Ha télen is szeretünk az erdőben kirándulni, legyünk figyelmesek, hiszen a hóban hátrahagyott nyomokból könnyen kideríthetjük, ki járt előttünk az úton. Bár farkassal, medvével kevés az esély, hogy találkozzunk, de róka, vaddisznó, szarvas bármikor keresztezheti az utunkat.
Vadnyomok a hóban
Túrázásaink során ritkán találkozhatunk vadakkal, hiszen amennyire csak lehet, távolságot tartanak az embertől. Töltsük le az ingyenes vadlábnyom-felismerő alkalmazást, vagy vigyünk magunkkal egy vadlábnyom határozót, így egyértelműen be tudjuk azonosítani, milyen állat járhatott előttünk.
Wellness az erdőben
A vaddisznók előszeretettel tanyáznak a dagonyák környékén, így lábnyomaikra könnyen ráakadhatunk ott, ahol megáll az esővíz. Dagonyázás után ledörgölik magukról a felesleges sárréteget a fák törzsein, így ha a környéken összesarazott fákat látunk, tudhatjuk, hogy vaddisznó vakarózott a helyszínen. Ugyancsak a sertevad munkálkodásáról tanúskodnak az összetúrt, felforgatott területek.
Aranyat érő trófea
Minden erdőjáró álma, hogy egyszer a bokrok alatt találjon egy szép agancsot. Erre télen és tavasszal van lehetőségünk, hiszen a szarvasbikák agancshullatásának ideje ekkor kezdődik. Ám jó, ha tudjuk, hogy a trófea nem tartható meg, ennek gyűjtésére csak az erdészetek munkatársai, a vadászok, vagy az erdőgazdaságok írásos engedélyével rendelkezők jogosultak.
Karmait belemélyeszti
Ha a talaj elég puha, könnyen kivehető a medve mancsának lenyomata, de emellett a fák törzsén lévő karomnyomok is árulkodó jelek, hiszen a ragadozó előszeretettel fogyasztja az odvas fákban élő férgeket.
Megkezdődött a rókák násza
Az év nagy részében ritkán találkozhatunk rókával, ám a párzási időszakban, decembertől márciusig nappal is gyakrabban látni lakott területeken vagy az út mentén. Ilyenkor nagy távolságokat jár be, hogy párt találjon magának. Ezért hallani visító ugatásra emlékeztető hangokat, de jellegzetes szagokkal is próbálják egymást megtalálni.
Megrágcsált fatörzsek
Ha rágott és kidöntött fák tucatjaival találkozunk a vízpartok környékén, minden bizonnyal hód munkálkodott a közelben. Mivel növényevő állat, télen a kérget fogyasztja, a vékony ágakat pedig elszállítja.
Föld alatt, föld fölött
Erdei bolyongásaink során viszonylag gyakran láthatunk borzvárakat, amelyeket első ránézésre rókavárnak is gondolhatnánk. Ám ha a bejárat környékén megtaláljuk az állat „latrináját", amelybe a dolgát végzi, biztosak lehetünk benne, hogy borz lakja az odút. Mindenesetre legyünk óvatosak, időnként borzvárakba is beköltözik a róka.
Széttépett tetemek
A zsigerek feltűnése, állati maradványok akár farkas jelenlétére is utalhatnak. Vigyázzunk, mert nyomai könnyen összetéveszthetők a kutyáéval, amellyel összehasonlítva nagyobbak, és a karmaik is jól látszanak. Emellett a felső két ujjpárna és talppárna között jellegzetes X forma figyelhető meg.
Terítéken a nyúl
Valószínűleg kevesen vannak, akik ne láttak volna már mezei nyulat. A párzási, bagzási idő január végén, februárban kezdődik, és az ilyenkor gyakran hóval borított mezőkön könnyű lencsevégre kapni az egymást ugrálva követő, kergetőző, összeverekedő állatokat.