A barlangok hónapjának alkalmából ismét világkörüli útra hívjuk olvasóinkat, ezúttal a legfantasztikusabb föld alatti képződményeket mutatjuk meg. Némely képződmény méreteivel, míg mások ragyogó színeikkel vagy formáikkal nyűgözik le a látogatókat. Van közöttük olyan, amelyik folyamatosan tele van turistákkal; egy olyan, amely veszélyei miatt csak saját felelősségre látogatható; és olyan is, amit csak a víz alatt lehet megközelíteni.
Csillagpöttyös föld alatti folyosók
Waitomo-barlang, Új-Zéland
Glowworm cave-ként, azaz Szentjánosbogár barlangként is emlegetik a barlangot, ahol olyan érzés fogja el az embert, mintha az éjszakai csillagos égbolt alatt lebegne.
Az illúzió tökéletes: szűk, barlangi folyosókon csónakban lehet közlekedni a víz alatti vízfolyásokon, míg a látogatók feje felett ezernyi apró pontocska szórja a fényt. Ezek azonban nem szentjánosbogarak, a fényt egy légyfaj lárvája bocsájtja ki, hogy magához vonzza a zsákmányt. A barlangban nincs világítás kiépítve, az apró állatkák szolgáltatnak minden világosságot.
A smaragdszínű márványbarlang
Cuevas de Marmol, Chile
Patagóniában található a csak hajóval megközelíthető „Márvány Katedráliskánt" is ismert barlangrendszer, melyet a General Carrera tó vájt ki a sziklákból. A jellegzetes, hullámosan csíkozott márványmintázat varázslatos színei a vízben is tükröződnek.
A kék, a smaragd és a türkiz minden mélysége és árnyalata megtalálható a néhol finoman csipkézett sziklaalakzatokon. A víz színe az időjárástól, az évszaktól és a vízszint magasságától függően is változik.
A világ legnagyobb barlangja
Hang Sơn Đoòng, Vietnám
Mitől lesz egy barlang a legnagyobb a világon? Nos, ha saját folyója és dzsungele van, a magassága pedig olyan, hogy akár egy felhőkarcoló is nyugodtan elférne benne, akkor az a barlang valóban hatalmas.
További érdekes részlet, hogy időnként még kisebb, karcsú felhők is kialakulnak benne, így valójában olyan, mint egy külön föld alatti világ. A Hang Sơn Đoòng egy 150 barlangból álló, részben feltáratlan rendszer része. Vezetett túrákat szerveznek ugyan benne, de 2019-re a jegyek nagy része már januárban elkelt.
Valóság vagy trükkfelvétel?
Kristálybarlang, Mexikó
A Chihuahua sivatag alatti Naica bányarendszerben található barlang képeit elnézve olyan, mintha optikai csalás áldozatai lennénk. Vagyis mintha az emberek lennének aprók, nem pedig a kristályok hatalmasak.
Az igazság természetesen az utóbbi, nem fotós trükkről van szó – itt található a világ legnagyobb, 11 méter hosszú, 55 tonnás kristálya is. A barlang körülbelül két focipálya méretű, és rendkívül meleg van benne. Ennek a 45°C fokos hőmérsékletnek köszönhető, hogy a barlang sokáig felderítetlen maradt.
A világ legnagyobb jégbarlangja
Eisriesenwelt, Ausztria
Németül a barlang neve azt jelenti, hogy „Jégóriások világa". A jeges mészkőbarlangot évente 200 ezer turista keresi fel, ám a 42 kilométer hosszú járatoknak csupán az első kilométere van nyitva a látogatók előtt.
Azonban egyben ez a leglátványosabb szakasz is, jég ugyanis csak itt van a barlangban, a többi része csupán sima mészkő. A barlangban egész évben fagypont körül van a hőmérséklet, így a jégalakzatok soha nem olvadnak meg.
Az éneklő sziget
Fingal-barlang, Skócia
A tengerparti barlang a lakatlan Staffa-szigetén található. A Skóciához tartozó kis sziget különleges képződményeit már messziről látni lehet. Olyan, mintha bazalt oszlopok tartanák a sziget felső részét, ezek közé hatolt be a tengervíz, és vájta ki a barlangot.
A különleges formáknak köszönhetően a barlang akusztikája egészen hátborzongató: a hullámok mozgása kísérteties hangot kelt, ami egy katedrális belsejéhez hasonló környezetben egészen sajátos hatást vált ki.
Ragyogó kékség
Kék-barlang, Capri
Olaszul Grotta Azzurra a neve Capri egyik legfőbb látványosságának; a rómaiak szerint szirének és ördögök éltek a sziklahasadékban. A Kék-barlang nyílásának nagy része a tenger vízszintje alatt található, így a bejárata igen szűkös, egyszerre csak egy kis csónak tud bemenni rajta.
A fénytörésnek köszönhetően a barlangban tartózkodók csodálatosan kéknek látják a vizet és a falakat is. A legjobb idő a látogatásra a kora délutáni időszak, amikor a nap egyenesen a barlang bejáratához süt.
Végtelen hosszú víz alatti járatok
Orda, Oroszország
A világ leghosszabb víz alatti gipszkristály barlangjában mindig nagyon hideg és nagyon tiszta a víz – az utóbbi az itt található ásványoknak köszönhető. Csak búvárok merészkedhetnek be az alagutakba, melyek 5 kilométer hosszan nyúlnak el.
A kristálytiszta víznek köszönhetően a látási viszonyok fantasztikusan jók, a barlangot felderítő búvárok körülbelül 50 méterre is ellátnak, annak ellenére, hogy folyamatosan a víz alatt vannak.
A jégbarlang, mely egyszerre hívogató és veszélyes
Skaftafell, Izland
A lenyűgöző, mélykék színű jégbarlang Svínafellsjökul gleccsernél keletkezett. A barlangba indirekt módon jut be fény, ami így megvilágítja a csillogó falakat, melyek valóban kékek (nem valamilyen színes világítás adja a színüket).
A jégbarlangok látogatása veszélyes, mivel nem stabil sziklából álló képződmények, ezért leginkább télen javasolt a látogatásuk, de ilyenkor is csupán saját felelősségére teheti ezt mindenki.
A világ legmélyebb barlangja
Krubera barlang, Grúzia
A több mint 2000 méter mély barlang nem a szívbajosoknak való, nem véletlenül nevezik a „barlangok Everestjének". A magasság, pontosabban a mélység itt is szédítő, csak épp nem felfelé, hanem lefelé.
Az 1960-ban felfedezett barlangba folyamatosan ereszkedtek egyre mélyebbre a kutatók, a hely akkor vált igazán híressé, amikor 2004-ben egy barlangász csoport lejutott a több mint két kilométeres mélységbe.