Hogyan készüljünk a síelésre, ha autóval megyünk?

A téli időjárás és a havas hegyi utak különös figyelmet igényelnek, ha autóval indulunk síelni. Az alábbi tippek segítenek felkészülni az útra, hogy gondtalanul élvezhessük a havas élményeket. 

Ezek legyenek nálad, ha síelni indulsz autóval - illusztrációForrás: Shutterstock/Krasula

Irány autóval síelni! 

Felkészültél?

Az alábbi cikkben bemutatjuk, milyen felszereléseket és előkészületeket érdemes figyelembe venni egy síelős utazás során, hogy az biztonságos és kényelmes legyen.

Autóval a síparadicsomba

Mivel havas hegyi utakra készülünk, elengedhetetlen, hogy autónk kifogástalan műszaki állapotban legyen. Ne feledkezzünk meg ellenőrizni fékek állapotát, a fékfolyadékot, valamint a hűtőfolyadék szintjét, mely utóbbi fagyállósága legalább -25 fok legyen.

Kötelező a téligumi

Mielőtt sítúrára indulunk, mindenképpen tájékozódjunk az adott célország konzulátusainál a téli abroncsokra vonatkozó szabályokról. A téli időszakban a szomszédos országokban, például Ausztriában, Szlovéniában is kötelező a legalább 4 mm profilmélységű téli gumiabroncs használata. Érdemes egy profilmélységmérőt vásárolni, így magunk is ellenőrizhetjük a barázdamélységet.

téligumi- illusztrációForrás: Shutterstock/LeManna

Gyakoroljuk a hóláncfelrakást

A síterepek közelében a hólánc is kötelező téli tartozék lehet, ezért feltétlenül ajánlott az abroncsra illeszkedő hólánccal felszerelkezve útnak indulni. Érdemes otthon előre begyakorolni ennek fel- és leszerelését. A szereléshez jól jön majd egy kesztyű is, így ezt se felejtsük el betenni a kocsiba.

Élesszük újra

Az akkumulátorokat különösen igénybe veszi a téli hideg, ezért az utazás előtt ellenőrizzük annak kapacitását és a generátor töltőfeszültségét. A biztonság kedvéért vigyünk mindig magunkkal egy indító kábelt, közismertebb nevén bikakábelt is, ami jól jön, ha a hideg téli időben nem tudnánk beindítani az autót.

Fény az éjszakában

Gondoskodjunk arról, hogy legyen a csomagtartóban elsősegélydoboz, elakadásjelző háromszög, tartalék izzókészlet és láthatósági mellény, amit tartsunk az utastérben. Ugyanígy jól jön egy elemlámpa, lehetőleg fejlámpa is, ha műszaki vagy forgalmi okokból elakadnánk.

Lássunk tisztán

Fel kell készülni a havazásra is, így elengedhetetlen kellék az autómosó kefe és a jégkaparó, amivel könnyedén letisztíthatjuk az autót. Érdemes jégoldót is tartani magunknál, így a fagy sem zárhat ki minket az autóból. A téli útviszonyoknál az ablakmosó folyadékból is az átlagosnál több fogyhat, ezért ebből is tartsunk magunknál egy flakonnal.

jégkaparóForrás: Walser

Legyen tele a tank

Előfordulhat, hogy a havazás vagy egy baleset miatt órákig dugóban kell állnunk. Ilyenkor jól jön, ha nem csupán az útra elegendő üzemanyag áll a rendelkezésünkre, hanem tele a tank. Ha van üzemanyag, a fűtéssel sem lesz gond, de a biztonság kedvéért nem árt utasonként egy-egy takarót is bekészíteni. Ugyanígy életmentő lehet a termoszban vitt meleg tea, néhány üveg ásványvíz, gyors energiaforrásként csokoládé vagy müzliszelet.

Menet közben is tölthetjük

Nincs annál kellemetlenebb, mint amikor a mobiltelefonunk éppen akkor merül le, amikor segítségre lenne szükségünk. Ne felejtsük el magunkkal vinni a szivargyújtóra köthető telefontöltőt, de akár egy hordozható töltő is segítségünkre lehet.

Még egy szem az úton

Célszerű beszereznünk egy minőségi menetrögzítő kamerát is, ami az utazás minden pillanatát rögzíti. Ennek segítségével akár olyan kártérítési összegekhez is hozzájuthatunk, amihez egyébként megfelelő bizonyíték nélkül nem lehetne.

Kössük le a figyelmüket

A kisebbek figyelmét leköthetjük úti társasjátékokkal, vagy szerezzünk be egy fejtámlára erősíthető kijelzőt, így utazás közben mesefilmekkel is szórakoztathatjuk őket.

A tetőre rögzíthető

A sífelszerelést a legegyszerűbben a tetőn szállíthatjuk. Ha nincs tetőcsomagtartónk, érdemes beszereznünk mágneses síléctartókat. Létezik ezekből zárható típus is, így attól sem kell tartanunk, hogy az őrizetlenül hagyott kocsiról valaki leemelné a léceket vagy a tartót.

Jobb félni, mint megijedni

Egy esetleges defekt vagy lerobbanás esetére legyen nálunk pótkerék és szerszámosláda, valamint néhány facsavar, amivel a futófelületen lévő lyukat ideiglenesen tömíthetjük. Ha elakadnánk a hóban, egy autós hólapát vagy egy belső szőnyeg is segítségünkre lehet. Ne feledkezzünk meg a vontatókötélről sem. Célszerű utánajárni, hogy külföldi tartózkodás esetén milyen partnerszervezeten keresztül tudnak segítséget nyújtani a bajban.

PótkerékForrás: Retro Mobil

A zöldkártya nyújt igazolást

Az úti céltól függően kötelező vagy javasolt zöldkártyát is igényelni, hiszen egy esetleges baleset esetén igazolnunk kell az érvényes kötelező biztosítás meglétét. Általában ezt az utazás előtt írásban kell kérnünk attól a biztosítótól, ahol a kötelező biztosítást kötöttük. Az elkészítés és a kiállítás ingyenes, sőt, számos biztosítónál már online is intézhetjük az igénylést, amit könnyedén kinyomtathatunk.

Segítség éjjel-nappal

Ha jó műszaki állapotban van az autónk, akkor is érdemes utazás előtt assistance biztosítást kötni, így egy baleset esetén gondoskodnak a gépjármű szervizbe szállításáról, illetve az utasok továbbjutásáról vagy elhelyezéséről. Emellett ellenőrizzük, hogy a célországban érvényes-e az autóra a CASCO biztosításunk.

Megállás nélkül külföldre

Érdemes felkészülni arra is, hogy a környező országokban nem egységesek az úthasználati jogosultságokat kiosztó megoldások. Van, ahol online is meg lehet váltani, míg máshol hagyományos szélvédőre kiragasztható vignettákat lehet vásárolni. Ha például Ausztriába tervezzük az utazást, jó előre kell megvásárolnunk az e-matricát, mivel a magánszemélyek számára értékesített digitális szelvények érvényességi korlátozás alá esnek, ezért azok legkorábban a vásárlás napjától számított 18. naptól érvényesek.

Te is így készíted fel az autódat télen?:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek