23 gyönyörű vízesésre épült a Tündérek Birodalma Horvátországban

A horvátországi Plitvicei-tavak Nemzeti Parktól nem messze van egy bennfentes tipp: Slunj városa, amely nemcsak 23 gyönyörű vízesésen fekszik, hanem tündérek is lakják.

Horvátország legszebb látnivalói közé tartozik Slunj, a vízesésekkelForrás: Szekáry Zsuzsanna

Slunj, a Tündérek Birodalma, gyönyörű vízesésekkel

Horvátország központjában, a Plitvicei-tavak Nemzeti Parktól mintegy 26 kilométerre északra található egy varázslatos hely: Slunj. A mintegy 5000 lakosú Slunj kisváros történelmi szívében két folyó találkozik, nevezetesen a mindössze 6,5 kilométer hosszú Slunjčica és a Korana. Inkább azt mondhatjuk, hogy a Slunjčica vízesések és zuhatagok formájában ömlik a Koránába.

Ez egyedülálló természeti látványt nyújt ennél a mellékfolyónál: 23 vízesés és zuhatag található itt, ami a „Plitvicei-tavak miniatűr" becenevet is adta Slunjnak. Ez számos legendához vezetett, hogy tündérek élnek ezekben a tökéletes vizekben.
Eláruljuk, mit tapasztalhatnak az utazók Slunjban és környékén – a legszebb vízesésektől a vízimalmokig és a különféle szabadtéri tevékenységekig.

Horvátország legszebb látnivalói 

Slunj 1969 óta kulturális műemlék, melynek magja 23 vízesésre épült. A festői negyed alatt és körül gyülekeznek a legendás, több mint 500 méteres vízesések.

A legszebb vízesések a Hrvoje, a Vilina Kosa és a Buk. Hrvoje-nál két hatalmas tufa szikla található, amelyeket 1914-ben egy földomlás hozott létre. A Hrvoje egy férfi neve – és egy legendára utal. A legenda szerint egy szerelmes férfi, akit Hrvojenak hívtak, egyszer a mélységbe vetette magát, mert nem lehetett együtt a nagy szerelmével.

A Vilina Kosa vízesést szintén egy legenda övezi: a szláv mitológia szerint a „Wilen" tündérszerű lények a folyóparton élnek. Csak tiszta forrásvizet isznak, és ezáltal varázserőre tesznek szert – és látszólag gyönyörű hajra, amit énekelve fésülnek a víz mellett, hogy elcsábítsák a férfiakat.

A lenyűgöző Buk-vízesés a legnagyobb Rastoke-ban. Neve azonban nem utal semmilyen legendára, hanem egyszerűen „zajt" (buka) jelent horvátul. Amint látni fogod, a mélybe zuhanó víz elég hangos.

Slunj, a tündérek birodalma minden évszakban gyönyörűForrás: Szekáry Zsuzsanna

Slunj vízimalmai

A sok vízesés mellett természetes, hogy Slunjban sok malom épült – 1967-ben állítólag 22 volt, a legrégebbi a 17. századból származik. Ezeket a vízimalmokat főként gabonafélék, például búza, rozs, kukorica, árpa és köles őrlésére használták. Slunj még ma is a „Watermill Pearl" becenevet viseli.

Bár az utazók a legtöbb malom belsejét nem látogathatják meg, mert lakóépületként használják őket, a homlokzatuk is rendkívül festői. Feltűnő, hogy Slunj házai többnyire hasonló módon épültek, mégpedig téglalap alakúak, kétszintesek és faerkélyesek, a malom a földszinten volt.

A horvátországi Slunj, a Plitvicei-tavak kistestvéreForrás: Szekáry Zsuzsanna

Egyéb látnivalók és tevékenységek Slunj környékén

Bár Slunj vízesései és malmai a régió fénypontja, a környék további látnivalókat és kirándulási célokat is kínál. A 19. század elején Slunj Napóleon birodalmának legkeletibb városa volt, és a franciák nemcsak megreformálták a helyi társadalmat, hanem erőteljesen építették is. Többek között gabonaraktárat. A kőépület maradványai a Slunj erődtől nem messze és Rastoke felett még ma is a naplemente megtekintésének egyik legkedveltebb helyszíne.

Magát Szlunj erődjét – vagy inkább a frankopán hercegek városának maradványait – szintén érdemes meglátogatni. A helyiek Gradina-nak hívják, a Slunjčica-folyó egyik félszigetén, egy dombon található. Nem világos, hogy pontosan mikor épült, de valószínűleg a 14. században.

Rastoke másik csúcspontja három rendkívüli híd, különösen a Moćan híd. Ez a Slunj régió első fahídja, amely összeköti a Slunj erődöt a Slunjčica bal partjával. A hídról fantasztikus kilátás nyílik az erődre, a Slunjčica folyóra és a malmokra.

Slunj környékén további látnivalók közé tartozik az 1726-ban épült Szentháromság-templom. Egy középkori Szent Benedek ferences templom volt az alapja, amelyet a 15. század után többször átépítettek. Miután 1991-ben a háborúban elpusztították, újjáépítették, és ma a Slunj régió legfontosabb vallási épületeként tartják számon. Belül többek között Josip Turkalj szobrászművész alkotásait is megcsodálhatjuk.

Ha kirándulni vagy kerékpározni szeretnél a festői fenyőerdőn keresztül, látogass el a Jelvik erdőbe, amely egy rövid sétára található Slunj városától.

Slunj vára Horvátországban, sajnos nincs olyan állapotban, hogy bemenjenek a látogatókForrás: Szekáry Zsuzsanna

Továbbutazás a Plitvicei-tavak Nemzeti Parkba

A Plitvicei-tavak Nemzeti Park Slunjtól 26 kilométerre délre kezdődik, és nemcsak Horvátország legnagyobb nemzeti parkja, hanem a legrégebbi nemzeti park is – 1949 óta létezik. A slunji látogatás ezért nagyszerűen kombinálható a Plitvicei-tavak felkeresésével, hogy még többet megtapasztalj a régió fantasztikus vízeséseiből és természeti csodáiból.

A nemzeti park rendkívül látogatóbarát, hiszen különféle látogatói programok állnak rendelkezésre, amelyek a park legszebb tavaihoz, vízeséseihez, kilátóihoz kalauzolnak el.

A gyalogos vagy túraútvonalak 3,5 kilométertől 17,5 kilométerig terjednek. A leghosszabb túrán a 2-es déli bejárattól bejárjuk a tó nagy részét, és megismerjük a változatos vízeséseket. Hat-nyolc órát kell erre tervezned. A rövidebb utakon ehelyett az egyedülálló vízi táj egy kis részét fedezheted fel két-három órában.

Nézd meg mennyire gyönyörű a Plitvicei-tavak Nemzeti Park:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek