A 337 méterre magasodó Hegyestűt Zánka és Monoszló között találjuk. Formája a Balaton felől szabályos kúp alakú, de északi felét az egykori kőbánya lefejtette. Azonban az a közel 50 méter magas bányafal, ami hátramaradt, az túrázók számára felfedi a 8 millió évvel ezelőtt itt működő bazalt vulkán belsejét - olvasható a Balaton-felvidéki Nemzeti Park honlapján.
A Hegyestű jellegzetessége, vagyis a sokszögletű, függőleges oszlopok, amelyekből felépül, akkor jöttek létre, amikor a vulkán kráterében megdermedt láva a kihűlés folyamán. A természeti képződmény sok szempontból egyedülálló, és még európai viszonylatban is ritkaságszámba megy.
Bazaltkúpjának tetejéről csodálatos kilátás nyílik a Balaton-felvidék olyan jellegzetes tájrészleteire, mint a Káli-medencét övező hegyek, a Balaton, délről a Fonyódi-hegy, majd nyugatra a Badacsony, a Gulács, a Keszthelyi-hegység, a Csobánc, a Fekete-hegy, a Boncsos-tető, sőt a távolban még a Tátika is felismerhető.
De a Hegyestű nem csak egy egymagában álló látványosság, hanem remek kiindulópont is, ha gyalogosan vagy kerékpárral szeretnénk bejárni a Káli-medencét.