Kutatók több ezer év után megtalálták Atlantisz elveszett városát, közelebb van, mint hinnéd

A görög filozófus, Platón azt írta, hogy Atlantisz technológiailag fejlett város volt, amelyet körülbelül 12 000 évvel ezelőtt nyelt el az óceán. Míg a legtöbb ember azt hiszi, hogy ez csak egy legenda, egyesek – akár képzett régészek, akár amatőr kincsvadászok – továbbra is megpróbálják megtalálni. Egy brit cég szerint Spanyolországban találták meg Atlantisz elveszett városát.

A kutatók megtalálhatták Atlantisz városát - illusztrációForrás: Shutterstock/Shutterstock AI

Megtalálták Atlantisz városát?

A Merlin Burrows, a műholdszakértők társasága azt állítja, hogy olyan maradványokat fedeztek fel, amelyek megfelelnek Platón leírásainak. A cég azt ígéri, hogy "a lehető legnagyobb pontossággal megtalál mindent, ami elveszett, elfelejtett vagy elrejtett". Biztosak benne, hogy Atlantisz elsüllyedt városára bukkantak.

Bruce Blackburn, a Merlin Burrows munkatársa november végén ezt mondta a Yahoo News-nak: „Több bizonyítékunk van rá, hogy megtaláltuk Atlantiszt. Biztosak vagyunk a felfedezésünkben, de biztos lesznek olyanok, akik megkérdőjelezik majd."

A minószi vulkánkitörés és a szigeten található Akrotiri 1964-es felfedezése óta ez a helyszín egyike annak a sok helynek, amelyekről feltételezik, hogy Atlantisz helye volt. A cég légifelvételeket, a Landsat műhold adatait és ógörög szövegeket, valamint a helyszíni méréseket használt fel Atlantisz azonosítására.
Azt mondják, a konkrét helyszín a mai spanyolországi Doñana Nemzeti Park területén található, az ország délnyugati partján, Sevilla közelében.A cég azt állítja, hogy a megfigyelések megegyeznek a Platón párbeszédében leírtakkal, és ami a régészeti lelőhelyen "konkrétnak" tűnik, az több mint 10 000 éves. A csapat megtalálta a szerintük ősi toronyalapok maradványait, és egy nagy templom romjait, amely közel áll ahhoz, amit Platón leírt.

Persze vannak szkeptikusok. A Live Science webhely szerint „egy régész szerint a romok egy másik ősi kultúrához tartozhatnak, és több megkérdezett kutató aligha volt elragadtatva, amikor meghallotta egy újabb Atlantisz-felfedezés hírét. Az évek során az emberek tucatnyi ilyen állítást tettek, hogy megtalálták a legendás várost az Antarktiszon, Bolíviában, Törökországban, Németországban, Máltán, a Karib-térségben és máshol."

Az elveszett város, Atlantisz lakóinak legendája Platón álétal vált igazán ismertté - illusztrációForrás: Shutterstock/funstarts33

Inkább filozófiai példabeszéd volt Atlantisz?

Nem mindenki hiszi el, hogy Platón egy valóban létező helyről írt. A filozófus úgy írta le az ókori atlantiszi társadalmat Kr.e. 360-ban, hogy az atlantiszi történetek 9000 évesek voltak, mondván, hogy egy Kritiasz nevű politikus évszázadokon át öröklődő történetek sorozatán keresztül hallott Atlantisz lakóiról.

Atlantisz egy olyan társadalom példájaként szolgált, amelyet az anyagi gazdagság, a fejlett technológia és a katonai hatalom megrontott. Emlékeztetni kell arra, hogy Platón azt írta, hogy Atlantisz alapítói félig démonok, félig emberek voltak. A National Geographic szerint Platón azt írta, hogy az alapítók „utópisztikus civilizációt hoztak létre, és nagy tengeri hatalommá váltak.

Otthonukat koncentrikus szigetek alkották, amelyeket széles, egymással összefüggő tengeri áramlatok választottak el egymástól, a közepén egy csatorna futott át. A buja szigeteken arany, ezüst és egyéb nemesfémek, valamint számos ritka egzotikus élővilág volt."

Platón legendája tovább él

Platón azt is írta, hogy az istenek egy kataklizma során elpusztították Atlantiszt. 1627-ben Francis Bacon kiadott egy utópikus regényt The New Atlantis címmel, amely egy politikailag és tudományosan fejlett társadalmat írt le egy ismeretlen óceáni szigeten. 1882-ben az Egyesült Államokban egy Ignatius Donelin (1831-1901) nevű minnesotai kongresszusi képviselő kiadta az Atlantisz: The Antediluvian World című könyvet, amely azt állította, hogy Atlantisz valóban létezett.

Könyve elméletek sokaságát érintette, amelyekhez a 20. század végén számos new age hiedelem csatlakozott. A legtöbb támogatót a görög Szantorini sziget kapta, egy félig víz alatti terület, amelyet egy hatalmas vulkánkitörés hozott létre az ie. 2. században, amelynek szökőárja okozhatta a minószi civilizáció összeomlását Krétán.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek