Egy rosszul megválasztott útvonal-rövidítés, egy lemerült mobil vagy a térerő hiánya miatti eltévedések rosszabb időjárásban akár veszélyesek is lehetnek. A Pilisi Parkerdő összegyűjtötte a természetjárás néhány alapvető, íratlan szabályát. Őszi túrázó kisokos.
A Pilisi Parkerdő által kezelt erdőterületek olyan közel vannak Budapesthez, hogy sokan megfeledkezhetnek arról, hogy a természet – ami nyílhat akár a kertünk végéből – soha nem játszótér. Ne feledjük, hogy akár csak egy könnyed erdei sétára is alaposan fel kell készülnünk, ahogy erre az elmúlt hetek néhány sajnálatos eseménye is emlékeztetett mindenkit - figyelmeztet közleményében a Pilisi Parkerdő.
A legjobb a papírtérkép!
A túra útvonalának tervezésekor segítségünkre lehet egy hagyományos, papíralapú turistatérkép is. Könyvesboltokban több kiadásban is kapható például a Budai-hegység, a Pilis, Visegrádi-hegység, a Gerecse vagy éppen a Gödöllői-dombság turistaútvonalait tartalmazó térkép. Habár a terepen térképes és irányjelző táblák is segítik a tájékozódást, a biztonság kedvéért vízálló tasakba helyezett térképet sohasem szabad otthon felejteni. A GPS-készülékek vagy GPS-es navigációra képes okostelefonok lemerülhetnek, csődöt mondhatnak, az erdőben, vagy akár egy hegy takarásában ráadásul nem is mindig van elegendő térerő vagy internet lefedettség.
Tudjon rólunk valaki!
Mindenképpen értesítsük otthon maradt hozzátartozóinkat vagy barátainkat a tervezett kirándulás útvonaláról. Így, ha bármi váratlan történik velünk, lesznek, akik ismerhetik a helyzetünket. A tudatos kirándulás egyik legfontosabb alapelve, hogy tervezzük meg a túra útvonalát, mielőtt elindulunk. Ezért célszerű felkeresni az úti célunknak otthont adó erdőgazdaság honlapját, hiszen az erdőgazdálkodó a kirándulók érdekében az időleges korlátozásokra (pl. szélsőséges időjárásból kifolyólag) az interneten figyelmezteti az erdőjárókat.Indulás előtt mindenképpen érdemes tájékozódnunk az időjárásról, mert az erdőben eltérő viszonyokkal találkozhatunk, mint a városban: a hirtelen alászálló köd, hó, jegesedés vagy fagy, netán viharos szél alaposan felforgathatja az eredeti elképzeléseinket.
Túracsomag minimum
Fontos, hogy a váratlan helyzetekre minden túrázás alkalmával legyen megfelelő válaszunk, ezért soha ne induljunk el gondosan összeállított túrafelszerelés nélkül kirándulni. (Erről bővebben: itt.) Ugyanígy érdemes előre gondoskodni elsősegély csomagról is, ami legalább az alapvető felszereléseket – kötöző- és fertőtlenítőszert, sebtapaszt, kalcium pezsgőtablettát izomgörcs vagy allergiás reakció esetén, illetve a gyógyszereket például fejfájásra vagy allergiára – mindig tartalmazza.
Ne térjünk le a jelzett turistautakról!
Jelöletlen és ismeretlen ösvényen soha ne induljunk el! Ha többen szeretnénk az erdőt járni, győződjünk meg arról is, hogy a tervezett túrát a csoportunk minden tagja képes teljesíteni. A kirándulás ütemét a legkisebbek, illetve a gyengébb állóképességűek haladásához igazítsuk, soha ne hagyjuk magukra a tapasztalatlanabb társainkat. Csak józanul, felelősségünk és öntudatunk teljes birtokában menjünk az erdőbe, ne másszunk fel szurdokvölgyek sziklaperemeire, meredek sziklákról, hegygerincről pedig semmit ne dobjunk le. Legyünk tekintettel az esetlegesen alattunk túrázó emberekre, és egyben minden élőlényre, akivel az erdőn osztozunk.