Utálják a magyar turistákat ezeken a felkapott nyaralóhelyeken

A felkapott nyaralóhelyeken egyre fokozódik a tömegturizmus ellenes hangulat. Tüntetések, és az utazók elleni atrocitások lassan mindennaposak. Mutatjuk azokat a városokat és szigeteket, amelyek bár gyönyörűek, de a helyiek utálják a turistákat.

Válassz inkább másik úti cél, ezeken a nyaralóhelyeken utálják a magyar turistákat is

Az érzése, hogy valahol nem kívánatos vendég vagy, sok európai felkapott nyaralóhelyet és ismert úti célt sújt. A Karta megosztotta azoknak az úti céloknak a listáját, amelyeket érdemes elkerülni ezen a nyáron.

Mallorca, Spanyolország

Az egyik úti cél, amely a turistákat távolmaradásra ösztönzi ezen a nyáron, a magyarok egyik kedvence – a spanyolországi Mallorca. Az elmúlt évben gyakoriak voltak a turizmusellenes tüntetések. 2024 májusában több mint 100 000 ember vonult fel Palma de Mallorcán, hogy tiltakozzanak az ellen, hogy a tömegturizmus negatív hatással van a megfizethető lakhatásra. Később, júniusban a tüntetők elfoglalták a St Rapita strandot és a Caló des Moro-öblöt, és felszólították a turistákat, hogy távozzanak.

Több tízezren tüntettek Mallorcán a tömegturizmus ellenForrás: AFP/Jaime Reina

Barcelona, Spanyolország

Barcelona régóta népszerű a turisták körében. A városban azonban szintén több éve tartanak a zavargások. Még 2017-ben álarcos férfiak támadtak egy turistabuszra, felvágták a gumiabroncsokat, és graffitivel lefestették.

Az idegenforgalom elleni tiltakozások is gyakoriak, és gyakran magukban foglalják a helyi lakosok megfizethető lakhatásáról szóló kampányokat. A közelmúltban a város bejelentette, hogy számos korlátozást vezet be a rövid távú lakás bérbeadásra. Ezenkívül Jaume Collboni polgármester felfedte azt a tervet, hogy 2029-ig az összes turistalakást, az olcsó Airbnb-t felszámolják.
Tavaly a vízipisztolyokkal spriccelték a turistákat, jelezve a világnak, hogy nem ez az egyik legkedvesebb hely a főszezonban.

Güell park, Barcelona - a spnayol városban sem szeretik a turistákatForrás: Shutterstock/Georgios Tsichlis

Amszterdam, Hollandia

A turizmusellenes hangulat Amszterdamban (Hollandia) a legnyilvánvalóbban a város „Maradj távol" kampányán keresztül mutatkozott meg, amelyet tavaly márciusban indítottak el.
Az online kampány ugyan elsősorban a briteket célozta meg, akik amszterdami parti helyszíneket kerestek. A kampány részét képező videón fiatal, ittas férfiakat tartóztattak le vagy pénzbírságot szabtak ki rájuk rossz viselkedés miatt. Az üzenet egyértelmű volt – Amszterdam nem akar részeg, bulizó turistákat.

Amszterdam azt is tervezi, hogy 2035-re megtiltja a tengerjáró hajók kikötését a városban, hangsúlyozva a város erőfeszítéseit a turisták minden típusának elrettentésére.

Amszterdam a bulizó turistákat akarja elrettenteniForrás: Shutterstock/Leoks

Velence, Olaszország

2024 áprilisában Velence 5 eurós díjat vezetett be az egynapos kirándulásokra, és az első napon a tüntetők a szűk utcákon vonultak át transzparensekkel.
Nem ez volt az első vita a városban a turisztikai szabályokkal kapcsolatban. Még 2021-ben megtiltották, hogy a tengerjáró hajók kiötését a városközpontban, 2018-ban pedig az „#Enjoy, Respect Venezia" elnevezésű kampányban a felügyelők járőröztek az utcákon.

Míg a turisták nem valószínű, hogy közvetlen ellenségeskedéssel szembesülnek, a helyiek a város megmaradt békés területeinek védelmére törekednek.

