Leszállt az első utasszállító a világ leghaszontalanabb repülőterén
A hétvégén megérkezett az első utasszállító az atlanti-óceáni Szent Ilona-sziget sokat vitatott repülőterére, így újra fellángolt a remény, hogy egyszer még indulhatnak kereskedelmi járatok a sziget és a szárazföld között – írja az Independent.
Csaknem egy évvel a tervezett megnyitót követően, melyen a brit uralkodóház is képviseltette volna magát, megérkezett az első utasszállító Szent Ilonára. A sziget korábban a világnak olyan pontjai közé tartozott, melyet a 21. században is kizárólag hajóval lehetett megközelíteni – a Fokváros és Szent Ilona közötti hajójárat kerek egy hónapos utat vesz igénybe. A repülőtér megépítéséről 2010-ben döntött az Egyesült Királyság kormánya.
A kétszáznyolcvanöt millió fontos beruházás a britek egyik legdrágább projektje: a szigetlakókra vetítve fejenként hetvenezer fontba kerül. A jelek szerint azonban soha nem fog megtérülni.
A járatok üzemeltetése tavaly év elején indult volna, de ezt első körben három hónappal halasztották el. Ezután májusban akarták elindítani a dél-afrikai Johannesburg és a sziget közötti járatot, de ezt is hiába. Egy Boeing 737-es tesztrepülése során ugyanis kiderült, hogy az erős szelek miatt a repülőtér szinte használhatatlan, így aztán a megnyitót, mely András herceg is részt vett volna, lemondták. Egyértelművé vált, hogy rendszeres járatok fogadására és indítására a reptér alkalmatlan. A gépen egyébként egy újszülött is utazott, akinek anyukáját mentőrepülővel vitték kórházba, Dél-Afrikába, és ott adott életet a gyermeknek. Valószínűleg ő marad az egyetlen a világon, aki egy útra váltott jegyet egy Szent Ilonára induló repülőgépre. A leszállásról itt láthat videót.
A most megérkezett első utasszállító azzal a céllal jött, hogy az RMS St Helena nevű hajó javításához szakembereket hozzon. A hajó eredetileg nyugdíjba vonult volna, ha a reptér megépül. Most azonban úgy tűnik, Szent Ilona-sziget továbbra is az a kaland marad, melyet életünk végéig emlegethetünk, ha kétszer egy hónapos hajóúttal felkerestük. Ha viszont itt járunk, feltétlenül látogassuk meg a világ legidősebb állatát, mert ő bizony itt él.