Az ország egyre nagyobb térségében színeződnek át szépen lassan a fák levelei, néhányuknál elkezdődött a lombhullatás is. Ezt tapasztalhatjuk a Budapest környéki parkokban, a Mátrában, a Bükkben és azok lombkorona-sétányaiban is. Az ősz különböző színeibe öltözött fákat egy kirándulás, egy bicikli- vagy egy pihentető nordic walking túra ideje alatt is megcsodálhatjuk. Az alábbiakban olyan helyszíneket gyűjtöttünk össze, ahol az elkövetkező hetekben pazar színkavalkád vár minden kirándulót.
Első helyszíneink a Mátrában és a Bükkben találhatók. Egy-egy ilyen kirándulás alkalmával például a kékestetői tévétoronyhoz szinte kötelező felsétálni. De nemcsak a szép kilátás és az 1981-ben épült, majd nemrég felújított antennatorony látványáért, hanem az odavezető út miatt is. Ha autóval is tesszük meg a parkolóig vezető utat, majd utána sétára indulunk, egy héten belül már olyan aranyszínbe forduló erdőrészek mellett sétálhatunk el, amit talán filmen keresztül még a kamerák sem tudnak visszaadni. Az őszi táj nemcsak szép, de megnyugtató is egyben. Olyan érzést kelthet az emberben, mintha lelassult volna az idő.
Továbbautózva eljuthatunk a Mátra egyik különleges településére, Sirokra, melynek leglátogatottabb nevezetessége a vára. Az erődítményből szép panoráma nyílik a mátrai hegyoldalakra, ahol ilyenkor őszi ruhát öltenek a fák. De a település irányából is remek felvételek készülhetnek a vörös, sárga fák és bokrok ölelésében pihenő várról. Sirok egyébként az Országos Kéktúra útvonalán van, ezért a környéken szinte minden pihenőhelyet meg lehetne említeni, mint potenciális, őszi lombkoronanéző helyszínt.
A Bükkben a Szinva-tanösvényt érdemes követni, ha érdekes helyszíneket szeretnénk egy sorba felfűzni. Az úton Gyűrűk Urába illő hátteret nyújtanak a tündérjárta erdőfoltok és a cserjékkel szegélyezett patakok. Ha ezt az ösvényt választjuk, akkor eljuthatunk például a Molnár-sziklához, ahonnan láthatjuk az alsó-hámori völgyet.
Továbbhaladva már a Szeleta- és a Kecskelyuk-barlang is útba esik, illetve a Király-kút, mely a helyiek egyik kedvenc kirándulóhelye. Itt akár egy piknikre is leülhetünk, mivel padokat helyeztek ki a területre. Sőt, ha nincs túl hideg hozzá, akkor a Király-kút tiszta vizű forrásából is kortyolhatunk párat.
Pár perc autózással – ha már erre járunk – Lillafüredet is útba ejthetjük, hiszen a Palotaszállót körülvevő erdő és a Hámori-tó ősszel varázslatos arcát mutatja. Ha innen indulnánk ki egy őszi túrára, akkor létezik egy 12 kilométeres útvonal, ami alatt Lillafüredről kiindulva érinthetjük a Bársonyos-forrást, a Száraz-Szinvát, Bükkszentkeresztet, a Hősök-kútját, a Kisdéli sípályát és az Orosz-kutat, hogy a végén visszatérjünk Lillafüredre.
Lombkoronák között is lépkedhetünk
Ha az őszi színekbe öltöző erdőkről van szó, nem maradhatnak ki a felsorolásból a hazai lombkorona-tanösvények sem. A Sás-völgyi lombkoronasétány a Dél-Dunántúl első, ilyen jellegű ösvénye. A plató, ami karnyújtásnyira hozza a fák lombjait, egy madármegfigyelő toronyhoz kapcsolódik, amit az Erdő Háza mellé építettek 2014-ben. A tanösvény és környezetének látogatása ingyenes.
A makói lombkoronasétány szintén egyedi kivitelezésű, a látogatása ingyenes, de a hozzá csatlakozó csúszdáért alkalmanként 200 forintot kell fizetni. Aztán ott van a gyomaendrődi Erzsébet ligeti lombkoronasétány, amely több mint egy kilométer hosszú tanösvényből, egy vízi tanösvényből és a 15 méter magas faszerkezetes kilátóból áll; ez részben ingyenesen, részben belépőjeggyel látogatható.
A Somogy megyei Kaszó településen épült meg 2017-ben a Kaszó lombkorona tanösvény, ami közel 10 méter magas és 124 méter hosszú. A Tolnai-hegyhát déli részén, Lengyel község szélén pedig a lengyel-annafürdői lombkoronaösvényt találjuk. De hazánkban az egyik legújabb lombkoronasétányt a Pannonhalmi Tájvédelmi Körzet védett természeti területén belül találjuk, amely a 2015-ben átadott Boldog Mór-kilátó és az azt övező erdei tanösvény mellé épült a parkerdőben.
A balatoni térség is lassan vörösbe borul
Az Alman-tető Somogy megye legmagasabb hegye, vagy inkább dombja a maga 316 méterével, a tetején egy geodéziai torony áll. Az itt található gyertyános-tölgyes-bükkös facsoportok ősszel csodás színekbe fordulnak át.
A fonyódi parkerdőket a város közepén találjuk. A parkerdők a Várhegyi és a Sipos-hegyi kilátók körül terpeszkednek, amelyek mind nyugodt, csendes zugot és számtalan sétalehetőséget nyújtanak az idelátogatóknak.
A mi egyik kedvenc helyünk azonban a Koloska-völgy Balatonfürednél. Ebben nem kis szerepet játszanak a Koloska-völgyi Vadaspark őzei és szarvasai, akikkel egy korábbi őszi kirándulás során találkoztunk. A területen több különböző túraútvonalat is ki lehet próbálni, és bármerre is induljunk, minden irányban vár ránk egy csobogó patak, egy forrástó vagy egy hangulatos csárda.