A téli ünnepek alatt sokan választják pihenés gyanánt a kirándulást, a természetben való túrát. Számos szempont segíthet ilyenkor az úti cél kiválasztásában, ezúttal a Budapest környéki legszebb, legizgalmasabb helyszínek közül válogattunk. Könnyen megközelíthető, lenyűgöző panorámát kínáló, ugyanakkor a nagyvárosi nyüzsgésből kiszakító kirándulóhelyek, amelyek mindannyiunk bakancslistáján szerepelnek.
Hegyes-tető
A fővároshoz viszonylag közeli elhelyezkedése igazán kedvelt úti céllá teszi a Dunakanyar helyszíneit. A Duna keleti partján, Zebegény és Nagymaros felől könnyen megközelíthető Hegyes-tető alig több mint egy órás autóútra fekszik Budapesttől.
A Hegyes-tető viszonylag könnyű túrát kínál, aki nagyobb kihívást szeretne, az ejtse útba a meredekebb utakon megközelíthető Remete-barlangot is, cserébe lenyűgöző panorámában lesz része. Nagymarostól egy könnyebb útvonal visz az 1938-ban épült Julianus-kilátóhoz, mely a Hegyes-tető csúcsán emelkedik, és ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Dunakanyarra, a visegrádi várra és a Börzsönyre.
Prédikálószék
Szintén a Dunakanyar egyik kedvenc úti célja a régió legszebb kilátását nyújtó Prédikálószék, amely a Dunának a nyugati partján, a Visegrádi-hegységben található. Ide komolyabb kihívást és fittebb erőnlétet kíván a felkapaszkodás, hiszen a 639 méter magas csúcsra kihívásokkal teli túraútvonal vezet. Budapestről Szentendrén és Pilisszentlászlón keresztül egy óra alatt elérhető autóval Dömös, ahonnan 2-3 óra alatt teljesíthető a csaknem 9 kilométeres túra, amely a Vadálló-köveket is útba ejti.
A Prédikálószék kilátóját 2016-ban építették, amelynek tetejéről lenyűgöző panoráma tárul az embere szeme elé Dunával, a Börzsöny domborulataival, a visegrádi várral és a távolban a Vác feletti Naszály-hegybontással.
Normafa és a János-hegy
Mind közül a legközelebbi kirándulóhely a főváros XII. kerületében található Normafa és a János-hegy, amely Budapest legmagasabb pontja, csúcsán az elegáns, 1910-ben, Schulek Frigyes tervei alapján épült Erzsébet-kilátóval. A Normafa a Sváb-hegy–János-hegy-vonulat déli csúcsa, illetve a Svábhegy legmagasabb pontja.
A Normafára a 21-es, 210-es és 212-es busszal lehet feljutni, így autó nélkül is nagyon egyszerű odajutni, ahonnan az Erzsébet-kilátóig egy könnyű fél órás sétával lehet eljutni. A Normafa a fővárosiak kedvenc kiránduló- és síelőhelye, ahonnan olyan népszerű úti célok felé visz a túra útvonal, mint az Ördög-árok, az Anna-rét, vagy a Harang-völgy.
Dobogó-kő
Budapestről nagyjából egy órás autóúttal érhető el az ország egyik legkedveltebb kirándulóhelye, a Dobogó-kő, míg Pomázról távolsági busszal tudjuk megközelíteni A 700 méter magas hegy a Visegrádi-hegység legmagasabb pontja. A Dobogó-kő számos túra útvonalat kínál attól függően, hogy mennyi időt szánnánk rá, illetve hogy az ember milyen erőnléti állapotban van (a rövidebb a Thirring-körút, a hosszabb a Zsivány-körút).
De aki csak a panorámáért jön, az a kilátóteraszról elé táruló panorámában is gyönyörködhet: körben a Dunakanyar, a Visegrádi-hegység, a Börzsöny, tiszta időben pedig akár a Magas-Tátra is látható innen. Akik hosszabb túrázást terveznek, azok számára a Rám-szakadék, a Vadálló-kövek, a Prédikálószék, a Pilis-tető, vagy éppen Pilisszántó, Pilisszentkereszt, Pilisszentiván is elérhető innen.
Nagy-Hárs-hegy
A Normafa mellett a másik könnyen megközelíthető helyszín Budapest területén belül a Nagy-Hárs-hegy, amely azonban előbbivel szemben jóval kevésbé zsúfolt. A Nagy-Hárs-hegy is könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel: a 22-es, vagy 222-es busz Szépjuhászné Gyermekvasút-megállójánál lehet átszállni a Gyermekvasútra, amely elbűvölő környezetben viszi végig a kirándulókat hűvösvölgyi végállomásáig.
Aki azonban túrázni szeretne, az a Szépjuhászné Gyermekvasút-megállótól induló, sárga jelzésű, 4,5 kilométer hosszú túra útvonalon juthat el a Nagy-Hárs-hegyre. A Kaán Károly-kilátóhoz vezető terep kifejezetten könnyű, de elsétálhatunk a kilátó alatti szurdokban megbújó Bátori-barlanghoz is, ahol Bátori László pálos szerzetes 20 éven át fordította a Bibliát.