A természetben eldobott hulladék hatalmas károkat okoz az ökoszisztémában, ugyanis van, ami több száz év alatt sem bomlik le. Éppen ezért a kormány is súlyosabb szankciókkal sújtaná a környezetkárosítókat, így a jelenleg szabálysértésnek számító illegális hulladéklerakás a jövőben bűncselekménynek számítana – olvasható a Hello Vidék cikkében.
Az állami erdőgazdaságok évente több mint 100 millió forintos nagyságrendben költenek az illegálisan lerakott kommunális, zöld és ipari hulladékok felszámolására, az erdők tisztán tartására. Az agrárminisztérium kezdeményezése alapján a kerületvezető erdészek hatósági jogkört kapnának, ezáltal ugyanis több mint 1100 erdész tudna a rajtakapott illegálisan szemetelők ellen hatóságilag fellépni. A környezetvédelemmel foglalkozó szakemberek szerint a probléma megszűnéséhez elengedhetetlen a szigorítás és a szemléletváltás.
A változással járó gyorsabb fellépés és a magasabb büntetési tétel a várakozások szerint elrettentheti a szemetelőket, ezáltal sikerülhet megfékezni az erdőket fullasztó szemétproblémát.
A legnagyobb gondot a szemétben található mérgező anyagok (pl. háztartási vegyszer-maradványok, festékek, gépolaj, hígító, nehézfém) okozzák, melyek éveken át mérgezhetik az erdő talaját. A méreg a talajból a növényekbe jut, majd a növények levelét és terméseit fogyasztó állatok szervezetébe.