Németországban, Ausztriában és Svájcban számos síterepen fájóan nincsen hó. Eláruljuk, milyen jogaik vannak az utazóknak, ha a már lefoglalt síelés elmarad a hóhiány miatt, és azt is, hogy Magyarországon mit tehetünk ilyen helyzetben.
Utazás van, hó nincs?
Németországban, Ausztriában és Svájcban számos síterepen egyáltalán nem teljesülnek a síelés feltételei, ami minden, csak nem jó hír. Ezekben a síközpontokban a klímaváltozás miatt egyszerűen nincsen hó. Az eredmény: számos sífelvonót és lesiklópályát nem nyitottak ki.
Sok síelni érkező vendég ilyenkor abban reménykedik, hogy visszakapja a pénzét a szállodától vagy az utazásszervezőtől, ha a lefoglalt időszakban nem lehet téli sportokat űzni.
Visszakapom a pénzt a síbérletért?
Ha egy síterepet szélsőséges időjárás miatt be kell zárni, az utazóknak gyakran marad nyakán a síbérlet ára. Márpedig a felvonók általában kizárják a rossz időjárás miatti visszatérítés lehetőségét a szerződési feltételeikből.
Példa az ausztriai Ski Amadé általános tarifaszabályzatából: Létesítmények, pályák vagy teljes síterepek időjárási vagy egyéb technikai okok miatti bezárása, lavinaveszély, korai indulás vagy megszakítás nem jelent visszatérítési igényt vagy meghosszabbítást."
Síbérletek árát általában csak baleset esetén térítik vissza, és azt is csak annak a személynek, akit baleset ért.
Milyen jogai vannak az utazóknak, ha nincs hó?
És mi van, ha csomagként foglaltam le a síelésemet, de most nincsen hó? „A hóhiány nem az utazás hiánya, hanem általános életveszély" – mondta Ulrich Kreutzmüller ügyvéd, a düsseldorfi Schumacher & Partner ügyvédi iroda képviseletében. Az időjárással összefüggő problémák nem vonják maguk után automatikusan az utazási szolgáltató kártérítési kötelezettségét. Hiszen ha például nyáron esik az eső, akkor sem kapod vissza a pénzed egy tengerparti nyaralásért."
De van remény az érintettek számára is: „Kivétel lehet, ha az utazásszervező határozott ígéretet tett, vagyis havat ígért az utazónak" – mondja Kreutzmüller. Az utazónak azonban bizonyítania kell ezt a kitételt. Ha viszont csak egy szóbeli megbeszélés során hangzott el, akkor nehéz lehet.
Az üdülőhelyre vonatkozó téves információk azonban lehetővé tehetik a pénzvisszatérítést, ilyen például ha a szervező 1500 méteres magasságban hirdeti meg az úti célt, de az valójában csak 1000 méteres magasságban van. Mert a hó megbízhatósága minden méterrel csökken. „Akkor van esély a kártérítési igény érvényesítésére" – mondja Kreutzmüller ügyvéd.
Alig van remény a szállásköltség megtérítésére
Visszatérítésre azonban csak akkor van esély, ha szervezett utazást foglaltál. Ha a szállást, az utazást és a síbérletet külön foglaltad le, csak akkor érvényesítheted az igényedet, ha valami nem stimmel a szállással – mondja Ulrich Kreutzmüller.
Hóhiány esetén a szobafoglalás alapvetően érvényben marad, mert a szolgáltató biztosítja a szállásszolgáltatást.
Tipp: Tervezz előre, és reagálj időben
Ha hóhiány, vagy egyéb utazási hiányosságok miatti igény esetén csekély is az esély a sikerre, az ügyvéd azt javasolja, az utazók közvetlenül az utazásszervezőnél jelentsék azt be, készítsenek feljegyzést és fényképeket a problémáról, és szabjanak határidőt annak kijavítására – ami persze nehéz lehet, ha nem havazik. A fényképes bizonyítékok később is hasznosak lehetnek.
Végezetül az utazási jogi szakértő még egy tippet ad egy esetleges hóhiányra:
„Az utazóknak előre kell tervezniük, gyorsan kell reagálniuk, és mindenképpen bizonyosodjanak meg a rövid távú lemondási lehetőségekről.
És mi a helyzet itthon?
Amennyiben itthon foglaljuk le síelésünket – legyen szó csomagokról, szállásról, síbérletről – mindenképpen érdeklődjünk előre annál az irodánál, ahol utunkat szervezzük, hogy utólag ne érjen bennünket meglepetés.
Hazai síterepek esetén egy fokkal könnyebb dolgunk van, itt ugyanis könnyebben átlátható az időjárás alakulása, mint a kontinens egy teljesen más részén. De ilyen esetben is érdemes információt kérni előre a szolgáltatótól, hogy az időjárási körülmények alakulása okán milyen alternatív megoldások közül lehet választani, mint például a visszatérítés, vagy a foglalás időpontjának áthelyezése.
Magyarországon a lemondási és módosítási feltételek a szolgáltatótól, a foglalás típusától, valamint az aktuális helyzetektől függően változhatnak.
Semmi esetre se keseredjünk el, ha téli utazásunkat elrontaná a hóhiány. Nézzük meg inkább, hogy ilyen esetben milyen alternatívák vannak a síelés helyett?
Például egy frissítő kirándulás a szomszédos erdőben...