Az ókor elképesztő kincseit éppúgy felderítheti üres pénztárcával, mint a legszebb templomokat és más világhírű látnivalókat az Igazság szájától a Villa Borghese üdítő kertjéig. Húzzon kényelmes cipőt, vigyen magával egy üres vizespalackot, és járja be Rómát tippjeinket követve, teljesen ingyenesen!
Igaz, hogy kínzóan meleg tud lenni itt nyaranta, a turistatömegek olykor elviselhetetlen méreteket öltenek, és az egy főre jutó kéregetők, felesleges kacatokat árulók és zsebesek száma sem elenyésző, a fantasztikus, nyüzsgő, lüktető Rómát mégis mindenkinek látni kell! Annak is, akinek a fapados repülőjegy, a szállás és az étkezés költségei kimerítik a komplett nyaralásra szánt büdzséjét, és ezért az ingyenes látnivalókat tudja csak élvezni. Az örök városban szerencsére akad ilyen bőven, ezért aztán bécsi , londoni , berlini , brüsszeli, madridi, isztambuli, dublini és barcelonai ingyenes tippjeink után most kedvenc római pénztárcakímélő programjainkat mutatjuk be.
Ókori kincsek egymás hegyén-hátán
Ha korábban Barcelonáról azt írtuk, hogy a modernizmus szabadtéri múzeuma, akkor Róma vitathatatlanul az ókori építészeté. Lépten-nyomon antik csodákba botlunk, legyen szó a mindenki által ismert Colosseumról vagy a Forum Romanumról, a római istenségek épült, majd keresztény templommá lett Pantheonról, a Via Appia Antica útjáról, a Teatro Marcello romjairól, vagy Caius Cestius sírját rejtő piramisról.
A Colosseum és a Forum kivételével (amelyek amúgy kívülről is lenyűgözőek, főleg, mióta környéküket gyalogos övezetté nyilvánították) ezek a látnivalók például mind ingyen vannak.
Templomok minden mennyiségben
Aki templomot szeretne csodálni templom hátán, szintén Róma a neki való város! Akár egy hetet is el lehet tölteni a vallási építészet csodáival, ingyenesen. (Vállat és térdet takaró ruhákat csomagoljunk bőven, ha ilyen terveink vannak.) A leghíresebb a templomok közül a vatikáni Szent Péter bazilika (nyitva reggel 7 és este 7 között), melybe ingyenes a belépés – maratoni sorbanállásra érdemes felkészülni. Jó tudni, hogy sok templommal ellentétben itt szabadon lehet fotózni is. A hatalmas gyűjteménnyel rendelkező Vatikáni Múzeum, és a Sixtus-kápolna az Utolsó ítélettel minden hónap utolsó vasárnapján 9-től 12:30-ig díjmentesen tekinthető meg.
Ne hagyják ki a Santa Maria in Cosmedin templomot sem, hiszen előtere az Igazság száját (La Bocca della Verita) rejti, ami a legenda szerint leharapja a hazugok kezét. Még Audrey Hepburn és Gregory Peck is járt itt a Római vakációban, ön miért ne nézné meg? A sor hosszúnak tűnik, de gyorsan halad. Kijárat a templomon keresztül, amit érdemes tüzetesebben is megnézni – természetesen mind az Igazság szája, mind a templom látogatása ingyenes.
Zsizsegő kabócák, bulis folyópart
Ha a zegzugos utcák, a nyüzsgő terek, a sétálók közt szlalomozó Vespák helyett egy kicsit a természet közelségére vágyunk, a Villa Borghese kertje vagy a Giancolo domb felé vegyük az irányt.
Előbbiben – ami eredetileg egy 17. századi palota kertje – kellemes tópart, szobrok és szökőkutak várnak, utóbbiból pedig remek kilátás nyílik a városra, és még ingyenes bábelőadásokat is nézhetünk a gyerekek nagy örömére. A Tevere partjára is érdemes lemerészkedni, itt egymást érik az éttermek és bárok sátrai, fejünk fölött sirályok repkednek, a folyó pedig csak pár méterre hömpölyög.
Ezeket az öntöttvas kutakat a 19. században állították fel a római utcákon és azóta is népszerűek. Vizük sokkal jobb, mint a műanyag üvegben árult ásványvíz, amelyért a kereskedők literenként akár négy eurót is elkérnek – hangoztatták az appot hasznosnak tartó olasz fogyasztóvédő egyesületek. Ezeket kutakat olaszul nasoninak nevezik a gyakran emberi arcot ábrázoló vízköpőjük miatt. Rómában mintegy 2500 ilyen köztéri ivókút található.
Újabb cikkünk ebben a témában:
Róma metró helyett drótkötélpályában gondolkodik - 2017.05.17.
Sokkal olcsóbb lenne. Nagyon sokkal.