Napi egy alma, az orvost távol tartja – tartja a mondás. A mindennapos gyaloglás, a séta, bármilyen testmozgás kulcsfontosságú egészségünk megőrzése érdekében, ezt már régóta mondogatják az egészségügyi szakemberek, ezért sétáljunk, gyalogoljunk minden nap. De mennyit?
Hány lépést kell megtennünk naponta, hogy egészségesek maradjunk?
A depressziót visszaszorító súlyemeléstől, az aerob gyakorlatokig, például a szívbetegségek, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kockázatát csökkentő kerékpározásig, számos előnnyel jár a test napi szintű átmozgatása. Az egészség megőrzéséhez ugyanilyen kulcsfontosságú a gyaloglás is, régóta hallhatjuk, hogy napi 10 000 lépést kell megtennünk ahhoz, hogy fittek maradjunk.
Egyeseknek könnyű ezt a célt teljesíteni, míg mások, akik ülő munkát végeznek, jól tudják, milyen nehéz felállni és megtenni ennyi lépést. Ezt szem előtt tartva sok ember már annak is örül, hogy napi 3000-nél kevesebb lépés is hasznosnak bizonyulhat. Természetesen minél több, annál jobb, de egy 2023-as tanulmány szerint már 2337 lépés is csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás esélyét, míg a napi 3867 lépés a bármilyen más okból bekövetkező halálozás kockázatát csökkentheti.
Tudományos gyaloglás
Az eredményekért a kutatók 17 korábbi tanulmányt elemeztek, amelyekben 226 889 olyan résztvevő szerepelt, akik általában egészségesek voltak, vagy akiknél fennállt a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának magasabb kockázata. A tanulmány kifejtette: "Szilárd bizonyítékok támasztják alá, hogy az ülő életmód jelentősen növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, és lerövidítheti az élettartamot. Azonban a lépések optimális száma, valamint a határpontok, amelyek felett az egészségügyi előnyök már tapasztalhatók, illetve a felső határ (ha van ilyen), és az egészségben betöltött szerepük még mindig nem tisztázott."
Ebben a vizsgálatban leírták, hogy napi 1000 lépéssel megnövelt séta esetén 15%-kal csökken a bármilyen okból bekövetkező halálozás lehetősége, míg a napi 500 lépéssel megnövelt gyaloglás esetén 7 %-kal csökken a szív- és érrendszeri mortalitás esélye. Egy másik tanulmány szerint viszont a tempósabb séta hasznosabb, mint a kevésbé megerőltető, lazább séták.
Már napi 1000 vagy 500 lépés is segíthet
A napi lépésszámok tükrében a rák, illetve a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának, valamint az ezekből következő halálozások összefüggéseit megvizsgálva azt találták, hogy „a napi szintű séta, gyaloglás (akár mintegy 10 ezer lépés) a halálozási kockázatok, valamint a rák és a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának csökkenésével jár."
Összefoglalva, tegyünk meg napi 2000, vagy akár 10000 lépést, a jövőben minden bizonnyal hálásak leszünk érte, hogy megtettük – hiszen az egészségünk érdekében tettük.
Így alakítja át a talpat a mezítlábas gyaloglás: