A leghíresebb tavi szörny kétség kívül a skóciai Loch Ness-i szörny, ám nem ő az egyetlen a világon. Rengeteg szemtanú állítja, hogy különböző országok állóvizeiben különös lényeket láttak. Utánajártunk a legendás lények észleléseinek és a mítoszoknak.
![](http://cdn.nwmgroups.hu/s/img/i/2502/20250212tavi-szorny-loch-nessi-szorny.jpg?w=800&h=533&t=5)
Rejtélyes tavi szörnyek nyomában, a Loch Ness-i szörnyön túl
Manipogo
A Manipogo a Manitoba-tóban, Kanadában élő tavi szörny, melynek nincs tudományos bizonyíték a létezésére. A szemtanúk először 1908-ban pillantották meg, majd 1957-ben nevezték el Manipogónak. A nevét a Brit Columbia tartomány tavi szörnye, Ogopogo után kapta, mert a beszámolók szerint nagyon hasonlítanak egymásra.
A szemtanúk szerint a Manipogo egy kígyószerű lény, melynek átmérője körülbelül 30 centiméter, a hossza pedig 3,6 méter. Vannak, akik szerint a kígyótestű lénynek lóhoz hasonlatos feje van. A Loch Ness-i szörnyhöz hasonlóan, a hátán púpok láthatók. A legtöbb szemtanú azt állította, hogy a lényt többed magával látta.
1962-ből származik az egyik leghíresebb észlelés, amikor Richard Vincent és John Konefell a tavon horgásztak, amikor egy hatalmas, óriás kígyóra emlékeztető lény úszott el mellettük, amiről fotót is készítettek.
Mokélé-mbémbé
A Kongói Demokratikus Köztársaságban él a Mokélé-mbémbé, melynek jelentése lingala nyelven „az, aki megállítja a folyókat". A különös tavi szörny legendája a Kongó-medence környékéről ered, de nincs bizonyíték a létezésére. Árulkodó ugyanis, hogy a helyiek néha élőlényként, máskor szellemként utalnak rá. Több expedíciót is indítottak a lény felkutatására, de egyik sem vezetett eredményre.
A hagyományok szerint az élőlény egy szárazföldi növényevő, mérete egy kisebb elefántéhoz vagy egy nagyobb vízilóéhoz hasonló. A Télé-tó környékén tanyázik a mély vizekben. A külsejét különbözőképpen írják le elefántszerű teste, hosszú nyaka, farka és kis feje van, ez alapján hasonlíthat a kihalt sauropodákhoz. Más legendákban viszont egy barna színű elefánthoz vagy orrszarvúhoz hasonlít, míg például Boha faluban inkább szellemként írják le, mint hús és vér élőlényként.
A Mokèlé-mbèmbé legendája ihlette Bill Norton amerikai filmrendező Pici - Az elveszett legenda titka című kalandfilmjét.
Nahuelito
A Nahuelito Argentínában, a patagóniai Nahuel Huapí-tóban élő tavi szörny. Az indián őslakosok régóta meg vannak róla győződve, hogy a tóban egy hatalmas méretű teremtmény él. Ezt támasztják alá az argentin újságokban megjelent cikkek, amelyek 1922-ben a szemtanúk beszámolóit vetették papírra. A szemtanúk történeteiből a szakemberek arra következtettek, hogy hasonlít egy rég kihalt fajhoz a plezioszauruszhoz.
A Buenos Aires-i Állatkert kutatói expedíciót indítottak a helyszínre, ám nem találtak bizonyítékot a tavi szörny létezésére. A közel 7 méteresnek leírt lény újból a médiafigyelem középpontjába került az 1960-as években, viszont sokan úgy gondolják, hogy a szenzációval csak a térségben folyó nukleáris kutatásokat akarták elfedni.
A 90-es évek végén újra felkapták Nahuelito történetét, ugyanis egy ismeretlen fotográfus által készített képek járták be a sajtót.
![](http://cdn.nwmgroups.hu/s/img/i/2502/20250212tavi-szorny-vizi-szorny-loch.jpg?w=800&h=532&t=5)
Selma
Selma, a tavi szörny a legendák szerint Norvégiában, a Seljord-tóban él. A teremtmény különös ötvözete egy lónak és egy angolnának. A története egészen a 18. századik vezethető vissza, amikor már beszámoltak szemtanúk az emberre veszélytelen teremtmény létezéséről.
A helyiek Seljord ormnak nevezik. Még 2001-ben is érkezett egy észlelés, miután két ember a tó partján megpillantott egy kígyószerű teremtményt. Nem tudták közelebbről szemügyre venni, mert a közeledésükre a körülbelül 13 méteres lény visszacsusszant a tóba.
Storsjöodjuret
A Storsjöodjuret szintén egy állítólagos tavi szörny, amely a Storsjön nevű tóban él Észak-Svédországban, Jämtland tartományban. A lény a legtöbb tavi szörnyhöz hasonlóan kígyóra vagy egy vízi hüllőre hasonlít, pikkelyes bőre, de kutya szerű feje van. A 6 méteres teremtmény első leírása 1635-ből való, a helybeliek szörnnyel kapcsolatos legendáit, megfigyeléseit ekkor írta le először Mogens Pedersen lelkész.
A szörny a 19. században már valóságos szenzációnak számított Svédországban, még II. Oszkár király is támogatta a lény elfogását, így bizonyítva létezését. Több mint százszor látták már a szörnyet a tóban, ám hitelt érdemlő tudományos bizonyíték eddig még nem került elő a szörny létezéséről.
Van Gölü Canavari
A Van-tavi szörny (törökül: Van Gölü Canavari) viszonylag friss legenda, az állítólagos lényt először 1995-ben látták a Van-tóban, Kelet-Törökországban. Több mint 1000 ember állítja, hogy látta az 50 méteres szörnyet. A szemtanúk beszámolói szerint a szörny hasonlít a Plesiosaurusra és az Ichthyosaurusra, melyek még a kréta időszakban kihaltak. A török kormány hivatalos, tudományos kutatócsoportot is küldött a helyszínre, hogy a lény nyomát keressék, de a kutatás sikertelenül zárult.
A városban egy 4 méter magas szobrot emeltek a tavi szörnynek, amely ma is látható a városban.
A Van-tavi szörnyről anno videó is készült: