Nemrég az Őrségben kalandoztunk, és bemutattuk néhány csodás látnivalóját, előtte a Kákafoki-holtág vadregényes szakaszának új vízi tanösvényét ajánlottuk figyelmetekbe. Most pedig átmegyünk a szomszédba, és a tapasztalt túrázó ismerősünk által is méltatott Szlovák Paradicsom szurdokait, folyómedreit, kilátópontjait mutatjuk meg.
A Szlovák Paradicsom Nemzeti Park (Slovensky Raj) egy közel 20 000 hektáron elterülő védett terület a Gömör-Szepesi-érchegységben, a Káposztafalvi-karsztba ágyazódva. A Szlovák Paradicsomra jellemző völgyszurdokokat és szakadékokat, mély patakmedreket, melyeket ma csacsogó és csillogó vízesések tűzdelnek, számos sodró vizú patak alakította ki a területen az évezredek során.
Ezeket a mesés, természet által létrehozott káprázatokat járhatjuk be, ha elég bátrak vagyunk, és van egy pár jó túrabakancsunk.
A megfelelő felszerelésre pedig szükség is lesz, mivel az itt található gerincek és a fennsíkok átlagos magassága 800-1000 méter. Legalacsonyabb pontja 466 méteren van, ott ahol a Hernád elhagyja a területet, a legmagasabb pontja pedig a Holló-szikla, melynek csúcsa 1157 méteren magasodik. Az érintetlen vidékeiről híres nemzeti park másik előnye, hogy nem túl nagy területű, pontosan 19 763 hektár, így könnyen bejárható; főleg ha lehetőségünk van több napot maradni. A dús erdőkkel és szurokrendeszerekkel büszkélkedő Szlovák Paradicsom 1988-ban kapta meg a nemzeti park besorolást.
Nem árt a túrázási tapasztalat
Bár vannak könnyebben bejárható szorosok, a meredekebb szurdokvölgyek meghódításához szükség van bizonyos túrázási tapasztalatra, a legtöbbön ugyanis inkább felfelé kell kapaszkodi, mint lefelé. De aki a Rám-szakadékon edződött, az már azért tudja, hogy körülbelül mire számíthat itt. Az viszont biztos, hogy unatkozni senki nem fog, mert minden szintű túrázó talál magának megfelelő útvonalat; a szurdokok pedig egytől-egyig csodás látványt nyújtanak.
A nemzeti park területén találhatunk szűk szurdokat és mély szakadékokat vízesésekkel, amiket a képen is látható keskeny kis létrákkal, fa lépcsőfokok megmászásával vagy az említett függőhidak segítségével kell megmászni. A Slovakia.travel.hu szerint ezek közül a leglátogatottabb szakadék a Suchá Belá, vagyis a Száraz-Fehér-völgy szurdoka, ahova vezetett túrákkal is eljuthatunk, valamint a Velky Sokol, a Nagy-Sólyom szurdok.
Ez a szurdok a Szlovák Paradicsom legnagyobb szurdoka, vagyis ez a leghosszabb és egyben a legmeredekebb is. Majdnem 6 kilométeren keresztül húzódik és sok esetben 300 méter magas sziklafalak között is menetelhetnek a túrázók. Nehézsége és szépsége abban is rejlik, hogy gyakran kell a patakmederben kőről kőre ugrálni.
További kedvelt helyszínek a Róth-szakadék, a Hernád-áttörés (Prielom Hornádu) és a Kyseľ. A sziklanyúlványon elhelyezkedő Tamásfalvi-kilátó és Menedékkő.
A nemzeti park mészkő alapú, ásványokban gazdag talajának köszönhetően rendkívül gazdag a vidék növény- és állatvilága, fő természeti kincse pedig a fenyőerdő, mely a terület 90 százalékát beborítja. Ha útra kelnétek a Szlovák Paradicsomba, Igló városa, Csingó (Čingov) és Podlesok az északi részén és Dedinky a déli részén jó kiindulópontok lehetnek.
A nemzeti park védi a világ egyik legnagyobb jégbarlangját, a vonzó mészfennsíkokat, szorosokat, vízeséseket és barlangokat. Nem hiányoznak itt Szepes (Spiš) és egész Szlovákia legrégebbi letelepedési történelmét igazoló műemlékek sem.
A Dobsinai-jégbarlang
A nemzeti park védi a világ egyik legnagyobb jégbarlangját, és Közép-Európa egyik legszebb barlangját, a Dobsinai-jégbarlangot, ami egész évben jéggé dermedve várja a látogatókat. Az 515 méter hosszú jégbarlang Szlovákia egyik legértékesebb természeti különlegessége. Az itt található jég össztérfogatát 110 ezer köbméterre becsülik, ami mintegy két milliónyi telire tankolt átlagos méretű üzemanyagtartálynak felel meg.
Az, hogy egész évben fagypont alatt tartható a hőmérséklete, a barlang fekvésének köszönhető, az eljegesedés pedig azokat a tereket érinti, ahol télen felhalmozódik a lefelé áramló hideg levegő. Ez fagypont alatt tartja a hőmérsékletet és lehűti a barlangot, valamint a járatokba csordogáló vizet. Érdekesség, hogy 1946-ig még korcsolyázni is lehetett a barlangban. Ma ezt már el sem tudjuk képzelni.
A barlangba a Ducsa-hegy északi lejtője felől lehet bejutni. 969 méter tengerszint feletti magasságban. A barlang a Dobsinai-jégbarlang nevet viselő településről közelíthető meg. A parkolóból egy körülbelül 25 perces felfelé tartó séta után jutunk el a barlangig, leküzdve a 130 méteres szintkülönbséget.
A Szlovák Paradicsom legváltozatossabb körtúrája
A Szlovák Paradicsom legszebb részeit a Hernád-áttörés, Tamásfalvi-kilátó, Kolostor-szakadék körtúra fűzi fel egy láncra. A körtúra a Tamásfalvi kilátóhoz, a hegység ikonikus jelképéhez indul először, majd a Hernád vad áttörésének egy részén át eljut a Klastorska szurdokhoz, amin fel kell kaptatni, és ott várja a túrázókat egy szép kolostor. Ez után jön az Ördög-gerinc egy szép szakasza, ahonnan a csapat visszaereszkedhez a Hernád-völgybe.
A túra hossza 14,3 km, időtartama 5 óra 45 másodőerc, a szintkülönbség pedig 700 m fel, ugyanannyi le.
A körtúra egyébként is figyelmet kíván, de a Hernád-áttörés és a Kolostor-szakadék bejárásánál fokozottan figyelni kell a szakemberek szerint. Ezen a szakaszon ugyanis létrákon, fémtálcákon, fahidakon, és pallókon kell áthaladnunk, ami úgy is félemetes lehet, hogy mindenhol biztosítva van az út láncokkal, valamint kapaszkodókkal. Ami még fárasztó lehet, főleg a térdeknek, az a Tamásfalvi-kilátótól és az Ördög-gerincről levezető meredek lejtő. Jó szolgálatot tehet itt a túrabot.
Ha nekivágnátok, íme néhány hasznos infó:
A Szlovák Paradicsom Budapesttől körülbelül 4 órára van autóval, és nem a Tátra Nemzeti Park része. Bár a két terület nagyon közel van egymáshoz, mindössze 30 kilométer választja el őket, a Tátra a lengyel határ közvetlen közelében nyújtózik, míg a Szlovák Paradicsom annál jóval beljebb.
Források: Trekhunt.com; Slovakia.travel.hu; Kirandulastippek.hu