Hatalmas sorok állnak az Egyesült Királyság repülőterein. A spanyol nyaralásból visszatérő, dühös utasok arra panaszkodnak, hogy az angol kormány új karanténszabályai "tönkretették" a terveiket. Az új rendelet szerint ugyanis szombat éjféltől, aki visszatér az Egyesült Királyságba, utána 14 napra karanténba kell vonulnia, mivel Spanyolországban rohamosan növekedtek a koronavírusos esetek száma. A Külügy- és Nemzetközösségi Hivatal (FCO) kezdetben csak a Spanyolország szárazföldre irányuló utazás esetén javasolta a karantént a visszaérkezőknek, ám ezt a rendelkezést hétfő este frissítették, és kiterjesztették a Baleár-szigetekre és a Kanári-szigetekre is – írja az Evening Standard.
Azok az emberek, akik éppen Spanyolországba utaztak, vagy tervek szerint oda utaztak volna, döbbenetüket és értetlenségüket fejezték ki az új szabályokkal kapcsolatban. Az egyik utazó hosszú sorokról posztolt a Luton Repülőtéren, azokról, akik Spanyolországból érkeztek vissza az Egyesült Királyságba. A közösségi oldalon azt sugallta, hogy túl sok az utas ahhoz, hogy a társadalmi távolságot be lehessen tartani. "Ez a karantén miatt van" – írta egy Twitter-üzenetben.
Joe Allen, egy londoni televíziós producer, aki vasárnap érkezett vissza Madridból, térdre kényszerítő döntésként értékelte, miszerint a kormánya Spanyolországot levette a biztonságos országok listájáról.
Vártunk a megfelelő időre, hogy a karantént eltöröljék Spanyolországra vonatkozóan, és ha ezt tudtam volna, nem utaztok oda" – mondta.
Hozzátette még, hogy nem tehetnek semmit, be kell tartaniuk a szabályokat, de mindannyian csalódottak. A 32 éves férfi elmondta, hogy a kormánytól nem volt hivatalos értesítése a karanténról, de megértette annak fontosságát.
Nem csak emiatt voltak csalódottak a spanyolországi nyaralók. Az Oxfordshireből származó 41 éves Laura Wood családjával repült a Gatwick repülőtérről kéthetes nyaralásra a spanyol Costa Blancába. Nem sokkal az intézkedések hatálybalépése után vasárnap tért vissza.
Ez teljesen más nyaralás volt, mint korábban, mert nem számíthat arra, hogy 30 fokos hőségben maszkot kell viselnünk a tengerparton" – mesélte.
A 32 éves Sophia Fadil, Brightonból a kiskereskedelemben dolgozik, miután elbocsátották az utazási iparban betöltött állásának elvesztése miatt. Azt mondta, hogy az intézkedések arcon csapásként szolgáltak az utazási ipar számára. "Felháborító, hogy a kormány végül három órával a végrehajtást megelőzően hozta meg ezt a döntést, így nem adott senkinek elegendő időt a hazautazásra." – mondta.