A világ legtitokzatosabb és legfélelmetesebb természeti jelenségei

Bolygónk tele van csodákkal és olyan titkokkal, amelyek megfejtésre várnak. Járjuk be együtt a Földet, és nézzük meg a legkülönlegesebb és legfélelmetesebb természeti jelenségeket.

A világ egyik legszebb természeti jelensége a csillagtengerForrás: Shutterstock//Ting Cheng

Ezek a legtitokzatosabb és legfélelmetesebb természeti jelenségek

Blood Falls (Vérvízesés) – Antarktisz

Az Antarktiszon található a világ egyik legérdekesebb vízesése. A Blood Falls az antarktiszi McMurdo Dry Valley-ben található, a Taylor-gleccserből a Bonney-tóba ömlik. Az egyedülálló tulajdonsága az élénkvörös szín, amely úgy néz ki, mint a vér. A szín annak az eredménye, hogy a tó egy vastag gleccser alatti csapdába esett.

A víz túl sós ahhoz, hogy megfagyjon, és nincs benne oxigén. Amikor a vasban gazdag víz patakjai áttörnek a gleccser repedésein, a levegővel érintkezve berozsdásodik, és vörös foltokat hagy maga után.

A Vér-vízesés az egyik legfélelmetesebb természeti jelenségForrás: Wikipédia/Peter Rejcek

A görbe erdő – Lengyelország

A lengyelországi görbe erdő egy körülbelül 400 fából álló csoport, amelyek fejjel lefelé, kérdőjel alakban meghajlottak. Hogy a fák hogyan kerültek oda, az rejtély. De az egyik elmélet szerint csemete korukban hatalmas hó alá temették őket. Mások úgy gondolják, hogy a furcsa alakjuk a gravitációs vonzás eredménye.

A fákat valamikor 1925 és 1928 között ültették el, és egyesek úgy gondolják, hogy a gazdák szándékosan hajlították meg őket egy évtizeddel később, hogy bútorszerűvé formálják őket. De úgy tűnik, ezt a világ soha nem fogja megtudni.

A görbe erdő, Lengyelországban szintén egy érdekes természeti jelenségForrás: Volosh/Shutterstock

A pokol kapuja – Türkmenisztán

A Pokol kapujaként ismert türkmenisztáni természeti jelenség egy hatalmas, tüzes lyuk az északi sivatagban, amely állandóan lángol. Feltételezhető, hogy egy földgázfúrási baleset során jött létre.

A kráter nagyjából 70 méter széles és 30 méter mély, meredek, függőleges falakkal. A pletykák szerint a szovjet tudósok felgyújtották, hogy a talaj megfúrása után mérgező gázokat égessenek el. Nyilvánvalóan alábecsülték az alatta lévő gázkészlet végtelen utánpótlását.

Darvaza, a pokol kapuja TürkmenisztánbanForrás: Shutterstock/CStephen A. Rohan

Eternal Flame Falls (Örökké égő vízesés) – New York

Az Eternal Flames Falls a nyugat-New York-i Chestnut Ridge Parkban található, és a vízesések alatti barlangról kapta a nevét, amely a fröccsenő víz ellenére folyamatosan ég.
Viszont, ha valamiért kialszik, a következő látogató gyorsan újra meggyújtja. A barlang tüze egy földgázszivárgás hatására jött létre, és kedvelt romantikus helyszín.

Hillier-tó – Ausztrália

A Hillier-tó a Middle Islanden található, Nyugat-Ausztrália partjainál. Rózsaszín színét a magas sókoncentrációnak és az algáknak köszönheti, amelyek ebben a szokatlan környezetben virágoznak. A tudósok még a mai napig nem tudják pontosan, hogy a víz színe miért ennyire rózsaszín, mert a többi rózsaszínű tóval ellentétben – amelyek színe idővel elhalványul – a Hillier-tó egész évben megőrzi élénk, ragyogó színét.  A különleges tóban, amelyet csupán egy vékony földsáv választ el az óceánból, tilos fürdeni.

A mindig rózsaszín Hillier-tóForrás: Shutterstock/Matteo_It

Richat-képződmény – Mauritánia

Mauritániában található a még az űrből is látható széles, kör alakú képződmény.  A Richat-képződmény, más néven a Szahara Szeme, úgy néz ki, mint egy meteorit kráter a sivatag közepén. Sokáig úgy hitték, hogy egy meteorit zuhant le a környéken, de a tudósok most úgy vélik, hogy egy kőzetkupola erodálódott, és a sok lapos kőzetréteg láthatóvá vált. A szerkezet gyűrűi középen a legrégebbiekkel kezdődnek, a külső rétegeken pedig az újonnan kialakult gyűrűk láthatók.

Légi felvétel a Szaharában található Richat-képződményről, amelyet sokáig meteorit becsapódási helynek hittekForrás: Shutterstock/ Elena11

A nagy kék lyuk – Belize

Ez a hatalmas tengeri lyuk Belize partjainál található, több mint 1000 láb átmérőjű és 400 láb mély. A víz kristálytiszta, lenyűgöző tengeri élőlények és korallzátonyok találhatók a környékén, így ideális célpont a búvárok számára.

A nagy kék lyuk a világ legnagyobb ilyen tengeri képződménye, és a Lighthouse Reef központjában található, amely egy kis atoll Belize City szárazföld közelében. A jégkorszakban beomlott szilárd kőzetből alakult ki.

A nagy kék lyuk Belize partjainál egy igazi búvárparadicsomForrás: Shutterstock.com

Csillagtenger – Maldív-szigetek

A világ egyik legszebb természeti jelensége mögött a biolumineszcencia elnevezésű kémiai folyamat áll, amelyeket apró fitoplanktonok hoznak létre. A Maldív-szigeteken különösen jól megfigyelhető a tenger ragyogása Mudhdhoo, Vaadhoo és Rangali szigetein. Július és február között optimális feltételek vannak a biolumineszcencia tündöklésében lebegő fitoplanktonok számára, hogy összegyűljenek az álomstrandok előtt.

A sziget helyi lakosai még saját nevet is találtak a jelenségnek: csillagtenger. Vaadhoo szigete az a hely, ahol a legjobb esélyed van a tengeri biolumineszcenciára. A Raa Atollhoz tartozik, és csak körülbelül 500 lakosa van. A sziget fővárosából körülbelül 45 perc alatt elérhető hidroplánnal.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek