Mindenkinek, aki túrázik, kirándul és a vadonban utazik, jól fel kell készülnie a betegségekre, a rovarcsípésekre és a sérülésekre. Mire van szükséged, és hogyan segíthetsz magadon vészhelyzetben? Mutatjuk!
Elsősegélynyújtás túrázás és kirándulás során
Ha kis kalandokat szeretnél átélni a civilizációtól távol, egyszerűen hagyd el a kitaposott turistautat a vakáció során. Akár gyalog, hegyi kerékpárral vagy kenuval, megtapasztalhatod, milyen megnyugtató a béke és az elvonultság.
A legközelebbi orvosi rendelő vagy gyógyszertár azonban nagyon messze van, és nem mindenhol van térerő. Akinek fizikai problémái vannak, az nem talál olyan gyorsan segítséget. De megfelelő felszereléssel és körültekintő magatartással ez nem probléma – mondja Roland Ampenberger, a Bajor Hegyi Mentőszolgálat munkatársa: „Felkészülhetsz a helyzetekre, és bizonyos mértékig segíthetsz magadon."
Az esések különösen gyakoriak
A sérülések leggyakoribb okai az esések – magyarázza a hegyimentő. Néha a koncentráció enyhe hiánya is elég ahhoz, hogy megbotoljunk a gyökerekben és megcsússzunk. Ilyenkor általában a karok, térdek vagy bokák sérülnek. A szakember szerint a hegyi kerékpárosoknak gyakran megsérül a válluk vagy a fejük is. Általában csak kisebb sérülések, például zúzódások, húzódások és horzsolások fordulnak elő.
Elasztikus támasztókötést gézkötéssel lehet felhelyezni. Ez az elsősegélynyújtó készlet alapfelszereltségének részét képezi, amelyet mindenkinek magával kell vinnie, aki hosszabb ideig megy a szabadba – hangsúlyozza Ampenberger. A sérült karokat háromszögletű kötésekkel lehet rögzíteni – teszi hozzá Stefan Winter, a Német Alpok Klubjától (DAV). Javasolja továbbá az alakítható alumínium síneket, az úgynevezett SAM síneket.
A magaslatán, még nyáron is találhatók kis hómezők, és sokszor sok helyen nincs messze egy hűvös patak. Ezután egy kendőt áztassunk be, vagy egy vizes palackot megtöltve tegyünk a duzzanatra. Alternatív megoldás még a hideg moha. Ezek lassítják a véráramlást és enyhítik a fájdalmat.
De légy óvatos: jobb, ha nem hűtjük le nagyon, vagy csak nagyon óvatosan, az érzékeny testrészek, például a szem közelében. Ugyanez vonatkozik a nyílt sebekre is, mivel a baktériumok ekkor bejuthatnak a vérbe. Súlyos sérülések esetén az erős lehűlés is sokkot válthat ki.
Horzsolások és sebek kezelése
Ha horzsolás vagy sebzés következtében enyhe vérzés jelentkezik, először megvárhatod, amíg csak néhány csepp kifolyik. Ezután az érintett területet tiszta vízzel le kell öblíteni, majd fertőtleníteni kell. Ha nem áll rendelkezésre fertőtlenítőszer, akkor a cickafarkfű leszedhető, ledarálható, és a gyulladáscsökkentő levet a sebre kenhetjük – magyarázza Manfred Fischer gyógynövényszakértő, gyógyszerész.
Végül ezt gézkötéssel vagy steril borogatással fedjük le. Az erős vérzést azonnal le kell állítani. Ehhez az érintett testrészt megemeljük, és nyomókötést helyezünk fel csíramentes sebkötözővel. Kötözőanyag hiánya esetén szöszmentes, tiszta kendő használható.
Mivel erős vérzés után sokkveszély áll fenn, a sérülteknek hanyatt kell feküdniük, és derékszögben kell letenniük a lábaikat, például egy hátizsákra.
Ha rendelkezésre áll, a sérültet könnyű hővédő takaróval le kell takarni. „Ez sokoldalú és ideális a hő fenntartására" – mondja Ampenberger. Gyorsan lehűlhet, főleg nagy magasságban. Amint újra lehetséges, az embereknek tovább kell sétálniuk, mondja Winter: „Mert a test a mozgás által melegszik fel leginkább."
Kerüld el a túlmelegedést
A másik véglet a túlmelegedés: ez egy komoly kockázat, ha nagyon meleg napokon és árnyék nélküli túrákon keményen megerőltetjük magunkat. Az eredmény napégés, keringési problémák, szédülés, hányás, sőt ájulás vagy hőguta is lehet. Winter azt javasolja, hogy védjük magunkat az erős napfénytől, viseljünk légáteresztő ruházatot az egész testünkön és hordjunk sapkát.
Fischer szerint a csikósláblevél alkalmazása enyhülést ígér a leégett bőr számára. Ha keringési problémáink vannak, azonnal árnyékot kell keresni. Ezután kissé le kell hűteni a fejet és a nyakat. A folyadékbevitel is nagyon fontos. Ha nincs elegendő ivóvíz, a patakokból származó víz felforralható vagy speciális szűrőkkel sterilizálható – magyarázza Ampenberger.
Rovarcsípések ellen
Darazsak, méhek, szúnyogok csípése esetén a szúrás helyének borogatással vagy zselével történő hűtése enyhülést jelent. Hasonló hatással bír a szeletelt hagyma is. A zúzott bordás útifű levelei is segítenek. Még antibakteriális hatásuk is van.
Az allergiás betegeknek mindig rendelkezniük kell antihisztaminnal vagy kortizonnal ellátott sürgősségi készlettel.
A kullancsok eltávolításának legjobb módja a csipesz gyors használata.
Nagy túra előtt végezz orvosi kivizsgálást és gyakorolj
A kimerültség akkor is kialakulhat, ha az emberek rosszul, vagy túlértékelik magukat. Ennek súlyos következményei lehetnek, különösen, ha korábbi betegségekről van szó: a szabadtéri sportok során az első számú halálok a szív- és érrendszeri problémák – mondja Susanne Mitterer, az Alpesi Biztonsági Tanácstól.
Ha hosszabb időt szeretnél eltölteni a természetben, és fizikailag megterhelő túrákat szeretnél vállalni, előtte orvosi vizsgálaton kell részt venned. Ez különösen igaz azokra az emberekre, akik nem sportolnak rendszeresen, és 50 év felettiek.
Ha kevés a tapasztalatod és nem vagy jól képzett, jobb, ha könnyű túrákat választasz – hangsúlyozza Ampenberger. Általában azt tanácsolja, hogy használjunk kijelölt utakat, és vigyünk magukkal elegendő ételt és italt: „Mindig tartalékkal kell utaznod."
A vadonban leselkedő minden veszély ellenére senkit sem szabad elriasztani a szabadtéri tevékenységektől – hangsúlyozza Winter a Reisereporternek. Mert „Az egészségügyi előnyök és az egyedülálló természeti élmények messze felülmúlják a kockázatokat."
Az alábbi videóban az újraélesztést mutatják be szakszerűen: