A Machu Picchu mellett újabb természeti látványosság került veszélybe a tömegturizmus miatt Peruban, ahol az Andok szivárványszínű hegycsúcsait annyira sokat szeretnék talpuk alatt érezni, hogy folyamatosan kopni kezdett azok felszíne.
A lenyűgöző szépségű, színes hegygerinc csak az elmúlt években vált népszerűvé a turisták körében, a környezetvédők azonban már most nagyon féltik a természeti képződmény jövőjét. A túrázók valamivel több mint öt éve fedezték fel maguknak a fényképekre kívánkozó látványosságot, amely könnyen járhat együtt a csúcsok megsemmisítésével - írja cikkében az Independent.
Az Andok tengerszint feletti ötezer méteres magasságáig emelkedő, újra felfedezett hegygerince türkiz, levendula lila és arany csíkokba öltözve igyekszik elkápráztatni az emberiséget. Az évmilliókkal ezelőtt keletkezett Szivárvány hegy a Föld-lemezek tektonikus mozgásai következtében meggyűrődő, különböző üledékrétegeknek köszönheti pompáját. A helyiek évszázadok óta tartják tiszteletben a hegyet, azonban ahogy a külvilág tudomására jutott a különleges látványosság, naponta ezer hátizsákos túrázó igyekszik csúcsára feljutni. "Ha megnézed a hegyet képeken, olyan, mintha photoshoppolva lennének, pedig ez itt a valóság" - fogalmazott egy 18 éves mexikói turista az Independent cikkében.
És ahogy az ilyenkor lenni szokott, a turisták növekvő száma valamelyest gazdasági fellendülést is hozott az alpakákat legeltető pásztorok lakta térségben, akik szuveníreket kezdtek árulni, és pénzért cserében a hegyre vezetik fel a turistákat. A környezetvédők és geológusok azonban attól tartanak, hogy lassacskán elkopik a hegy csúcsa a turisták lába alatt. Ráadásul az ásványvízben gazdag területre több nemzetközi bányavállalat is bejelentkezett már, a kizsákmányolás pedig hónapról hónapra egyre valósabb fenyegetésnek tűnik.
"Ökológiai szempontból olyan, mintha az aranytojást tojó tyúkot ölnék meg" - mutatott rá a 2,5 mérföldes turisták által összeszemetelt és kitaposott hegyre vezető ösvényre Dina Farfan perui biológus, aki egy ideje a hegytől néhány órás távolságra található egykori Inka Birodalom romvárosa környezetében tanulmányozza a veszélyeztetett vadon élő állatokat.
A biológus szerint a korábban érintetlen hegygerincen az elmúlt 18 hónapban vált egyre jobban észrevehetővé az erodálódás mértéke. A terület, ahol egykor madarak fészkeltek, most öt focipálya nagyságú parkolóvá alakult, amelyet az európai és amerikai turisták már kora reggel megtöltenek a kisbuszaikkal.