Az elmúlt időben számtalan hír jelent meg arról, hogy egy kajakost véletlenül lenyelt egy bálna, szerencsés módon azonban túlélte a különös esetet. De vajon elgondolkodtál már azon, hogy milyen lenne, ha egy cápa tenné meg ugyanezt? Túl azon, hogy ez a kísérlet sokkal de sokkal fájdalmasabb lenne, valószínűleg innen élve nem is jutna ki az ember, most egy kamerának köszönhetően ezt is kiderítették.

Bakancslistás élmények?
A vadon élő állatokkal való közeli találkozások sokaknak a bakancslistáján szerepelnek, a bálnalestől vagy a delfinekkel való úszástól a dzsungelben való túrázásig, vagy a gorilla megfigyelésig – a természeti világ rengeteg élményt tartogat, amelyek nyilvánvalóan hatalmas örömet szereznek az állatvilág rajongóinak.
Persze az állatok szuverén lények, amelyek néha a saját fejük után mennek, így esetenként közelebb is kerülnek az emberek komfortzónájához képest.
Bekap, megrág, kiköp
Február 9-én a bahamai Freeportban rögzítettek egy videót, amint egy cápa egy cápaetető dobozhoz kikötött kamerát lenyelt.
A videókamera folyamatosan működött a cápa szájában is, így végignézhetjük azokat a felvételeket, amelyeket azután készített, hogy az állat bekapta a szerkezetet, majd felfedezhetjük a fogai mögüli „kilátást", ahogy a kamera a cápa szájából rögzítette a búvárcsoport tagjait.
Végül, miután a búvárcsoport vezetője követte, a cápa kiköpte a kamerát. Most pedig megnézhetjük, hogy mi lett volna velünk ah mi lettünk volna a kamera helyében.
Novemberben egy tigriscápával történt egy hasonló eset, amellyel egy búvár telefont „nyelettek le", hogy megismerjék a lezajló folyamatot, mielőtt az állat kiköpte volna a szerkezetet!
De mi is történt azokkal a szerencsés kajakosokkal, akik a bibliai Jónás sorsára jutottak?
Akiket a bálna nyelt le
A legrégebbi, bár nyilvánvalóan nem bizonyítható eset Jónásé, aki a Biblia szerint három napig volt a cethal gyomrában, amely idő alatt végig imádkozott, és bűnbánatot tartott, mielőtt a bálna kiköpte volna.
1891 februárjában egy James Bartley nevű bálnavadásszal esett meg az a történet, mely szerint a Falkland-szigetek mellett egy ámbráscet megszigonyozása során a vízbe esett, majd eltűnt, így társai azt hitték, hogy vízbe fúlt.
Két nappal később azonban megpillantottak egy kimúlt bálnát, amelynek valami mozgott a hasában. Amikor felhasították a gyomrát, megtalálták benne a még élő, de eszméletlen Bartleyt, aki annak köszönhette megmenekülését, hogy a bálna gyomrában elegendő levegő volt ahhoz, hogy ne fulladjon meg.

Tengervízzel jól lemosták a pórul járt tengerészt, s bár ezt követően Bartley egy ideig még félrebeszélt, de idővel felépült. Különös kalandjának egyetlen nyoma az maradt, hogy a cethal gyomrában levő savak hatására a fején és a kezein a bőr örökre kifehéredett és megráncosodott.
Egyes modern nézetek kétségbe vonják Bartley történetének hitelességét, mondván, több mint fél napon át nem lehet túlélni egy cethal gyomrában.
A közelmúltban Patagóniában, a Magellán-szorosban nyelt el véletlenül egy kajakost, Adrián Simancast egy púpos bálna, az esetet a fiatalember édesapja videóra is vette. Az a néhány másodperc, amelyet a fiú – kajakjával együtt – a bálna szájában töltött, sokkoló volt mindkettejük számára, de az igazi aggodalom csak azután jelentkezett a fiúnál, hogy az állat kiköpte.
Ahogy elmondta, első gondolata az volt, nehogy az apjával is valami rossz történjen, illetve nehogy hipotermiás állapotba kerüljön a fagyos tengerben. Szerencsére mindketten sértetlenül értek partot.
2021-ben pedig Michael Packarddal esett meg ugyanez a történet, akit Cape Cod partjainál, homárvadászat közben nyelt el egy cethal. Ő elsőre azt gondolta, hogy egy nagy fehér cápa kapta be, de az éles fogak híján nem maradt más opció, mint a bálna.
Becslése szerint mintegy 30-40 másodpercig lehetett az állat szájában, mielőtt az kiköpte volna, és ő megszabadulhatott. Társai kihúzták a vízből, akkor derült ki, hogy Packard súlyosabb zúzódásokat szenvedett és kificamodott a térde.