Ha unja már Ausztriát: havas élmények szokatlan helyeken

Gondolta volna, hogy lehet síelni Libanonban és Dél-Afrikában is? Hogy Algériába nem csak Rejtő Jenő oázisaiért érdemes elmenni? Rendhagyó válogatásunkból most megtudhatja, hogy Afrika nem pusztán a „párduc, oroszlán, gorilla“ hazája, és azt is, hogy hol versenyezhet izzó lávával a hegyoldalban.

Ázsia

Irán

Egészen biztos, hogy ha azt hallja: Irán, csak legutoljára jutnak eszébe a havas, téli élmények. Pedig ez az ország nem csak világörökségi helyszíneiből és a perzsa kultúra lepusztult, mégis menő kincseiből áll: összesen tizenkilenc sípályával is rendelkezik. A sízés régóta kedvelt sport az irániak körében, és a hegyekben sportolók mindössze egy százaléka turista.

Az infrastruktúra ellenére mintha néptelen tájon járnánk: Dizin, IránForrás: Flickr.com

A Teherán melletti Alborz-hegységben hétfő és péntek között alig akadnak csúszók. Alborz területén található a legtöbb négyezer méter feletti csúcs az országban – a legmagasabb közülük az alvó Damavand vulkánhegy az 5600 méteres csúcsával. A legnépszerűbb hegy a Dizin, melyen évente hét méter hó esik, pályái pedig 2650 és 3600 méter között találhatók. A szezon november közepétől májusig tart. Négy kabinos, három székes és kilenc tányéros felvonó áll a síelők rendelkezésre, de van itt több szálloda és egész házakat is lehet bérelni.

A CNN értesülése szerint a közhittel szemben a hölgyeknek nem kötelező férfikísérővel élvezni a pályák nyújtotta mókát. A szállások hétvégére megtelnek, de Dizin körül annyira sok pálya található, hogy zsúfoltságról még így sem lehet beszélni. Bár helikopteres sízés itt még nincs, aki felfedezetlen tájakra és szűzhóra vágyik, bizony gyalogolnia kell (kötelezően túravezetővel), cserében viszont egészen különleges körülmények között csúszhat. Tochal, mely a fenti Dizinhez képest kevésbé felszerelt, a világ egyik legmagasabban fekvő pályarendszerével büszkélkedhet: 3850 méter körüli pályákon döngethetnek a vállalkozó szelleműek. A legizgalmasabb kihívás azonban a Damavandot meghódítani, majd onnan lesízni. Figyelem, a feljutás három napot veszi igénybe!

Libanon

Libanonban összesen hat helyen várnak havas, téli élmények. Többségük legfeljebb egyórányira fekszik Bejrúttól, és 1650 és 2465 méteres tengerszint feletti magasságban csúszhatunk rajtuk. A legjobban felszerelt a Mzaar Kfardebian, ahol 18 felvonó szolgálja ki a sízőket és snowboardozókat, kezdőtől a fekete pályáig.

A Cedars („Cédrusok") ugyan Bejrúttól 130 kilométerre fekszik, viszont két és háromezer méteres tengerszint feletti magasságban lehet sportolni, és biztos, hogy a természetimádók vagy az elszigeteltséget keresők kedvence lesz. Laqlouq-ot családoknak ajánlják, mert főként közepes nehézségű pályák vannak, összesen kilenc felvonóval.

Sílift a kazahsztáni ShymbulakbanForrás: Flickr.com

Kazahsztán

Kazahsztán biztos nem az első, ami egy luxus-síüdülésről álmodva eszébe jut valakinek, pedig a város korábbi fővárosától, Almaty-tól mindössze félórányira fekvő Shymbulakba az utóbbi években jelentős tőkét ruháztak be. Az eredmény: szuper infrastruktúra, négycsillagos szálloda, éttermek és liftek – és még helisízés is van!

A világ vége? Ugyan már!
Shymbulak és Asztana neve úgy hangzik, mintha a világ végén lennének, mégsem olyan nehéz eljutni ide. Budapestről ugyanis fapados járat is üzemel Kazahsztán fővárosába (ez volna Asztana), innét pedig szűk másfél óra alatt eljuthat Shymbulakba, és máris kezdődhet a csúszás!

Összesen három sílift van itt, mindhárom a Talgar-hágóhoz visz fel, azaz a síhely legmagasabb pontjára, de menet közben két további helyen ki lehet szállni, és onnan lecsúszni. A snowboardosok egy saját parkban gyakorolhatják a trükköket. Ha Almati elnyerte volna a 2022-es téli olimpia rendezési jogát, itt rendezték volna az alpesi számokat.

Amerika

Manua Kea, Hawaii

Ez aztán a háváj – síelés nem máshol, mint Hawaii-on! A Manua Kea helyi nyelven „fehér hegyet" jelent, nem véletlenül. A 4270 méteres hegyen nincsenek síliftek és egyéb infrastruktúra sem, hó viszont decembertől februárig akad bőven, a kalandok kedvelőinek. A hegyre terepjáróval lehet feljutni azon az úton, mely a tetején található tizenkét csillagászati obszervatóriumhoz visz. Ezért jó csoportban menni, váltott sofőrökkel, akik a lejtő alján várják társaikat. A csúcson nagyon rapszodikus az időjárás: általában mínusz 4 és plusz 4 fok között van a hőmérséklet, de a szél és a nagy tengerszint feletti magasság miatt ez sokkal hidegebbnek is tűnhet.

A kalandot csak edzésben lévőknek ajánlják, mert nagy kihívást jelent itt a csúszás, viszont a panoráma, a fehér hó, a fekete megszilárdult láva és a kék ég kontrasztja feledhetetlen élményt nyújt. Érdemes ezen az oldalon előre tájékozódni, mert aki szerencsés, és lávafolyáskor érkezik, akár a vörösen izzó patakokkal is versenyezhet a hegyoldalban. És ha bevállalta, az aprés-ski italát már a strandon fogyaszthatja el.

Afrika

Dél-Afrika

Amíg Hawaii-on a strandot kombinálhatja a sízéssel, addig Dél-Afrikában ugyanazon a napon szafarizhat vagy csúszhat, tetszés szerint. Dél-Afrika egyetlen síközpontja, a Tiffindell 2720 méteren fekszik, és garantáltan akad itt hó az év száz napján. A lesothó-i határ közvetlen közelében, a Ben Macdhui hegyen található az ország legmagasabban fekvő italmérése is: ez az Ice Station 2720. Mivel ez a déli féltekén van, leghamarabb 2018 júniusában csúszhat a közelében. De jó megoldás lehet ez akkor is, ha az itthoni nyárból nagyon elege van, és nem bírja kivárni az európai telet.

Tiffindel hóágyúzott pályáiForrás: Facebook / Tiffindel

Valójában összesen két pálya van, egy a kezdőknek, mely száz méter széles és nyolcvan méter hosszú, egy pedig a haladóknak, mely 1,3 kilométer hosszan kanyarog lefelé, és két tányéros felvonó szolgálja ki. A szállodában egyidejűleg 150-en alhatnak, és természetesen itt rendezik az országos bajnokságokat is.

Algéria

Algériáról, erről a sokarcú országról hosszasan írtunk már 2017-ben, és lám, még mindig tartogat meglepetéseket. Az 1980-as években a Djurdjura-hegység egész Algériából vonzotta a havas sportok szerelmeseit. Sajnos 1992-ben ennek az idillnek vége szakadt, amikor a hegyet uralma alá vonta az Iszlám Fegyveres Csoport, a szállodákat és üzleteket felrobbantotta, és 2002-ig nem is távozott. Azóta kissé bátortalanul ugyan, de a sízők visszatértek a hegyre, amelynek szép alpesi tájairól utolsónak jutna csak eszünkbe Algéria.

A fővárostól, Algírtól mindössze hetven kilométerre fekvő hegyen összesen ötszáz méter hosszú pályákat találunk. Ezeket három felvonó szolgálja ki, 1460 és 1550 méter közötti tengerszint feletti magasságban. A sípályák a kicsi, de annál szebb Chrea Nemzeti Parkban találhatók, melyet csak nagyon kevés turista ismer. Ha megjött a kedve, íme a jó hír: az Air Algerie közvetlen járatot működtet Algír és Budapest között.

Az Etnáról is káprázatos a kilátásForrás: Flickr.com

Európa

Etna, Szicília

A világ egyik legforróbb hegyén síelhet, aki az Etnára merészkedik. A hegy északi és déli részén is találnak egy-egy kisebb síközpontot, ahol szinte holdbéli tájon csúszhatnak – fák ugyanis csak elvétve vannak. A déli lejtőn (Nicolosi) összesen 6,3 kilométeren lehet síelni, 5 lift szolgálja ki a pályákat, a tengerszint feletti magasság pedig 1610 és 2604 méter között váltakozik. Az északi oldalon (Provenzana) már kevesebb és enyhébb lejtésű pályák vannak. A hóbiztos időszak decembertől februárig tart, és a szezon vége felé már simán csúszhatunk rövidujjúban is!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek