Sok család szeretne elutazni akkor is, ha a gyermekük még kicsi, viszont félnek belevágni. Ezért cikkünkben egy gyermekorvos segítségével elmondjuk, hogy a repülés kisbabával nem is akkora ördöngösség, és, hogy mire kell odafigyelniük a családoknak.
Repülés kisbabával – Mutatjuk mire figyelj
Ne tántorítson el az utazástól és a repüléstől az, hogy kisbabád van. Együtt is a nyakatokba vehetitek a világot! Mutatjuk az ehhez szükséges tudnivalókat.
Hány évesnek kell lennie egy babának, hogy repüljön?
A légitársaságtól függ, hogy mikor engedik fel a gyermeket a fedélzetre. A légitársaságok maguk határozzák meg, hogy a kisbabák hány éves kortól repülhetnek velük. A legalacsonyabb életkor általában 48 óra és két hét között változik. Egyes légitársaságok orvosi igazolást kérnek a különösen korai utazáshoz. Vannak orvosi ajánlások is arra vonatkozóan, hogy a csecsemők milyen életkortól tudnak biztonságosan repülni.
A Lufthansánál például nyolc napnál fiatalabb csecsemőket csak akkor engednek fel a fedélzetre, ha orvosi vészhelyzetre utaló jelek vannak. A Condor és a Tui is csak egyhetes korukban szállítják a gyerekeket.
„Életük első heteiben az újszülöttek egészségi állapota még mindig túl instabil ahhoz, hogy repülővel utazzanak" – mondja Melanie Ahaus, lipcsei gyermekorvos. „Emellett a fertőzés kockázata továbbra is nagyon magas, mert még mindig nincs megbízható védőoltás az alapimmunizáláson keresztül."
„Idősebb gyerekek számára a repülés egészségügyi szempontból nem veszélyes. A hosszú távú járatok sem jelentenek gondot, amíg a fiatal utasok egészségesek, és figyelembe vesznek bizonyos sajátosságokat." A gyermekorvos rámutat, hogy a nyomáskiegyenlítés még nem úgy működik kisgyermekeknél, mint a felnőtteknél.
Nyomáskiegyenlítés a repülőn: Ez fontos, ha gyerekekkel repülsz
Ha a hallójáratok nem tiszták, az nagyon fájdalmas lehet" – magyarázza a gyermekorvos, és azt tanácsolja, hogy fel- és leszálláskor a szülők adjanak inni a gyerekeknek, hogy segítsenek kiegyenlíteni a nyomást. Azt is javasolja, hogy a kicsiknek adjanak orrcseppet, ha megfázik, hogy az orr és a fül közötti kapcsolat tiszta maradjon. „Végül, de nem utolsósorban, a kisgyermekek fogékonyabbak a légúti betegségekre a fedélzeti légkondicionáló miatt" – teszi hozzá.
A szülőknek mindenesetre tájékozódniuk kell az üdülőország egészségügyi ellátásáról. Van gyors segítség a helyszínen? Van-e a gyermeknek különös figyelmet igénylő egészségügyi problémája? Szüksége van bizonyos gyógyszerekre? Ezek mind olyan kérdések, amelyeket előzetesen tisztázni kell a gyermekorvossal.
Utazás kisgyerekkel: kerüld ezeket az úti célokat
A trópusi országokban való tartózkodás a párás meleg miatt nem lehet pihentető a kicsiknek. „A felnőttekhez képest kevésbé tudják szabályozni a testhőmérsékletüket. Ezért például egy balti-tengeri strand alkalmasabb, mint a Bali." Sok gyerek nem tud jól megbirkózni az időváltozással vagy a megváltozott napi rutinnal.
Ha csecsemőkkel és kisgyerekekkel utazunk, orvosi szempontból általában a következők érvényesek: minden áron el kell kerülni azokat a régiókat, ahol szélsőséges éghajlati viszonyok uralkodnak, és olyan infrastruktúrával rendelkezik, amely nem tudja garantálni a biztonságos szállást, valamint a biztonságos élelmiszer- és ivóvízellátást.
Úti okmányok gyerekeknek
Külföldi utazáskor a csecsemőknek és a kisgyermekeknek, akárcsak a felnőtteknek, saját hivatalos és érvényes úti okmányra van szükségük - azaz személyi igazolványra vagy útlevélre. Ha a gyermek a képen láthatótól jelentősen eltérően néz ki, jóval utazás előtt kell új személyi igazolványt vagy útlevelet igényelni. Nem elég egy megjegyzés a szülők útlevelében – írja a Reisereporter.
Az alábbi videóban további tippeket kaphatsz a babával történő repüléshez: