Ha meglátod ezt a repülőgépet az égen, talán csak öt perced maradt egy atomcsapásig

Bár eddig – szerencsére – nem volt dolgunk ezekkel a repülőgépekkel, de az Egyesült Államokban négy ilyen elnöki különgép is készen áll arra az esetre, ha bekövetkezne egy atomcsapás. Szóval, ha a közeljövőben, egy szép napon megpillantanád a fejed felett, akkor fuss, ha kedves az életed. De az is lehet, hogy már így is késő lesz. De pontosan miért is? 

A négy világvége-repülőgép (Boeing E-4 USAF) egyike 2016-ban Zürichben. Ezek az elnöki különgépek atomcsapások esetéreForrás: Schutterstock/Mathias1020

Elnöki különgép atomcsapások esetére

Az USA-nak létezik egy cselekvési terve arra az esetre, ha kitörne egy atomcsapással járó nukleáris háború, ami időnként meglehetősen reálisnak is tűnhet.

Most, miután Donald Trump megnyerte a választásokat, és megkapta az úgy nevezett „atomfocit" (egy bizonyos fekete aktatáska, amellyel bárhol a világon kirobbantható egy nukleáris csapás) sokan lélegzet-visszafojtva figyelik majd az elnököt.

Mi a Nemzeti Légi Hadműveleti Központ teendője egy atomcsapás esetén?

Abban az esetben, ha ez valósággá válna, le kell szállniuk a földre, és néhány percen belül egy parancsnoki és irányító központot kell létrehozniuk minden lehetséges támadási célponttól távol. Nemzeti Légi Hadműveleti Központnak (NAOC) nevezték el, és négy E-4B-t, vagyis módosított Boeing 747-200-asokat készítettek fel hozzá, amelyeket a hadsereg atomcsapásának szükségleteihez és kommunikációjához lehet használni.

Ezek a monstrumok (E-4B) a világ legfejlettebb technológiájával vannak felszerelveForrás: Schutterstock/Karolis Kavolelis

A fenntartásuk és a működtetésük nem olcsó, a hadseregnek óránként 159 529 dollárjába (62.831.932 HUF) kerülnek, mivel ez a légierő legdrágább gépe.

Ezeket a repülőgépeket az ország legmagasabb rangú katonai beosztottainak a szállítására és védelmére használják, elsősorban az elnökére, aki nukleáris válság vagy hasonló vészhelyzet esetén a felelős. Bármikor készen kell állniuk, az egyik repülőgép hajtóműve a nap 24 órájában, a hét minden napján üzemel, szükség esetén felszállásra készen.

Ultramodern világvége-repülőgépek

A repülőgépek fejlett hő- és nukleáris árnyékolásának köszönhetően a bent tartózkodók védettek egy nukleáris robbanás becsapódásától. Ráadásul a Boeing „világvége-gépe" felszállás után egy egész héten át megállás nélkül képes repülni üzemanyag-utánpótlási megoldásainak köszönhetően, miközben rakétatámadások elhárítására szolgáló védőberendezésekkel is fel van szerelve.

Fenntartásuk és a működtetésük a hadseregnek óránként 159 529 dollárjába kerülForrás: Schutterstock/viper zero

Ha belépsz a fedélzetre (amire azért elég kicsi az esély), egy mobil irányítóközpontot fogsz látni „fejlett radar- és felderítési technológiával", amely valós időben képes nyomon követni a potenciális fenyegetéseket, és a világ legmagasabb szintű technológiájával büszkélkedhet.

Ez a négy repülőgép egy különleges légibázison található, amely történetesen az Egyesült Államok Stratégiai Parancsnokságának is otthona, Omahától délre, Nebraska államban.

Persze, ha meglátnád az égen valamelyiket, nem kell feltétlenül pánikot okozni, hiszen ezeket a repülőket arra is használják, hogy tisztviselőket szállítsanak a tengerentúlra különféle rendezvényekre, megbeszélésekre.

Ha a valóságban elég sovány is az esély arra, hogy valaha is belülről vegyük szemügyre ezeket a monstrumokat, most ebben a videóban bepillanthatunk a gépek belsejébe:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek