Észak-Korea nyitni akar a turisták felé – Utazás Kim Dzsong Un elzárt országába

Észak-Korea határai öt éve bezártak. Ám az elzárt ország hamarosan újra nyitni akar a világ felé, az első utazásszervezők pedig már tervezik az utazásokat. Ha elég kalandvágyó vagy, mutatjuk, hogy mire számíthatsz ebben a távoli országban, miket láthatsz ott, és mire kell odafigyelni.

Észak-Korea öt év után ismét megnyitná a határait, bár Phenjanba egyelőre még nem lehet majd utazni - illusztrációForrás: Schutterstock/smith371

Utazás Észak-Koreába

A határok öt éve zárva vannak

Észak-Korea határait csaknem öt éve lezárták, hivatalosan a koronavírus-járvány miatt. „2020 márciusa óta szigorúan tilos a külföldiek beutazása Észak-Koreába" – írja a Külügyminisztérium.

De most a világ legelzártabb országa újra nyitni akar. Február 18-án indulhat a kínai székhelyű „Koryo Tours" utazásszervező első, 6 napos útja – három éjszaka az észak-koreai Rasonban, előtte és utána egy-egy éjszaka Pekingben, ami személyenként 1300 euróba (~ 530 000 Ft) fog kerülni – írja az „ARD". A kereslet pedig meglepően nagy.

Mit láthatnak a turisták Észak-Koreában?

Kim Dzsong Un országában még a koronavírus-járvány előtt sem mozoghatott szabadon senki. Most azonban még a korábbiaknál is szűkebb lesz az utazók mozgási lehetősége: egyelőre csak az észak-koreai, oroszországi és kínai határháromszögben található Rasonba mehetnek majd. A régió csak szárazföldről érhető el.

A jelentések szerint viszont ez azt eredményezheti, hogy Szamdzsijon megnyílik a turizmus előtt. A város az ország északkeleti részén található, mindössze 15 kilométerre a kínai határtól. Kifejezetten turisták számára épült, és 2019-ben avatták fel – szállodákkal, apartmanokkal, kulturális létesítményekkel, orvosi ellátással és egy síközponttal. Az ottani pályákon télen síelhetnek, nyáron pedig túrázhatnak a turisták.

Egyelőre csak az ország északi részén található turisztikai központ, Szamdzsijon nyílik meg a külföldi turisták előtt - illuszrációForrás: Wikipedia/Laika ac from USA

Az ország többi része, köztük a főváros, Phenjan továbbra is zárva tart, hiába épült meg 30 éve a világ legnagyobb, 3000 szobás szállodája, azóta sem nyithatta meg kapuit. Egyelőre repülővel sem lehet belépni, a nyugat-európai turisták észak-koreai tartózkodása jelenleg még nem lehetséges – mondta el Harry Reingruber, a „German Travel Network" (GTN) ügynökség tulajdonosa a Reise Reporternek.

A cég tíz éve kínál utakat Észak-Koreába, és valószínűleg újra indítaná őket, ha megfelelőek lennének a feltételek. De hogy ez mikor lesz így, egyelőre nem lehet tudni. A szakértő becslése szerint az ötéves zárlat előtt évente „legfeljebb 200 német turista" utazott Észak-Koreába. Erre vonatkozóan nincsenek hivatalos adatok az észak-koreai kormánytól.

A magyar külügyminisztérium azt tanácsolja, hogy ne utazzunk Észak-Koreába

Annak ellenére, hogy Észak-Korea lassan újranyitja határait, a magyar külügyminisztérium is „határozottan" az javasolja állampolgárainak, hogy ne utazzanak az országba. Aki egyéni felelősségre mégis útra kelne, utasbiztosítással és konzuli védelemre vonatkozó előzetes regisztrálással tegye, emellett az sem árt, ha tolmács is tart az illetővel.

Magyarország nem tart fenn külképviseletet Észak-Koreában, az ott a koronavírus járvány kitöréséig jelenlévő Európai Uniós külképviseleteket is elhagyták a diplomaták, így bajbajutottként tőlük sincs lehetőség segítséget kérni, a legközelebbi elérhető külképviselet a Kínai Népköztársaság pekingi Konzuli Hivatala. A Konzuli Szolgálat Észak-Koreát 2016 óta az utazásra nem javasolt országok és térségek közé sorolja.

A külföldiek beutazása, tartózkodása és mozgása Észak-Koreában szigorúan ellenőrzött. A Konzuli Szolgálat azt javasolja, hogy az Észak-Koreába történő utazást megelőzően mindenki érdeklődjön utaztatójától, vagy a vendéglátójától az ezzel kapcsolatos konkrét lépésekről.

Így működik egy észak-koreai utazás

Észak-Koreába való utazáshoz a magyaroknak érvényes, a visszautazás tervezett dátumától számolva még legalább 6 hónapig érvényes útlevélre és vízumra van szükségük. A vízumkérelmek feldolgozása többnyire négy hetet vesz igénybe. Benyújtásához minden esetben egy hivatalos koreai meghívólevélre van szükség (turisztikai célú beutazás esetén ezt az utazási iroda intézi). – áll a Konzuli Szolgálat honlapján.

A 330 méter magas, 3000 szobás Ryugyong hotelt 1987-ben kezdték építeni az észak-koreai fővárosban, Phenjanban, de még mindig nem nyílt meg - illusztrációForrás:Schutterstock/tuzla

A lezárás előtt az országba vezető út a phenjani repülőtéren keresztül vezetett. Ott üdvözölték az utazókat – és onnantól kezdve gyakorlatilag már nem voltak egyedül: „Mindig két társunk van veled. Nem lehet önállóan mozogni" – magyarázta Reingruber 2017-ben.

Este például nem lehetett csak úgy kimenni inni valamit. „Nem szabad elhagyni a phenjani szállodát anélkül, hogy megbeszélnéd a dolgot a két kísérővel."

Észak-Koreában turistáknak nem szabad katonákat fotózni! - illusztrációForrás: Schutterstock/Pvince73

Mit kerüljenek a turisták Észak-Koreában?

Észak-Koreában néhány további dolgot is figyelembe kell venni:

• Tilos katonákat és katonai létesítményeket fényképezni.
• Az országgal kapcsolatos kritikus kérdéseket nem fogadják szívesen.
• Az észak-koreai emberekkel folytatott spontán beszélgetések bajba keverhetik azokat, akikkel beszéltek.

További olyan dolgok, amelyeket a turisták nem hozhatnak be az országba: ilyen „például a pornográfia vagy az Észak-Koreát kritizáló újságok."

Az ország kockázatait illető tanulság Otto Warmbier példája. Az amerikai diákot 2016-ban tartóztatták le, amikor egy turista csoporttal meglátogatta az országot. A vád: propagandaplakátot akart ellopni a szállodából. Bebörtönzése során vegetatív állapotba került, és nem sokkal azután, hogy kiszabadult, a súlyos agykárosodás szövődményei miatt meghalt. A körülmények a mai napig nem tisztázottak.

Észak-Korea hivatalos fizetőeszköze, a won, amelyet azonban a külföldi turisták nem használhatják - illusztrációForrás: Schutterstock/Janusz Pienkowski

Ezek a korlátozások vonatkoznak az Észak-Koreába utazókra

Az utazóknak az Észak-Koreában eltöltött idő alatt búcsút kell venniük az internettől. „Az országban nincs mobilhálózat" – magyarázza Reingruber. De a szállodából lehetséges hazatelefonálni. "A hívásokat regisztrálni kell, de ez általában problémamentesen működik."

Észak-Koreában hitelkártyával sem fizetni, sem pénzt felvenni nem lehet. „Nincsenek ATM-ek" – mondja Reingruber. Az utazóknak készpénzt kell magukkal hozniuk, mindenhol lehet ugyanis euróban vagy amerikai dollárban fizetni. Az utazók nem tarthatnak maguknál helyi valutát, az észak-koreai wont.

A turistáknak áram- és vízkimaradásokra is számítaniuk kell.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek