5 ősi, titokzatos megalit a világon, amelyek legalább olyan izgalmasak, mint Stonehenge

Számtalan megalitikus helyszín van szerte a világon, és bár Stonehenge a leghíresebb, viszont nem a legrégebbi és nem a legnagyobb. Mutatunk 5 ősi, titokzatos helyszínt, amelyek sok izgalmat és rejtélyt tartogatnak.

A világ leghíresebb ősi megalit építménye, a StonehengeForrás: Shutterstock/ 365 Focus Photography

5 ősi, titokzatos megalit, amelyek vetekednek a Stonehenge-el

A törökországi Göbekli Tepe lelőhelye körülbelül 11 000 éves múltra tekint vissza, így több mint kétszerese a Stonehenge korának. Ráadásul Stonehenge nem a legnagyobb megalitikus emlékmű, a délnyugat-angliai Avebury helyén egy nagyobb átmérőjű kőkör található. Olvasson tovább, és vessen egy pillantást hét megalitikus helyszínre szerte a világon, amelyek a Stonehenge-el vetekednek.

Göbekli Tepe

A több mint 11 000 éves Göbekli Tepe egy sor megalitikus házból áll, amelyeket egymáshoz közel építettek. A helyszín Törökország délkeleti részén található, egy olyan helyen, amely egykor Felső- Mezopotámia része volt, és akkor épült, amikor az emberek a környéken vadászó-gyűjtögetőként éltek.

A burkolatok felépítéséhez T-alakú kőoszlopokat használtak, amelyek legfeljebb 5,5 méter magasak voltak. Az oszlopok olyan állatokat ábrázolnak, mint a rókák, vaddisznók, gazellák, kígyók és keselyűk. A faragványok absztrakt szimbólumokat és embernek látszó alakokat is ábrázolnak.

Hogy pontosan miért épült a Göbekli Tepe, az vita forrása. Lehetséges, hogy vallási szertartásokhoz vagy összejövetelekhez használták. A helyszínt jóval az írás feltalálása előtt építették, így nem léteznek róla történelmi feljegyzések.

A Göbekli Tepe az egyik legősibb, ma is álló kőépítményForrás: Shutterstock/ ibrahimhalil

Avebury

Az Avebury helyén eredetileg egy körülbelül 420 méter átmérőjű kőkör volt, így ez a világ leghosszabb ismert kőköre - írta egy tudóscsoport az Antiquity folyóiratban megjelent 2019-es tanulmányában. Ezen a kőkörön belül két kisebb kőkör maradványai vannak, amelyek mindegyike körülbelül 100 méter átmérőjű volt.

Az Aveburyt Kr.e. 2500 körül hozták létre, akkoriban, amikor a Stonehenge-et használták. Úgy tűnik, hogy a helyszín egy nagyobb megalitikus táj része volt. Abban az időben az emberek Nagy-Britanniában vegyesen művelték a mezőgazdaságot, a vadászatot és a gyűjtögető életmódot. A kutatók megjegyezték, hogy az Aveburyből két páros álló kövekből sugárút indul a régió más megalitikus helyei felé.

Avebury hasonló a Stonehenge-hezForrás: Shutterstock Nina Alizada

Brodgar gyűrűje

A Ring of Brodgar Skóciában található a legnagyobb Orkney-szigeteken. Kr.e. 2500 körülre nyúlik vissza, és van egy kőkör, amely eredetileg 60 kőből állt, amelyek közül 36 maradt fenn. A kövek 2,1 és 4,7 méter magasak, így egy 104 méter átmérőjű kört alkotnak. A kőkör mellett 13 őskori temetkezési halom található a lelőhely közelében, ami arra utal, hogy halottakra emlékező szertartásokra is sor kerülhetett.

Ale kövei

Az Ales Stenar (a név svédül "Ale köveit" jelenti) 59 sziklából áll, amelyek súlya elérheti az 1800 kilogrammot, amelyeket hajó alakban rendeztek el. A svéd Kåseberga halászfalu közelében, egy szikla oldalán található, az építésének dátuma vita forrása, a becslések 1000 és 2500 év közöttiek. A célja is bizonytalan. Az egyik ötlet az, hogy a helyet naptárként használták.

Rujm el-Hiri

Rujm el-Hiri a Golán-fennsíkon található (az Izrael és Szíria által is elismert régió), és körülbelül 6000 éves múltra tekint vissza. Egy sor kőkörből áll, közepén domborulattal vagy halommal. Más tumulusok is találhatók a közelben. A helyszínt több különböző néven ismerik, beleértve a "Wheel of Giants" és a "Levantine Stonehenge".

Nem világos, hogy pontosan mire használták az ősi építményeket. Talán temetésre olyan fontos emberek számára, akik a történelem előtti időkben éltek a területen. A csillagászati megfigyelési helyszín is felmerült, de a legújabb kutatások szerint ez nem valószínű – írja a Livescience.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek