Bemutatjuk a világ leghíresebb felhőkarcolóit – Égbetörő épületek

A felhőkarcolók megosztó épületek; van akit az a monumentalitásuk zavar, amely elrontja a környék látképét, míg mások egyfajta „istenkísértésként" tekintenek rájuk, mint egykor a bábeli toronyra. Az azonban kétségtelen, hogy több közülük mostanra épp oly ikonikus épületnek számít, mint az olyan történelmi építmények, mint a New York-i Szabadság-szobor, vagy a párizsi Notre Dame templom. Ezúttal a világ legismertebb felhőkarcolóit gyűjtöttük csokorba.

A világ egyre több nagyvárosában építenek felhőkarcolókat, melyek megosztják az embereket - illusztrációForrás: Schutterstock/Gabriele Maltinti

Ikonikus toronyházak - A világ leghíresebb felhőkarcolói

Burj Khalifa (Dubai, Egyesült Arab Emirátusok)

A 828 méter magas Burj Khalifa jelenleg a világ legmagasabb épülete. A Skidmore, Owings & Merrill építésziroda által tervezett torony stílusában az iszlám építészet jegyei is kitűnnek, formáját tekintve a Szamarrai Nagy Mecsetre emlékeztet ez a felhőkarcoló.

A 2004-2010 között épült futurisztikus, high tech stílusú épület 163 emeletén irodákat, szállodákat és lakásokat rejt. Amellett, hogy a világ legmagasabb épülete, a Burj Khalifa számos további rekordot is tart: itt van a legmagasabban fekvő kilátó, a legmagasabban fekvő mecset, a legmagasabban fekvő uszoda, vagy a világ leggyorsabb liftje.

A dubaji Burj Khalifa 828 méteres magasságával egyelőre bőven a legmagasabb épület a világon - illusztrációForrás: Origo

The Shard (London, Egyesült Királyság)

A The Shard tervezőjét, Renzo Piano olasz építészt London belvárosának vasútvonalai és a 18. századi velencei festő, Canaletto által ábrázolt londoni tornyok és a vitorlás hajók árbocai ihlették az épület megalkotásakor. Piano célja egy olyan szerkezet létrehozása volt, amely úgy néz ki, mintha a Temze folyóból törne elő.

A hatalmas üvegszilánkot formázó üvegtorony 309,6 méteres magasságával azonban csak az ötödik legmagasabb európai felhőkarcoló, amelyet négy orosz torony előz meg. A 72 emeletes The Shard 2009-2012 között épült, nevét pedig az English Heritage (Örökségvédelmi Hivatal) bírálata ihlette, amely azzal vádolta Piano tervét, hogy az "üvegszilánk lesz a történelmi London szívében".

A 309 méteres londoni Shard Európa negyedik legmagasabb épülete - illusztrációForrás: TripAdvisor Travellers' Choice

Petronas-ikertornyok (Kuala Lumpur, Malajzia)

A Kuala Lumpur szívében magasodó 451,9 méter magas magas ikertornyok 88 emelettel büszkélkednek, a nyolcas pedig a jó szerencsét szimbolizálja a kínai kultúrában; ez tükröződik az egész épület tervezésében is. A puha talaj miatt, amelyre a tornyokat építették, az alapok 374 méter mélyre épültek. 2003-ban egy rövid ideig a világ legmagasabb toronyháza címét is birtokolta.

A néhai César Pelli, argentin építész által tervezett ikertornyok szimbolikája az iszlám építészeten alapul. A két tornyot – amelyeket egy kilátóhíd köt össze – két különböző cég építette, hogy az épület minél hamarabb elkészülhessen. A Petronas-ikertornyok ma irodáknak, bevásárlóközpontnak, múezumnak, koncertteremnek és egy művészeti galériának ad ottont.

A csaknem 452 méter magas Kuala Lumpur-i Petronas-ikertoronyok számos szimbolikát rejtenek az építészeti stílusukban - illusztrációForrás: Schutterstock/Anuchit kamsongmueang

Empire State Building (New York, USA)

Noha az Empire State Building már rég nem tartozik a világ legmagasabb épületei közé, az ikonikus toronyház New York egyik legismertebb épülete, és a felhőkarcolók történetének egyik úttörője. A Shreve, Lamb & Harmon által tervezett felhőkarcoló kialakítását 15-ször változtatták meg, mígnem biztosra vehették, hogy akkoriban a legmagasabb toronyház a világon.

Az art deco stílusú épület alig egy év alatt, 1930. márciusa és 1931 áprilisa között készült el. 443,2 méteres magasságához 102 emelet tartozik, az épületben 73 lift szállítja az embereket. Ez volt a világ legelső toronyháza, amely több mint 100 emelet magas volt, noha a 86. emelettől fölfelé található szintek a torony részét képezik. A 86. emeleten egyébként egy csillagvizsgáló kapott helyet.

Az 1930-ban épült, 443 m magas Empire State Building felhőkarcoló, háttérben az új One World Trade Center (541,3 m), amely 2012-ben felülmúlta az Empire State Building magasságát - illusztrációForrás: Wikipedia/Anthony Quintano

Taipei 101 (Tajpej, Tajvan)

A Taipei 101 építészeti stílusa a hagyományos kínai építészetben gyökerezik. A 2010-ben elkészült, Chu-Yuan Lee és CP Wang által tervezett, 508 méter magas Taipei 101 2004-ben a Petronas-tornyoktól vette át a stafétát, majd 2010-ben a Burj Khalifának adta át, mint a világ legmagasabb épülete. Jelenleg csak a 11. legmagasabb épület a világon.

Az 1999 és 2003 között épült posztmodern toronyházat úgy tervezték, hogy ellenálljon a régió nagyobb földrengéseinek is. 2002 március 31-én egy hatalmas földrengés rázta meg Taivant, és egy daru az 56. emeletről rázuhant az alatta futó útra, és több járművet is összezúzott, öt munkás pedig meghalt, de az épület szerkezete nem sérült meg, így egy hét múlva folytatták az építkezést.

Az 508 méter magas Taipei 101 jelenleg a világ 11. legmagasabb épülete - illusztrációForrás: Wikipedia/Sinsyuan

Lahta Centr (Szentpétervár, Oroszország)

A 2012-2019 között épült szentpétervári Lahta Centr 462 méteres magasságával és 87 emeletével Európa legmagasabb toronyháza, és a 16. legmagasabb a világon. Az épület – amely a világ legészakabbra fekvő felhőkarcolója és a második legmagasabb csavart tornya – a Gazprom székházaként működik.

A neofuturista stílusú Lahta Centr-et először a brit RMJM építésziroda, majd az orosz Gorproject tervezte, a fővállalkozó pedig a török Rönesans Holding volt. Az épület megépítése miatt Szentpétervár történelmi központja – mely 1990 óta a világörökség része – 2008-ban felkerült az UNESCO 100 legveszélyeztetettebb helyszínt tartalmazó figyelőlistájára.

A Lahta Centr 462 méteres magasságával jelenleg Európa legmagasabb toronyháza - illusztrációForrás: Wikipedia/Kora27

Abraj Al-Bait Tower (Mekka, Szaúd-Arábia)

A négyoldalú óratorony – amely egy hét épületből álló komplexum része – a mekkai szent mecsetre néz (attól 300 méterre magasodik). A neoklasszikus stílusú, szállodaként is működő épület a Mekkába zarándokolni vágyók jelzőfénye. A 601 méter magas, 120 emeletes, 96 felvonós tornyot a német SL Rasch cég tervezte, fejlesztője és kivitelezője pedig a hazai Binladin Group.

A toronyház, amely Szaúd-Arábia legmagasabb épülete, a világ hetedik legmagasabb épülete. A mekkai óratorony épületében szállodák, irodák, illetve az Óratorony Múzeum működik, mely a torony felső négy emeletét foglalja el. Ez a világ második legdrágább épülete, az építés összköltsége 15 milliárd USD volt.

A 601 méter magas Abraj Al-Bait Tower a világ legmagasabb óratornya (előtte a mekkai nagymecset) - illusztrációForrás: Wikipedia/saudipics

Lotte World Tower (Szöul, Dél-Korea)

A koreai kerámia, kalligráfia és porcelán ihlette Kohn Pedersen Fox terveit a szöuli Lotte torony esetében, amely jelenleg a világ hatodik legmagasabb épülete. A LEED Gold minősítéssel rendelkező, 123 emeletes és 555 méter magas épület szélturbinákat, vízgyűjtő rendszereket és fotovoltaikus paneleket tartalmaz (képes a napsugárzásból származó energiát elektromos energiává alakítani).

A toronyban egy szálloda, egy tízemeletes bevásárlóközpont, irodahelyiségek, gyógyfürdő, orvosi központ, múzeum és egy ofictel (az épületben dolgozók lakóhelye) található. Az épületet úgy tervezték, hogy megerősítő pillérek nélkül ellenálljon a súlyának, elviselje a Richter skála szerinti 9-es erősségű földrengéseket és a 80 m/s szélsebességet. 

A szöuli Lotte World Tower építés közben 2015-ben. Végső magassága 555 méter lett, ezzel a 6. legmagasabb épület a világon - illusztrációForrás: Wikipedia/cloud.shepherd

 

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek