Elképesztő titkok a luxushajók fedélzetéről, amiket az utasok nem látnak

Egy luxushajó fedélzetén minden a kényelemről és a szórakozásról szól – legalábbis az utasok számára. De mi zajlik a kulisszák mögött? 

Titkok a luxushajók fedélzetéről - A fotó illusztrációForrás: Shutterstock

Titkok a luxushajók fedélzetén

Gondoltad volna?

Egy tapasztalt énekesnő, Lauren Heavner, aki több mint egy évtizedet töltött különböző hajótársaságoknál, betekintést enged a tengeri élet rejtett oldalába, titkaiba.

Egészségügyi ellátás a fedélzeten

A hajók saját egészségügyi személyzettel rendelkeznek, de a felszereltség a tengerjáró hajó méretétől függ. Egy óriási, több ezer utast szállító tengerjárón általában két orvos és hat-hét nővér áll készenlétben. A kisebb hajókon ennél kevesebben, de a cél mindig ugyanaz: a fedélzeten felmerülő egészségügyi problémák kezelése.

A zárt tér és a nagy tömeg miatt a vírusos megbetegedések, például a norovírus, villámgyorsan képesek végigsöpörni a hajón. Lauren elmondása szerint számtalan alkalommal volt szemtanúja ilyen járványoknak, ahogyan súlyosabb egészségügyi vészhelyzeteknek is, például szívrohamoknak vagy baleseteknek.

A COVID-19 járvány különösen nehéz helyzetbe hozta a hajókon dolgozó személyzetet. A karantén alatt a hajók gyakran napokig vagy hetekig nem köthettek ki, és a fedélzeten rekedt emberek számára ez rendkívüli stresszt és bizonytalanságot jelentett. Lauren szerint az az időszak egy "végtelen rémálom" volt, amelyből nem látszott kiút.

Mi történik, ha valaki életét veszti a hajón?

A hajókon erre az esetre is van protokoll: ha egy utas elhalálozik, a legénység diszkréten és tisztelettel kezeli a helyzetet. Amennyiben a hajó még messze van a parttól, a testet a hajó hűtött helyiségében tárolják, míg megérkeznek egy megfelelő kikötőbe, ahol a hatóságok intézkedhetnek.

A legénységi kapcsolatok nem mindig tiszták

Bár a szabályok egyértelműek – az utasokkal való romantikus kapcsolat szigorúan tilos, és azonnali elbocsátással jár –, ez nem jelenti azt, hogy mindenki betartja őket. A legénység tagjai között azonban gyakran kialakulnak kapcsolatok, hiszen hónapokon át együtt dolgoznak és élnek egy zárt közösségben. Az igazi kérdés nem az, hogy történnek-e ilyen viszonyok, hanem az, hogy a szárazföldön váró házastársak tudnak-e róluk.

Minden óceánjáró hajón a kapitány adja meg az alaphangot. Egyesek szerényebbek, kerülik a nyilvános eseményeket, míg mások közvetlenek, barátságosak, és szívesen lépnek kapcsolatba az utasokkal és a legénységgel. Az ő vezetési stílusuk döntően befolyásolja a fedélzeten uralkodó légkört.

A tenger kiszámíthatatlan – és néha tragikus

Lauren szerint a hajós élet egyik legmegrázóbb pillanata az volt, amikor egy Alaszkába tartó úton a hajójuk egy bálnával ütközött. Az elpusztult állat a hajó orrára tapadt, és mire kikötöttek, az eset már a hírekbe is bekerült. Az utasok és a legénység egyaránt tehetetlenül szemlélte a tragédiát, amely rávilágított a tengeri közlekedés kiszámíthatatlan természetére.

Legyen szó az első hajóútról vagy a századik bevetésről, a tenger mindig emlékeztet arra, hogy az ember mennyire kicsi és sérülékeny a természet hatalmas erejével szemben. Az élet a fedélzeten tele van izgalommal, de olykor veszélyekkel és drámákkal is, amelyekről az utasoknak fogalmuk sincs.

 Ilyen egy luxus óceánjáró hajó belülről, egy magyar vlogger szemével:

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek