Még sem haltak ki a dinoszauruszok? Közép-Afrikában egyre többen állítják, hogy láttak egy Mokélé-mbémbé néven ismert titokzatos lényt, a kongói dinoszauruszt. De vajon egy eddig ismeretlen fajt fedezünk fel, vagy valami más történik?

Az erdei medence dinoszaurusza
A Mokélé-mbémbé egy legendás lény, amelyről azt mondják, hogy a Kongó-medence távoli erdőiben, mocsaraiban és folyóiban él Közép-Afrikában. Ez a bolygó második legnagyobb esőerdeje és létfontosságú ökoszisztémája. Maga a név azt jelenti, „aki megállítja a folyók folyását" a lingala nyelven, és a leírások alapján olyan mint egy szauropoda – egy hosszú nyakú dinoszauruszra. Úgy gondolják, hogy akkora, mint egy elefánt, víziló vagy orrszarvú, attól függően, hogy kit kérdezünk.
A Mokélé-mbémbé történetét először a 20. század elején mesélték el az európai felfedezőknek és a kontinens mély erdőiben élő, rég elveszett dinoszauruszok népszerű eszméjévé vált. Az 1950-es évek óta izgatja a nyugati embereket a lehetőség, hogy még mindig léteznek a dinoszauruszok. Sok szempontból az olyan népszerű szépirodalmi művek, mint a Jurassic Park, életben tartották ezt a lángot a 21. században is.
A furcsa kongói dinoszaurusz iránti lelkesedés ellenére az elmúlt évszázad során egyre ritkábban észlelték. Ez azonban megváltozni látszik. A National Geographic szerint a medencében élő emberek mostanság gyakrabban látták a titokzatos lényt.
Szóval mi folyik Afrikában?
Valószínűleg ezek a találkozások inkább a változó környezet tünetei. Ahogy folytatódik a pusztító erdőirtás a Kongói-medencében (2000 és 2016 között 23 millió hektár erdőt veszített ), az állatokat kiszorítják élőhelyeikről, és egyre gyakrabban ütköznek emberekbe. Az emberek pedig, mint tudjuk, hajlamosak azonosítási hibákat elkövetni, vagy képzeletük sajátosságait rávetíteni a látottakra, különösen, ha a helyi történetek arra késztetik őket, hogy valami konkrét dologban higgyenek.
Ez nem jelenti azt, hogy a kongói erdők nem adnának otthont új állatfajoknak, de valószínűtlen, hogy eltűnt dinoszaurusz is előfordul.

Ismeretlen faj?
Mindenki szereti a jó titkos sztorikat, függetlenül attól, hogy szerinted a szóban forgó szörnyeteg valóban „kint lehet-e" vagy sem. Mint tudjuk, bolygónk nagy részét még mindig nem ismerjük teljesen, így néhány ismeretlen faj felfedezésének lehetősége izgalmas lehetőség.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy néhány korábban mesés lény nem bizonyult valódinak . Az óriás tintahalról, a komodói sárkányokról, a kacsacsőrű emlősökről és még a gorillákról is azt hitték, hogy csupán szóbeszéd, mielőtt megerősítették és beépültek a természeti világról alkotott felfogásunkba.

Loch Ness-i szörny
Más híres kriptidák esete azonban, mint például az észak-amerikai Nagyláb, a skóciai Loch Ness-i szörny, a latin-amerikai Chupacabra és a Himalája Jeti létezése kevésbé valószínű, mivel csupán részleges észlelések és elmosódott fényképek támasztják alá. Mégis, ezek a titokzatos entitások a modern világ folklór példáinak tekinthetők, így az emberek találkozási és leírási módjai sokat elárulhatnak a körülöttünk lévő világhoz való viszonyunkról. Úgy tűnik, a Mokélé-mbémbé esete jó példa lehet erre.
„Azokon a nagyobb településeken, ahol az élőhelyek beszorulnak, és az emberek nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy nagy állatokat lássanak, hirtelen állandóan találkoznak velük" – mondta Laura Vlachova cseh természetvédő a National Geographic-nak. „Ezek az emberek azt mondják nekem, hogy láttak Mokele-mbembe-t. Azt hiszem, ez mutatja meg igazán, hogy a folklór hogyan tükrözi a zsugorodó ökoszisztéma valóságát."