A turisták látogatók sorban állnak, hogy beléphessenek a velencei Szent Márk téren található bazilikábaForrás: AFP/Marco Bertorello

Split, Horvátország

A horvátországi Split lépéseket is tett a turisták antiszociális viselkedésének leküzdésére. A látogatók számának tavaly nyáron megnövekedett számát követően a vizeletürítést, az emlékművekre való felmászást, a szökőkutakon ugrálást és a közterületeken való alvást megakadályozó táblákat helyeztek ki és akár 300 eurós pénzbírságot is kaphatnak a helytelenül viselkedő turisták.
Emellett a közterületen történő hányás 150 eurós bírságot vonhat maga után. Dubrovnikban a hatóságok korlátozták a városközpontban kiköthető tengerjáró hajók számát is.

Horvátország több városa, köztük Split is intézkedéseket tesz a turisták ellenForrás: University of Zadar

Tenerife, Spanyolország

Egy másik kedvelt magyar nyaralóhely Tenerife. A helyiek az elégedetlenségüket kifejezve egyre több graffitit fújtak az épületekre szerte a szigeten, olyan kifejezésekkel, mint „A te paradicsomod, a mi poklunk" és „A turisták menjenek haza".

Egy tavaly áprilisi tömegtüntetésen tüntetők ezrei vonultak fel „A Kanári-szigeteknek van határa" zászló alatt. A tiltakozás és az azt követő tiltakozások arra összpontosítottak, hogy a tömegturizmus hogyan befolyásolja a szigetek életét, beleértve a vízhiányt, a forgalmat, a lakhatási válságot, valamint a helyi környezet és a történelmi látnivalók károsodását.
Míg a szigetek megpróbálták hangsúlyozni, hogy nem ellenzik a turizmust, hanem egy jobb turizmusmodellre vágynak, a látogatáskor a nyugtalanság nyilvánvaló.

Tenerife is a tömegturizmussal küzdForrás: Shutterstock/Torben Knauer

Santorini, Görögország

A görögországi Santoriniben is megszaporodtak a panaszok a lakosok körében. A szigetre érkező turisták számának növekedése miatt a megfizethető lakások szűkössé váltak, és annak ellenére, hogy a sziget lakossága mindössze 15 000, ennek száma minden nyáron kétmillió fölé emelkedik.
A helyi hatóságok a szigeteken kiköthető tengerjáró hajók számát is korlátozták – ennek ellenére tavaly még 800 kötött ki. Míg a legtöbb harag a hatóságokra irányul, a szigeten egyre nagyobb az elégedetlenség a turistákkal szemben.

SantoriniForrás: Shutterstock

Capri, Olaszország

Bár az olaszországi Capri turisztikai problémái nem voltak olyan hangsúlyosak, mint más úti céloké, a csúcsszezonban naponta akár 16 000 turista keresi fel Caprit, ami meghaladja a 12 900 lakost.
Caprinak is van belépési díja, amely idén megduplázódott 5 euróra, amelyet a Nápolyból vagy Sorrentóból induló kompra való felszálláskor kell fizetni áprilistól októberig. Az Airbnb bérlakásaival szemben is egyre nagyobb a neheztelés.

Capri és a turistahajókForrás: Neirfy/Shutterstock

Provence, Franciaország

A franciaországi Provence egy másik úti cél, amelyről nem számoltak be olyan széles körben, mint néhány más európai helyszínről. Mindazonáltal történtek intézkedések a turisták elrettentésére, ideértve a turisták számának kezelését az ország legnépszerűbb helyszínein a környezet és a lakosok megélhetésének védelme érdekében.

Például a marseille-i Calanques Nemzeti Parkban található Sugiton-öblök napi 400 látogatóban maximalizálták a turisták számát. A Provence-Alpes-Côte-d'Azur régió a Waze nevű alkalmazással is együttműködött, hogy azt javasolja a turistáknak, hogy kevésbé forgalmas időszakokban látogassanak oda.

Provence minden évszakban vonzza a látogatókatForrás: Schutterstock/JeniFoto

Korfu, Görögország

Santorinivel ellentétben a görögországi Korfun nem volt tapasztalható ugyanolyan szintű tömegturizmus. A szigetnek azonban még mindig több mint 1,5 millió turistával kell szembenéznie, akik minden nyáron repülővel érkeznek, valamint több tízezren érkeznek tengerjáró hajóval. Korfun is voltak tiltakozások, amelyek konkrét projektek, például az Erimitis fejlesztés ellen irányultak.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek