2014.március 8-án a Malaysia Airlines MH370-es járata 239 utassal a fedélzetén külső beavatkozás nélkül eltűnt a radarképernyőkről. Az eltűnése után számtalan résztvevőt felölelő keresés kezdődött, amely egészen 2017-ig tartott – eredmény nélkül.

Megoldódhat az eltűnt repülőgép, az MH370-es rejtélye
11 éve tűnt el nyomtalanul a maláj repülőgép, de most újraindulhat a keresés.
A rejtélyes eltűnés
A járat Kuala Lumpurból Pekingbe tartott, de 40 perccel a felszállás után, amint belépett a vietnami légterügbe, egyszerűen eltűnt a radarképernyőkről. Az utolsó ismert kommunikáció a pilótáktól egy rövid mondat volt: „Jó éjszakát, Malaysia három hetven".
A malajziai katonai radarok még egy ideig követték a gép mozgását, amely éles fordulatot vett, visszatért Malajzia felé, majd dél felé haladt, és végül eltűnt az Indiai-óceán felett. Feltételezhetően az üzemanyag kifogyása után a tengerbe csapódott.
Az eddigi erőfeszítések
A katasztrófa után soha nem látott méretű nemzetközi keresési akció indult, amely összesen mintegy 120 ezer négyzetkilométert ölelt fel az Indiai-óceán nyugati részén. Ausztrália, Kína és Malajzia vezették a kutatást, amelynek során tengerfenék-térképezést, robotikus merülőegységeket és sok mást bevetettek.
Bár 2015-ben és 2016-ban a gép egyes roncsdarabjait partra mosta az óceán Madagaszkár és Mozambik partjainál, a teljes repülőgépet vagy fekete dobozait soha nem találták meg.
Lehetséges magyarázatok
Az eltűnés kapcsán számos elégé merész elmélet is napvilágra került. Egyes teóriák szerint a gépet elrabolták – lehetséges gyanúsítottként Kínát, Oroszországot és az USA-t is emlegették. Mások szerint az MH370 összeesküvések részévé vált, vagy egy rejtélyes katonai akció áldozata lett. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint azonban a gép pilótája – szándékosan vagy valamilyen rendellenesség következtében – letért az útvonaláról, majd az üzemanyag kifogyása után az óceánba csapódott.
Elkezdődhet egy újabb keresés
Most, 11 évvel az eltűnés után új lehetőség nyílik a keresés folytatására. A brit Ocean Infinity nevű tengerkutató cég szerződést köt a malajziai kormánnyal, hogy modern technológiával újra felfedjék az Indiai-óceán egy még fel nem tárt részét. Az új expedíció közel 5800 négyzetmérföld területen fog zajlani, amelyet a legújabb WSPR-rendszer segítségével határoztak meg.
A kutatócsoport reméli, hogy az új eljárás végre részleteket tárhat fel arról, mi is történt valójában az MH370-es járattal. Ha sikerrel járnak, akkor végre válaszokat kaphatnak az eltűnt utasok hozzátartozói is, akik már több mint egy évtizede várnak a megnyugvásra.
A Netflix egy dokumentumfilmet is készített az esetről