Egy pilóta elárulta, mi az, amit vészhelyzet esetén feltétlenül meg kell tenned

Van egy nagyon fontos dolog, amelyet minden utasnak tudnia kell repülés közben. Az egyik légitársaság pilótája most elárulta azokat a „legfontosabb" tanácsokat, amelyeket az utasoknak vészhelyzet esetén követniük kell. Ez pedig az oxigénmaszk helyes használatához kapcsolódik.

Vészhelyzet esetén a repülőgépen a legfontosabb az oxigénmaszk helyes használata - illusztrációForrás: -Schutterstock/Jacktamrong

Egy pilóta elárulta, mi az, amit vészhelyzet esetén feltétlenül meg kell tenned

Figyelj a légiutas-kísérők biztonsági bemutatóira!

Bárki, aki utazott már repülőn, jól tudja, hogy a felszállás előtt a légiutas-kísérők biztonsági bemutatót tartanak, amely során elmondják, hogy mi a teendő vészhelyzet esetén az oxigénmaszkokkal, hol található a mentőmellény, illetve a vészkijárat. Ha nem is emlékszünk mindenre pontosan, de jól tudjuk, hogy ez egy kötelező protokoll.

Pedig minden bizonnyal jobb lenne, ha nem csak úgy tennénk, mintha figyelnénk, hanem meg is jegyeznénk a hallottakat.

Egy légitársaság pilótája azonban most felfedte az egyik legegyszerűbb, de kulcsfontosságú lépés fontosságát.

A legfontosabb a biztonsági maszk határozott megrántása

A pilóta TikTok- fiókjában megosztott videón elmagyarázza, hogy az egyik legfontosabb dolog, amit minden utasnak vészhelyzet esetén meg kell tennie, az az oxigénmaszk megfelelő, erőteljes „lehúzása".

Erre azért van szükség, mert a maszk felhúzása váltja ki az oxigént az utasok számára. A fejünk feletti dobozban van ugyanis az oxigéngenerátor, ami különböző vegyi anyagok reakciójából termeli a szükséges oxigént. Ez a generátor viszont csak akkor indul be, ha egy erőteljes rántással húzzuk ki a biztosítószeget a generátorból. Ezzel a rántással indul be a vaspor és a nátrium-klorát (NaClO3) reakciója, ami az életmentő oxigént biztosítja számunkra.

Miután határozottan megrántottad, először magadon rögzítsd az oxigénmaszkot és csak utána segíts másoknak! - illusztrációForrás: Shutterstock/Thanakorn.P

Végigvezetve a nézőket a kémiai reakción, a pilóta hozzátette: „Lényegében egy nátrium-klorát típusú keverékről van szó, ahol az oxigénmaszk lehúzásakor kirántjuk a biztosítószeget, amely így egy kis robbanást idéz elő, amely meggyújtja a gyertyát, aminek mellékterméke az oxigén. Lényegében ezek a maszkok egy úgynevezett „oxigéngyertyához" kapcsolódnak.

Először magadon rögzítsd, csak utána segíts másnak!

De nem csak konkrétan a maszk megrántásával kell foglalkoznunk, hanem – ismételten hangsúlyozta – a saját maszk felhelyezésének fontosságát is.

Amikor egy repülőgép a fedélzeti oxigénellátást befolyásoló nagy magasságot ért el, és az utaskabinban leesik a nyomás, a maszkok kiesnek a dobozból. Ez azt jelenti, hogy létfontosságú, hogy az utasok mihamarabb rögzítsék saját oxigénmaszkjukat, mert csak egy kis idő telik el az eszméletvesztésig, és akkor már másnak sem tudnak segíteni. Ezt követően viszont bárki másnak is lehet segíteni, akinek szüksége van rá.

A pilóta hozzátette, hogy bár a kémiai reakcióból eredő égés „nem tart túl sokáig", valójában nem is számít túl sokat, mert amint a maszkok kioldódnak, a pilóták azonnal alacsonyabb magasságba kezdenek ereszkedni, ami azt jelenti, hogy perceken belül helyre kell, hogy álljon az oxigén a fedélzeten.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek