Egy légiutas-kísérő csodával határos módon túlélt egy 10 kilométeres zuhanást ejtőernyő nélkül, és ezzel Guinness-rekordot állított fel, miután a repülőgép a levegőben felrobbant.
Egyedül a légiutas-kísérő élte túl a felrobbant repülőgép utasai közül
Egyes Guinness-világrekordokat nehéz elhinni, de ha meghallod, hogy Vesna Vulović hogyan szerezte meg a hőn áhított díjat, azt hiszem, egy kicsit meg fogsz döbbenni.
1972. január 26-án Vesna felszállt a JAT Yugoslav Airlines 367-es járatára Koppenhágában, Dániában, és a szerbiai Belgrádba tartott.
Akkor még csak 23 éves volt, a légiutas-kísérőnek még csak nem is azon a repülőgépen kellett lennie, amely végül lezuhant. Ugyanis a légitársaság összekeverte Vesnát egy másik, azonos nevű alkalmazottal.
Repülőgép-szerencsétlenség a levegőben
A JAT Yugoslav Airlines felrobbant Srbska Kamenice falu felett, amely akkoriban Csehszlovákia volt.
A hírek szerint a fedélzeten tartózkodó utasok közül sokakat kiszívott a gépből a légnyomás, ami azonnali halálhoz vezetett.
Vesna eközben azon kapta magát, hogy beszorult az élelmiszer szállító kocsiba, és beszorult a gép törött törzsébe, miközben a föld felé zuhant.
A gép egy erdős, vastag hóval borított területen ért földet, ami Vesna életét is megmentette, aki nem emlékszik az esetre.
Vesna súlyos sérüléseket szenvedett az észbontó esés következtében, köztük koponyatörést, csigolya- és lábtörést, több bordája és a medencéje is eltört, de csodával határos módon túlélte.
A légiutas-kísérőt sikoltozva találta meg a repülőgép roncsai között Bruno Honke, egykori második világháborús orvos, aki életmentő elsősegélyt tudott nyújtani neki.
Vesna több napra kómába esett, és amnéziája van az incidens előtti egy órától számolva egészen az azt követő egy hónapon át.
A Green Lightnak nyilatkozva azt mondta: „Az első dolog, amire emlékszem, az, hogy láttam a szüleimet a kórházban. „Beszéltem velük, és megkérdeztem, miért vannak velem Szlovéniában. Azt hittem, Szlovéniában vagyok, mert éppen Ljubljanában voltam, mielőtt Koppenhágába utaztam."
Vesna deréktól lefelé átmenetileg lebénult, de 10 hónap után ismét járni tudott.
Terrortámadás lehetett
Ami a repülőgép-baleset okát illeti, a feltételezések szerint egy bőröndben lévő bomba robbant fel a csomagtérben. A tragédiával kapcsolatban soha senkit nem tartóztattak le, bár a terrortámadás mögött az Ustashe horvát terroristacsoport állhatott.
Vesna volt az egyetlen, aki a 28 utas és a személyzet tagjai közül túlélte a balesetet.
Mivel több mint hat mérföldről esett le, és túlélte, Vesna Guinness-rekordtartó lett, mivel ejtőernyő nélkül túlélte a valaha történt legnagyobb esést – írja az Unilad.
2016-ban, 66 évesen halt meg. Arra a kérdésre, hogy szerencsésnek érzi-e magát, hogy túlélte a 33 000 méteres zuhanást, így válaszolt: „Ha szerencsém lenne, soha nem szenvednék ilyen balesetet, anyám és apám pedig életben maradna. A baleset az ő életüket is tönkretette. Lehet, hogy rossz helyre születtem és rosszkor voltam rossz helyen."
Az alábbi dokumentumfilmben egy másik légikatasztrófa eseményeibe nyerhetsz bepillantást: