Egy sziget, ahol minden a különböző kultúrák egymásba fonódásáról, a nagy lakomákról, a csodás tájakról szól... Ráadásul a helyiek mindezt úgy tudják megőrizni, és az arra kevésbé fogékony turistáknak is továbbadni, hogy az elképesztően felemelő! Kolléganőnk Cipruson járt, és egyik ámulatból a másikba esett.
A múlt és jelen találkozása Cipruson
Az a jó egy közel tízezer éves múltra visszatekintő kultúrában, hogy ennyi idő alatt itt aztán tényleg minden megtörtént – és hogy ennek máig látszanak a nyomai.
Az Aphrodité születését jelző sziklától kezdve a római kori mozaikokon és a középkori templomokon át a mai kor igényeit kielégítő múzeumokig, illetve üdülőhelyekig mindent átjár a történelmi hangulat.
Cipruson pedig az új nem felülírja a régit, hanem mellérendeli az újabbat, vagyis a helyiek próbálnak megőrizni mindent, ami fellelhető. Ennek eredménye az a kulturális gazdagság, melynek eklektikus volta már önmagában véve is káprázatos. Hiszen ki ne kapná fel a fejét, ha az egyik pillanatban öt centire áll egy ókori mozaiktól, majd néhány perc múlva az Akamasz-félszigetről megpillantja a világ legnagyobb vitorlását, amit egy orosz milliárdos építtetett, és amin csak a személyzet 50 főnél többre rúg?
Egymást erősítő végletek
Egy alapvetően és tudatosan a turizmusra építő országban szükség is van arra, hogy a szélsőségek jól megférjenek egymás mellett – és ez a hely lenyűgöző természeti adottságaiból is következik. Utunk egyik állomásán megfigyelhettük például a Lara teknősök tojásrakó helyét a tengerparton, majd egy dzsippel haladtunk a Tróodosz-hegység egy kb. 1200 m magasan fekvő pontjára. Itt a helyi borászat teraszáról olyan panoráma tárult a szemünk elé, ami nyomban felülírta a tenger nyújtotta látványt. Egészen addig, amíg másnap még feljebb nem merészkedtünk, hogy 1600 m-ről alászálljunk megnézni a Kaledónia-vízesést. Pár óra múlva pedig már Limassolban sétáltunk, a tengerparton, és a kikötőben kerékpárra pattanva élveztük a tenger újfent semmihez sem hasonlítható közelségét...
Továbbadni az értékeket
Ez a bájos, színes egyveleg és hagyománytisztelet hihetetlen nyitottsággal társul a helyiekben, amit a saját bőrömön tapasztalhattam a látogatásunk során. A falusi tavernában délután 3-kor ünneplő idősebb nők és férfiak nem voltak restek felkérni egy táncra a kis hazánkból oda vetődött újságírókat.
Egy másik étterem szakácsnője körülbelül a tizedik fogásnál tiszteletét tette köztünk, és megkérdezte, hogy ízlik-e a főztje. De a családi tradíció és a hagyománytisztelet fontos annak a falusi turizmust népszerűsítő, Budapest-mániás (!) hölgynek is – a lánya nálunk végezte az orvosi egyetemet, innen a kötődés –, aki saját maga sütött nekünk vendégváró falatokat.
Említhetném még a ciprusi édességet, valamint a haollumit, a ciprusi sajtot gyártó nőket, a harmadik generáció óta rózsavízkészítéssel foglalkozó fiatal lányt vagy akár azt a szállodatulajdonost is, akinek a családjában szintén nem ő az első, aki vendéglátással foglalkozik. A mások befogadása és a vendégszeretet a ciprusiak számára olyan természetes, mint az, hogy nálunk mindenki ért a focihoz. Nem csoda hát, hogy az ötödik nap végén úgy éreztem, egy kicsit még maradnék...
Top 3 Travelo tipp:
1. Greko-fok
Ciprus délkeleti csücske ez, ahol semmihez nem hasonlíthatóan mélykék a tenger. A barlangokba is bemászhatsz, ahonnét csodálatos érzés látni és hallani, ahogy a több tíz méteres hullámok csapkodják a hófehér sziklákat.
2. Templomok
A lárnakai Szent Lázár-templomot a 9. században építették, míg a Pelendriben található Szent Kereszt templomot a 11. században. Ha Cipruson jársz, akkor se hagyd ki ezeket a látnivalókat, ha nem vagy vallásos. A több mint ezer éves épületek atmoszférája, illetve a tudat, hogy a mai napig aktívan használják őket, mindenki számára megindító.
3. Tróodosz-hegység
A sok helyütt érintetlen természet remek kikapcsolódás azoknak, akik unják a tengert.
Több száz túraútvonalával és több tíz méteres vízeséseivel rengeteg felfedeznivalót rejt magában. Egyébként a hegységben található a sziget legmagasabb pontja, a közel 2000 m-es Ólimbosz-csúcs.