A szlovák hegyekben már hosszú idő óta emelkedik a balesetek száma, a Hegyi Mentőszolgálat (HZS) csak 2022 első felében mintegy 1700 balesetet regisztrált, ami annyi, mint tavaly egész évben. Az idei év első hat hónapjában 25 ember vesztette életét a hegyekben, míg tavaly ugyanebben az időszakban 11 halálos áldozat volt, 2021-ben pedig egész évben 31.
Néhány hete súlyos baleset történt a Tengerszem-csúcs (Rysy) alatt is, a Magas-Tátra 2503 m-es szlovák hegycsúcsa közelében, ahol egy turista mintegy 300 métert zuhant a meredek, havas-sziklás terepen. Számos súlyos sérülést, köztük fejsérüléseket is szenvedett.
Később a Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) hegyimentői a balesetről szóló beszámolójukban azt írták: „Nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy a turista életét a fején lévő sisak mentette meg".
Nem csak téli körülmények között érdemes sisakot viselni a hegyekben, de magashegyi terepen, nyáron is hasznos lehet, akár életet is menthet.
„A múltban a sisakokat elsősorban hegymászáshoz használták. Napjainkban a Tátra magasabban fekvő részein, amikor még a Sas úton (Orla Perć) is tömegek túráznak, saját biztonságunk érdekében ajánlott a sisak használata" – mondta Piotr Konopka hegyivezető, a TOPR hegyimentője. „Amikor hegyivezetőként ügyfeleimmel a hegyekbe indulok, nemcsak a sisakot viszem magammal, hanem beülőt, kötelet és a ferrata szettet is, hogy szükség esetén megvédhessem magamat és a turistákat" – magyarázta.
Ahogy nyáron megnő a turisták száma a hegyekben, úgy nő azoknak a száma is, akik a hegyimentők segítségére szorulnak.
Különösen a Magas-Tátrába érkezik egyre több turista, ahol a téli zárlat után június közepétől minden túraútvonal nyitva áll számukra.
„Javasoljuk, hogy minden túrára megfelelően készüljenek fel. Indulás előtt ellenőrizzék a területre vonatkozó időjárás-előrejelzéseket és figyelmeztetéseket. Öltözzenek az időjárásnak megfelelően, és viseljenek szilárd lábbelit. Csomagoljanak sok élelmiszert és folyadékot, legyen teljesen feltöltött a telefonjuk, és töltsék le rá a HZS alkalmazást. A túrára időben kell indulni, és főleg nem szabad túlbecsülni a képességeinket" – tanácsolta Marek Biskupič, a Hegyi Mentőszoltálat igazgatója.
Ugyanakkor azt is javasolja, hogy csak a jelzett túraútvonalakon mozogjunk, amelyekből a Tátrában közel 700 kilométer áll a rendelkezésünkre, de a magashegyi területeken meglévő hómezőkön is óvatosan kell járni.
A modern technológia, mint például a HZS alkalmazása megkönnyíti a hegyimentők számára a terepen végzett igényes munkát. Eddig több mint 250 alkalommal nyújtott segítséget. Az alkalmazásnak köszönhetően pontosan tudják a hívó földrajzi helyzetét, akit vagy visszairányítanak a túraútvonalra, vagy gyorsan a segítségére sietnek anélkül, hogy nagyobb területet kellene átkutatni – írja a magas-tatra.info a spis.korzar.sme.sk és a 24tp.pl cikkére hivatkozva.