Igaz a repülési mítosz? Kiszippant minket a vákuum a repülőn, ha betörik az ablak?

A klasszikus repülési mítoszok közé tartozik, amik a filmipar tüzel, hogy ha repülés közben betörik az ablak, akkor kiszippantja az utasokat a vákuum. Utánajártunk, hogy ez valóban reális veszélyt jelent.

Ha betörik a repülőn az ablak, kiszippanthat minket a vákuum? Utánajártunk! - illusztrációForrás: Shutterstock/NumbSt

Kiszippant minket a vákuum a repülőn, ha betörik az ablak?

Betörik az ablak a repülőn, és az utasokat kiszippantja a vákuum 10 ezer méteres magasságban – egy horror forgatókönyv, amellyel az akciófilmek szeretnek játszani, de a repülési mítoszok között is helyet kapott. A legismertebb verzió valószínűleg az, amikor a James Bond gazember, Goldfinger fegyverével beüt egy ablakot a repülőgépen, ezzel elhozva a saját végét. De ez az egész csak egy film, vagy tényleg megtörténhet?

Lehetséges, de nem úgy, ahogy a filmekben gyakran ábrázolják. Igaz, hogy a repülőgép külső falán keletkező lyuk azonnal nyomáseséshez vezet. Ennek az az oka, hogy az utastérben a légnyomás hasonló a földihez, de a gépen kívül ennek csak a negyede – írja az SWR.

Ezért a belső és a külső között erős nyomásgradiens van, amelyet a repülőgép külső burkolatának el kell viselnie. Ha ott lyuk keletkezik, azonnal kiáramlik a levegő a kabinból, és szívás alakul ki, de elég erős ahhoz, hogy magával húzza az embereket?

Kieshetünk a repülőgépből?

„A vákuum szívóereje nem lenne elegendő ahhoz, hogy kiszívja a James Bond gonosztevőt az ablakon" – erre a következtetésre jutott Metin Tolan fizikus, aki több kísérletet is végzett a tanítványaival. A nyomáskiegyenlítés egy erősebb széllökésnek felelne meg, semmi olyan nem történne, amit egy ravasz gazember ne tudna kezelni.

Az is döntő azonban, hogy milyen közel van valaki a betört ablakhoz. Míg a Goldfinger nevű gonosztevőt irreálisan átszippantotta a vákuum a kabinon, a szívás a közvetlenül a betört ablak mellett lévő személy számára nő a sokszorosára.

A legtöbb esetben a szívóhatás még mindig nem elegendő ahhoz, hogy egy felnőtt embert kihúzzon a túl kicsi ablakon keresztül - különösen, mert ez csak egy rövid pillanatig tart, utána a légnyomás kiegyenlítődik. Az illető valószínűleg az ablakkerethez szorulna.

Annak ellenére, hogy nem valószínű, hogy egy betört ablakon keresztül kiszív a vákuum, azt tanácsoljuk, hogy lehetőleg mindig legyél bekötve repülés közben. Az öv akkor is az ülésben tart, ha a nyomáscsökkenés miatt hirtelen elájul, vagy turbulencia alakul ki.

Nézd meg az ikonikus James Bond film jelenetét:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek