Az asztroturizmus határozottan az egyik legújabb turisztikai trend. Mutatunk hat izgalmas úti célt Izlandtól Namíbiáig és Kirgizisztánig, ahol a tiszta csillagos égben, az északi fényben és más égi látványosságokban gyönyörködhetsz. A legjobb csillagos ég megfigyelő helyek között a Bükki Nemzeti Park is szerepel!

A legszebb csillagos égboltok
A legkülönlegesebb asztroturisztikai úti célok
A neves brit utazási magazin, a „Condé Nast Traveller" szerint a legújabb menő utazási trendek között olyan úti célok szerepelnek, mint a hűvösebb régiók kedvenc helyszínei (ez a trend a „coolcation"), illetve az asztroturisztikai helyszínek. Válogatásunkban a két trend több helyszínen is lefedi egymást, ezekből mazsoláztunk most.
Thingvellir Nemzeti Park, Izland
Izlandon általában véve is kevés az ember, így a fényszennyezés is kevés, de vannak még félreesőbb helyek, ahol tiszta éjszakákon gyönyörű égbolt tárul az ember szeme elé. Az asztroturisták egyik legnépszerűbb helye a Thingvellir Nemzeti Park, amely mindössze 50 kilométerre északkeletre található Reykjaviktól. Történelmi jelentősége miatt „Izland koronaékszerének" tartják, és régóta szerepel az UNESCO világörökségi listáján is.

A látogatóközpontban az Allmän-szurdok feletti kilátóból nemcsak a kontinentális lemezre, hanem az égre is tiszta kilátás nyílik. Ha közelről szeretnéd megcsodálni a csillagos eget, vigyél magaddal távcsövet is. Októbertől március végéig jó eséllyel láthatjuk az északi fényt is Izlandon.
Abisko Nemzeti Park és Aurora Sky Station, Svédország
Az észak-svédországi Abisko aprócska települése a norvégiai Tromsø mellett világszerte az északi fény egyik legjobb megfigyelőhelyeként ismert. Ez elsősorban a 900 méter magas Nuolja-hegy csúcsán 2007-ben megnyílt Aurora Sky Stationnek köszönhető, de annak is, hogy a környéken nincsenek városok, így fényszennyezés sem. A helyiek szerint Abisko felett gyakran felhőtlen az ég.

Mindenképpen felvonóval érdemes felmenni a Nuoljára, és reménykedni a látványos, színpompás égi táncban. Kis szerencsével ez októbertől márciusig bármikor megtörténhet. És ha az északi fény nem is jelenne meg látogatásod során, Abiskoból akkor is élvezheted a csodálatos kilátást a csillagokra tiszta napokon.
Bükki Nemzeti Park, Magyarország
Európa egyik legszebb helye, ahonnan a csillagokat nézhetjük, Magyarországon található, Budapesttől mintegy 150 kilométerre északkeletre. Az ország legnagyobb nemzeti parkja, a Bükki Nemzeti Park hivatalosan is Csillagoségbolt-park címmel rendelkezik, és itt van Közép-Európa legmodernebb csillagászati látogatóközpontja, a Bükki Csillagda is, amely az asztroturisták egyik kötelező úti célja.
Onnan aztán nem csak a fantasztikusan sötét csillagos égben gyönyörködhetsz, hanem az interaktív kiállításnak köszönhetően sok újdonságot is megtudhatsz a csillagok világáról és az űrkutatásról. Kicsik és nagyok számára is érdekesek a helyszínen gyűjtött meteoritok, amelyekhez hozzá is lehet nyúlni! Sőt, speciális mikroszkópokkal akár a Marsról és a Holdról származó meteoritokat is meg lehet vizsgálni.
NamibRand Természetvédelmi Terület, Namíbia
A Namíb-sivatagban található NamibRand Természetvédelmi Terület Afrika egyik legjobb csillag megfigyelőhelye. 2012-ben ez volt az első hely az afrikai kontinensen, amely elnyerte a „Nemzetközi sötét égbolt rezervátum" címet. A 200 000 hektáros, exkluzív szafarit is kínáló magánrezervátum prioritási listáján a mai napig is a tiszta, sötét éjszakai égbolt szerepel. Ott minden fény szigorúan szabályozott, még az autók fényszórói is!

Itt nem csak a Tejútrendszert, a hullócsillagokat csodálhatod meg, ha tiszta az ég, hanem képzett idegenvezetők mesélnek a csillagászat titkairól. Többek között megmutatják a különböző csillagképeket, bolygókat és a Hold legszebb látványát.
Song Kol-tó, Kirgizisztán
Nincsenek teleszkópok, nincsenek szervezett túrák, csak elszigeteltség van, nagyjából 3000 méteres magasságban: ez az, amit a Song Kol-tónál tapasztalhatsz meg a Kirgiz-fennsíkon, a Tien Shan-hegységben. Nyáron a nomádok egyik jurtájában lehet lakni, akik a nyári hónapokat a hegyekben töltik jószágaikkal, és évek óta olcsó szállásokat kínálnak az utazóknak (étkezéssel együtt).

Kirgizisztán harmadik legnagyobb tavát legelők és hegyek veszik körül, és Narynből vagy Kochkorból csak bérelt autóval vagy taxival lehet megközelíteni. A fényszennyezés ennek megfelelően alacsony, így nagy a valószínűsége annak, hogy tiszta idő esetén látványos csillagos égboltban gyönyörködhetsz. A fotózás szerelmesei számára pedig aligha van szebb közép-ázsiai motívum, mint a jurták sziluettje a milliárd csillagos ég alatt.
Spiti-völgy, Himalája, India
A kirgizisztáni Song Kol-tóhoz hasonlóan a Spiti-völgy is igazán távoli helyszín: Északkelet-Indiában, a Himalájában található. Egy igazi csilagfényes kalandhoz utazz el Kibber faluba, amely 4205 méteres tengerszint feletti magasságban található, de autóval is megközelíthető.

Ugyan távcsövet ott nem fogsz találni, de kolostort annál inkább – és persze lenyűgöző csillagos eget is. Hogy még jobban élvezhesd a Tejút látványát, érdemes saját távcsövet magaddal hozni. Viszont jó hír: itt nem lesz tömeg, mert Kibber még mindig egy igazi bennfentes tipp a csillagnézéshez, csak a valódi profik vállalják be.