A szingapúri Jewel Changi Ázsia egyik legnagyobb repülőtere, de nem csak a méretei miatt kínál sokkal többet, mint bármelyik más, színvonalas repülőtér. Valószínűleg a Changi az egyetlen, ahol reménykednek benne az utasok, hogy a járataik késni fognak, hogy minél tovább élvezhessék beltéri esőerdejét, vagy a világ legmagasabb reptéri csúszdáját és beltéri vízesését.
Mint egy édenkert
Az 1981-ben megnyílt utazási csomópontot rendszeresen a világ legjobb repülőterének választják. 2019. április 17. óta pedig ezt már meg sem kérdőjelezheti senki, akkor adták át ugyanis az új, 137 ezer négyzetméteres részleget. Az izraeli-kanadai Moshe Safdie tervezte ezt meg, akinek Szingapúr sok, ismert épületét köszönheti.
A 3 éve épült, Jewelnek keresztelt bevásárló és szórakoztató központban egy nagy üvegkupolát és alatta egy teraszos erdőt hozott létre, a világ legnagyobb, kivilágítható beltéri vízesésével. A Rain Vortex 40 méter magasból zúdul alá, és kirándulóösvények veszik körül.
A repülőtér nemcsak az utazóknak építette a látványosságot, a városállam polgárait is ide várják kikapcsolódni. Hatalmas fák, virágágyások, a növények mintegy 100 ezer faja között lehet sétálni. Ezek között nemcsak környékbeli, hanem ausztrál, kínai és spanyol fajok is megtalálhatók.
A Jewel bevásárlóközpont döbbenetes költségvetése 1,84 milliárd dollár, azaz nagyjából 550 milliárd forintba került a kivitelezése.
Igazi gyerek és felnőtt paradicsom
A legfelső szinten található Canopy Park izgalmas játékok sorával várja a gyerekeket, de még a felnőttek sem unatkozhatnak itt. A labirintusoktól a pattogó hálókig minden szórakozás megtalálható. Séta a kerti ösvények között, hatalmas csúszdák, játszótér, mászófal, bújócska a lágy ködben... Itt órákat el lehet tölteni játékkal, lazítással.
A látnivalók nem csak az izgalmat keresőknek szólnak, hiszen a Changi repülőtér tökéletes hely a pihenésre a fáradságos repülések között. Nem csak a fedett esőerdő és az elbűvölő szivárványos vízesés várja a fáradt utazókat, egy sor vintage üzlet, színházi előadások, IMAX mozi, szálloda és úszómedence is rendelkezésükre áll a kikapcsolódáshoz.
Aki szeretne, alkalmanként még luxusjurtákban is glampingezhet. A vendégek választhatnak, hogy az ötemeletes, Shiseido erdei völgy névre keresztelt kertben, vagy a legfelső emeleten található Cloud9 Piazzán hajtják álomra a fejüket. A kilátás miatt egyik helyen sem kell aggódni, mindkét kempingpontról remek panoráma nyílik a vízesésre.
Csúszdával a beszállókapukig
Van itt egy nemcsak kreatív, de praktikus szolgáltatás is, amiről talán el sem tudnánk képzelni, hogy létezik, ha nem látnánk. A repülőtér két, hatalmas csúszdával rendelkezik, amelyeken az utasok közvetlenül a beszállási kapukhoz érkezhetnek. A beszállókártyát már a csúszdára menet be kell mutatnunk, majd jöhet az önfeledt lesiklás, több emelet magasságból. Ezen a videón a rövidebb csúszda látható, melyet a négyes számú tranzit utasai vehetnek igénybe.
Ám létezik egy ennél jóval nagyobb, hosszabb csúszda is a hármas terminálon. A világ legmagasabb repülőtéri csúszdája címet is kiérdemelt alkalmatosság méretei valóban meglepőek. A 12 méter magas építményen az 1. szintről egészen a -3. szintig le lehet jutni, azaz négy emeletet átfogva száguldhatnak lefelé a kalandvágyó utasok.
A járvány hatása
2019-ben a Changi repülőtér összesen 68,3 millió utast szolgált ki, ezzel a világ 19. legforgalmasabb utazási csomópontja. A legtöbb repülőtérhez hasonlóan az utasforgalom drámaian visszaesett a Covid-járvány idején. A Delta variáns terjedése miatt 2021 májusában bezárták az első és a második terminált, valamint a Jewel részlegét. Tavaly szeptemberben azonban minden részlegét újranyitották, így most már meglátogatható, és akinek van mersze, akár az óriáscsúszdás kalandban is része lehet.
(Forrás: dailystar.co.uk)