Távol
Összeesküvés-elméletek fókuszában - Mi lehet a kísérteties fekete lyuk a Csendes-óceán közepén?

Teljesen lázba hozta a közösségi média felhasználóit egy, a Google Térképen felfedezett „fekete lyuk", amellyel kapcsolatban 2021-ben összeesküvés-elméletek garmadája látott napvilágot. El kell ismerni, a titokzatos sziget meglehetősen furcsán fest, teljesen üregesnek tűnik, szó szerint olyan, mint egy hatalmas, sötét lyuk az óceán közepén.

Az aprócska Vostok-szigetet egybefüggő Pisonia erdő borítja, ezért tűnik a magasból egy fekete lyuknak - illusztrációForrás: Wikipedia/Angela K. Kepler

Fekete lyuk az óceán közepén?

A terület elhelyezkedésével kapcsolatos hónapokig tartó találgatások után 2021 novemberében bejelentették, hogy a „lyuk" valójában egy Vostok nevű lakatlan korallsziget, amely a Csendes-óceán közepén fekvő Kiribati Köztársasághoz tartozik.

De mi okozza a magasból különösnek, ijesztőnek tűnő sötét megjelenését? Nos, erre is van magyarázat: a sziget különleges fáinak, a Pisoniának köszönheti sötét folthoz hasonló megjelenését, amelyek egész területét borítják.

A Google Térképen valóban egy furcsa fekete lyuknak tűnik a kis szigetForrás: Google Maps

Bár a fák levelei, lombozata is sötétzöld színű, de mivel sűrűn is nőnek egymás mellett, sokkal sötétebbnek és kísértetiesebbnek tűnnek, ahogy az egész sziget felületét beborítják.

„Amit feketének látsz, az valójában nagyon sötétzöld, ez egy nagyon sűrű erdő, amely Pisonia fákból áll" – mutatott rá valaki az interneten.

A rendkívül sűrűn növő Pisonia fák lombozatának sötétzöld színe adja a sziget rejtélyes színét a magasból - illusztrációForrás: Wikipedia/Angela K. Kepler

Aki felfedezte a Vostok-szigetet

A felfedezést követően a YouTube-on előkerült egy videó egy, a rejtélyes fekete lyukat kutató búvárról.

A több mint 15 évvel ezelőtt megjelent National Geographic-videóban Enric Sala búvár elmesélte, hogy élte át élete egyik legjobb merülését, felfedezve Vostok gazdag korallzátonyainak élővilágát.

– Nos, most jöttünk vissza egy merülésről a Vostok-szigetről. Életem legjobb merülése volt. – mondta el Eric, majd így folytatta: - Cápák, barrakudák és doktorhalak úszkáltak körülöttünk. Hihetetlen! Tényleg hihetetlen. Ez a legérintetlenebb hely, ahol eddig merültünk. Megtaláltuk, ez az. Ez a Vosztok-sziget. Alig várom a holnapot, hogy újra vízbe merülhessek.

Annak ellenére, hogy az emberek ma már ismerik a sziget pontos helyét, ez nem akadályozza meg az összeesküvés-elméletek terjedését az online térben.

Összeesküvés-elméletek

"Az első gondolatom az volt, hogy cenzúrázzák" – osztotta meg gondolatait egy Reddit-felhasználó a szigetről írt bejegyzésében. "Egy ilyen sekély, kis korallzátonyon, aprócska szigeten nem valószínű, hogy egy természetes képződmény ilyen fekete színű legyen."

Mások a 20024-es sci-fi, a Lost (Eltűntek) helyszínére asszociáltak a sziget kapcsán, és hozzátették: "Hölgyeim és uraim, megtalálták a Lost szigetét."

A rendkívül sűrűn növő Pisonia fák alatt semmilyen más növény nem él meg a Vostok-szigeten - illusztrációForrás: Wikipedia/Angela K. Kepler

A Brittanica szerint az 1,3 kilométer hosszú, és háromszög alakú szigetnek, amelyet állítólag 1820-ban Fabian Gottlieb von Bellingshausen orosz Antarktisz-kutató fedezett fel, nincsenek lakói.

Az 1856-os Guano Islands Act értelmében 1860-ban az Egyesült Államok, majd 1873-ban Nagy-Britannia igényelte a sziget feletti fennhatóságot.

A Guano-szigtekről szóló törvény lehetővé teszi az Egyesült Államok állampolgárai számára, hogy az Egyesült Államok nevében minden olyan lakatlan szigetet birtokba vegyenek, ahol guano (madarak, denevérek felhalmozódott ürüléke, amely rendkívül hatékony műtrágya) található. A szigetek bárhol elhelyezkedhetnek, feltéve, hogy nem foglalták el őket egy másik ország állampolgárai, és nem tartoznak egy másik kormány joghatósága alá. 

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek