A nyaralás alatti borravaló sokszor önmagában is tudomány, hiszen minden országban más szabályok érvényesek. Ezért most 10 olyan népszerű úti célt mutatunk be, ahol a borravaló nem számít, sőt sértésnek veszik.
Ezekben az országokban nem kell a borravaló miatt aggódnod
A borravaló kérdése mindig fejfájást okoz az utazóknak. Egyes helyeken 10 százalékot várnak, máshol 15-öt, egyes országokban a fizetési folyamat során felfelé kerekítik az összeget, máshol fizetés után teszed le az asztalra a pénzt, és aki nem viselkedik megfelelően, arra ferdén néznek.
Az utazásra való felkészülés része az üdülőhely borravalójának ismerete. Ezt egyetlen módon lehet megkerülni: utazni olyan országokba, ahol nem várható borravaló. Az utazási riporter tízet mutat be közülük.
Mennyi borravalót adjunk?
1.Japán
Japánban a borravaló tabu. Nem csak, hogy nem szokás pozitív véleményt írni egy borravalót tartalmazó szolgáltatásról, de Japánban durvának is tartják. A jó szolgáltatást magától értetődőnek tekintik.
Az egyetlen kivétel lehet néhány szálloda vagy utazásszervező, akik nagyon jól ismerik a borravalókultúrát. De ott is kell a tapintat. A legjobb módja annak, hogy biztonságban legyünk Japánban, ha nem adunk borravalót.
2. Svédország
A skandináv Svédország az egyik úttörő a kártyás fizetés terén. De nem csak a készpénz szokatlan, hanem a borravaló is. Éttermekben, kávézókban, bárokban és szállodákban nem várható borravaló.
Ha a szolgáltatás annyira kimagasló volt, akkor a számla enyhén kerekíthető, de erre nincs szükség. A svédországi bérek viszonylag magasak, és a szolgáltatás már benne van az árban.
3. Dánia
A drikkepenge, ahogy dánul a borravalót nevezik, Dániában hasonló Svédországhoz. A pluszt itt alig adják meg, hiszen a számlákon már szerepel egy szolgáltatási összeg. Általában a borravalót nem tekintik udvariatlanságnak. De a több mint 5 százalék szokatlan.
Általában egy kis borravalót lehet adni, de ez meglehetősen szokatlan. Hogy megköszönd a jó szolgáltatást, csak egy udvarias „Tak"-ot kell mondani, ami köszönömöt jelent, és villants egy mosolyt.
4. Új-Zéland
A társaságkedvelő új-zélandiak kiállnak a segítőkészség és a tolerancia mellett. A borravaló ebben a kultúrában aligha jellemző, és senkitől sem várható el. Kávézókba, normál éttermekbe stb. látogatásakor elég kifizetni a számlán szereplő összeget.
Van egy kivétel Új-Zélandon: a 10 százalék körüli borravaló gyakori a taxizás és az előkelő éttermek számlái esetében.
5. Szingapúr
A Malajziától délre fekvő Szingapúr városállamban nincs borravalókultúra. A világ egyik leggazdagabb országában az extra pénz nem csak szokatlan, de néha elutasítják is. Mint a repülőtéren, ahol általában tilos borravalót adni.
Szállodákban és éttermekben a 10 százalékos szolgáltatási díj már benne van az árban és a számlán is megtalálható: A 7 százalékos áfa mellett a 10 százalékos szolgáltatási díj is ott van feltüntetve.
6. Finnország
A World Happiness Report 2024-ben hetedik éve választotta Finnországot a világ legboldogabb országának. A laza életmód magas életminőséggel és a természettel való harmóniával párosulva a finn életmód egyik jellemzője.
A laza finnek körében általában nem szokás a borravalót adni. Ezt távoli helyeken mindig kerülni kell, hiszen ott teljesen ismeretlen a borravaló, és a gesztus félreértésekhez vezethet. A turisztikai területeken szintén nem kötelező, csak kis ruhatári díj a hordároknak.
7. Kína
Kínában az általános szabály: borravaló nem fogadható el. A kínai kultúra nem ismeri fel a többletet fizetéskor, és gyakran szigorúan elutasítják, sőt sértésnek tekintik. A sok nyugati kultúrából érkező turista azonban némileg tompította ezt a szabályt.
Ez kivételeket eredményez: azokon a helyeken, ahol sok a turista, a borravaló gesztusa ma már bevettebbé vált, így a szállodai alkalmazottak vagy az idegenvezetők mérsékelt „borravalót" várnak.
8. Dél-Korea
Dél-Koreában a főváros, Szöul és a második legnagyobb város, Busan sok utazót vonz. Nemcsak az idegen kultúra hihetetlenül izgalmas, hanem néhány szabályt is tudni kell. Ha egyáltalán, akkor csak diszkréten fújja ki az orrát, vagy menjen ki a wc-re. Ami a borravalót illeti, a dél-koreaiaknak is megvannak a maguk szabályai.
Általában szokatlan a számlát kerekíteni a normál bárokban és éttermekben. Ez akár a kiszolgáló személyzetet is zavarba hozhatná, hiszen borravalót csak a piros lámpás negyed éttermeiben adnak. Egy másik kivétel: a taxisok örülnek egy kis plusznak.
9. Izland
Az tündérek és trollok országában nem kell borravalót adni. Izlandon az emberek ritkán fizetnek készpénzzel, és általában szinte mindent hitelkártyával fizetnek. A szolgáltatási díj gyakran már benne van a számlákban, ezért a pincérek nem számítanak további pluszra.
Ha borravalót szeretnél adni, ezt a gesztust nem tekintik sértésnek Izlandon. Néhány kávézó vagy étterem borravalót is biztosít, de ennek használata nem kötelező.
10. Norvégia
Norvégiában is hajlamosak az emberek lazán venni a borravalót. A lenyűgöző természeti tájakkal, gleccserekkel, hegyekkel és mély fjordokkal rendelkező országban az éttermek és szállodák szolgáltatási díja már benne van a számlában.
Ha mégis jutalmazni szeretnéd a nagyon jó szolgáltatást, ne sérts meg senkit, kerekítsd fel a következő páros számra, vagy adj 5 százalékos borravalót. A turisták esetében a borravaló helyett az udvariasságot jobban értékelik, és a gyakori „Takk!" ("Köszönöm!") harsogása sem árt.
Az alábbi videó bemutatja Norvégia legszebb tájait: