Az északi félteke legészakibb városában fél éven át nem kel fel a nap, teljes a sötétség. Longyearbyen településen Nem egyszerű az élet, több jegesmedve él ott mint ember. A zord körülmények miatt azonban különlegesek a törvények is: tilos meghalni, és megszületni is.

Tilos meghalni, de megszületni is a Spitzbergákon található településen
A világ legészakibb településén furcsa szabályok vannak érvényben, amelyek többsége a túlélést segíti. Ennek fényében érdekes, hogy tilos meghalni és megszületni is, pedig az északi sarkkörön túl fekvő településen van egy kórház, boltok, éttermek és középületek is.
Több mint fél éven át sötétség
Longyearbyen az év nagy részében sötétségbe borul, viszont április közepétől július közepéig 24 órán át világos van. Mivel itt egyáltalán nem őshonosak az emberek, csak leginkább a jegesmedvék, nem meglepő, hogy ezekből a legnagyobb szárazföldi ragadozókból több él a környéken, mint ahány ember.
Ezért azt is törvénybe foglalták, hogy aki egyedül jár a város szélén, vigyen magával puskát. Viszont az ott élő, többségében orosz és norvég nemzetiségűek tisztelik a természetet, és csak a legvégső esetben használják a fegyverüket az állatok ellen.

Itt őrzik a világ legbecsesebb kincseit is, magát az életet
A norvég Spitzbergákon, az Északi-sarktól mintegy 1200 km-re fekvő Jeges-tengeren található szigetcsoport egy homokkő sziklahegyéből nyúlik ki a furcsa építmény, a Svalbard Global Seed Vault, ami azért készült, hogy ellenálljon még az atomháborúnak is. Mert amit őrzi, az a globális magkészlet: a világ legfontosabb növényeinek génjei és fajtái, amelyek biztosítják a Föld genetikai örökségének fennmaradását egy katasztrófa esetén is.