Távol
Ezek a legfurcsább természeti jelenségek, a pokol kapui: miért égnek évezredek óta az örök lángok?

Az örök lángok olyan tüzek, amelyeket a Föld erőforrásai táplálnak, és folyamatosan égnek. A legfurcsább természeti jelenségek közé 14 hely tartozik világszerte, némelyik több ezer éve ég, sokról úgy tartják, hogy a pokol kapuja.

A legfurcsább természeti jelenségek közé tartoznak az örök lángok, például Darvaza TürkmenisztánbanForrás: Shutterstock/ Bluedanish88

A legfurcsább természeti jelenségek: örök lángok

Eternal Flames Falls, New York

A legfurcsább természeti jelenségek közé tartozik az Eternal Flames Falls, ami a nyugat-New York-i Chestnut Ridge Parkban található, és a vízesések alatti barlangról kapta a nevét, amely a fröccsenő víz ellenére folyamatosan ég.
Viszont, ha valamiért kialszik, a következő látogató gyorsan újra meggyújtja. A barlang tüze egy földgázszivárgás hatására jött létre, és kedvelt romantikus helyszín.

Darvaza, Türkmenisztán

Türkmenisztán a „Pokol kapujaként" ismert örök láng otthona, amely az 1980-as évek óta ég.
A körülbelül 70 méter széles és 30 méter mély tüzet szovjet mérnökök gyújtották, akik megpróbálták elégetni a szivárgó földgázt. Évtizedekkel később még mindig ott van és kedvelt turistalátványosság.

Darvaza Gas Crater aka the Door to Hell in the Karakum Desert of TurkmenistanForrás: Shutterstock/CStephen A. Rohan

Guanziling, Tajvan

A Guanziling közelében található örök lángot 1701-ben fedezték fel, és folyamatosan ég egy tó tetején.
A különleges jelenség mögött az áll, hogy a földgáz-kibocsátás kölcsönhatásba lép a forrásvízzel, így az égő víz illúzióját keltve.

Olympos Nemzeti Park, Törökország

Az Olympos Nemzeti Parkban található a Yanartaş, amely a hegyoldalon lévő szellőzőnyílásokból felbukkanó kis lángokról ismert. Ezek a tüzek 2500 évvel ezelőtt is már égtek, ezért sokan úgy vélik, hogy a kiméra ősi mítoszának inspirációját adta, ami a görög mitológia tüzet okádó lénye.

Törökországban, a Chimaera-hegy örökké égő sziklái izgalmas mítoszok bölcsőjeForrás: Shutterstock/ Mazur Travel

Digah, Azerbajdzsán

A Yanar Dağ jelentése „Égő hegy", amely Baku közelében, egy domboldalon található, ahol 10 méteres szakaszon folyamatosan lángol a tűz. Egyesek szerint az 1950-es években egy eldobott cigaretta gyújtotta meg.

Himachal Pradesh, India

Ez a hindu templom egy földgázlángnak ad otthont, amely több mint egy évszázada ég. A legenda azt sugallja, hogy a láng Sati istennő tüzes nyelvét jelképezi, jelezve szellemi jelenlétét.

Jomsom, Nepál

Az örök láng Jomsomban több mint 2000 éve ég. Azt mondják, hogy Brahma hindu isten gyújtotta meg a lángot, amely továbbra is ég az isteni jelenlét szimbólumaként.

Murchison, Új-Zéland

Az új-zélandi Murchison faluban füstmentes láng ég egy bokorban a Blackwater folyó közelében. Azt gondolták, hogy az 1920-as években egy vadász eldobott gyufája gyújtotta meg.

Kirkuk, Irak

Egy Kirkuk melletti ősi olajmező ad otthont a Baba Gurgur néven ismert örök lángnak.
Egyes bibliakutatók úgy vélik, hogy ez az Ószövetségben említett „tüzes kemence".

Jharia, India

Ez a kiterjedt szénmező 1916 óta ég a földalatti szénteleptüzek miatt. A folyamatos tűzvész jelentős környezeti és egészségügyi problémákhoz vezetett a helyi közösségek számára.

Centralia, Egyesült Államok

Legalább 1962 óta ég egy földalatti szénbánya tűz Centralia városrésze alatt. A tűz a város elhagyását okozta, mivel egyesek a Silent Hillhez hasonlítják és mérgező gázok is terjengenek.

Cebtralia, a szellemváros mérges gázokat ereget az ökörré égő tűz mellettForrás: Wikipédia

Laurel Run, Egyesült Államok

Ez az 1915-ben felgyújtott széntűz a Laurel Run közelében több mint egy évszázada ég. A tűz véletlenül keletkezett, és a föld alatt tovább parázslik, akárcsak Silent Hillben.

New Straitsville, Egyesült Államok

Az 1884-es bányászsztrájk során lángoló bányaautókat löktek be egy szénbányába, ami még ma is égő tüzet gyújtott fel.

Mount Wingen, Ausztrália

Feltételezik, hogy körülbelül 6000 éve parázslik ez a földalatti széntelepi tűz, ami a világ legrégebbi ismert folyamatos tüze. Az őslakos wanaruah nép a hegyet "Wingen"-nek nevezte el, ami azt jelenti, hogy "tűz".

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek