Görögország északi részén található az Athosz-hegy, ahol különösen szigorúak a szabályok: 1000 éve a nők egyáltalán nem mászhatnak fel és nézhetik meg a kolostort, kizárólag csak férfiakat engednek be.
Erre a híres görögországi hegyre nő nem mászhat fel
Ha görögországi utazást tervezel, jó ha tisztában vagy néhány fontos dologgal. Az Athos-hegy a görög Chalkidiki-félszigeten található, a legkeletibb három földnyelv közül, amelyek ujjakként nyúlnak bele az Égei-tengerbe. A félsziget hegyvidéki tája miatt népszerű a turisták körében, de nagyon kevesen látják az „Athos ujját", különösen a nők. Még nőstény állatokat sem engednek be – a macskák kivételével.
A régió autonóm szerzetesköztársaság, és az indoklás szerint vallási okokból csak férfiak léphetnek be. Viszont 2025. január 1-től számos új, még szigorúbb hozzáférési szabály is érvényben van.
Athos-hegy: Semmi sem működik engedély nélkül
A Greek Reporter jelentése szerint 2025 januárja óta szigorúbb hozzáférési szabályok vannak érvényben az Athos-hegyen. A kolostori közösség korlátozta a zarándokok számát, hogy megvédje elzárt életüket, miután a látogatók száma 2024-ben meredeken emelkedett:
A cenobitikus kolostorok havonta legfeljebb 200 zarándokot fogadhatnak, az egyes cellák pedig legfeljebb 20 látogatót fogadhatnak. Öt főnél nagyobb csoportok csak kivételes esetekben engedélyezettek, a belépés csak hivatalos meghívóval lehetséges. A kolostorok közötti szállás váltás csak előzetes jóváhagyással lehetséges.
A Szent Közösség adatai szerint 2024-ben mintegy 158 000 zarándok kereste fel a félszigetet, szemben a 2023-as mintegy 150 000-rel. A zarándokok többsége Görögországból érkezik, ezt követi Románia, Szerbia, Bulgária, Ukrajna, Ciprus és Oroszország.
18 éven felüliek jelentkezhetnek a Köztársaság Zarándokirodájánál, és kis szerencsével beengedik a Szerzetesek Köztársaságának belsejébe. A „Fedezze fel Görögországot" szerint a férfiaknak nem kell feltétlenül ortodox keresztényeknek lenniük, mint az athoszi szerzeteseknek.
Aki engedélyt kapott és belép a hegyre, az egy másik világban találja magát. A szerzetesek a bizánci világ mintája szerint élnek épp úgy, ahogy i.sz. 1000 körül, és több kolostorba, testvéri közösségbe és kolostori faluba szerveződnek.
A látogatók részt vehetnek ebben az életben, imádkozhatnak, étkezhetnek és együtt dolgozhatnak a szerzetesekkel.
Szűz Mária kertje – Keresztény zarándokhely
Az Athos-hegyet a keresztény világ egyik legfontosabb zarándokhelyeként tartják számon. A hagyomány szerint Szűz Mária ciprusi utazása során Athosban rekedt.
Annyira megtetszett neki a táj, hogy Isten ajándékba adta neki a hegyet. Mivel Szűz Máriát minden nő közül a legtisztábbnak tartják, és a kert is az övé, más nő nem jöhet Athosba – írja a Visit Athos.
A nőkre vonatkozó tilalmat többször is kritizálták, de a feloldására tett kísérletek kudarcot vallottak. Az Európai Unió a szerzetesek hagyománytiszteletén miatt bukott meg, akárcsak az Egyházak Világtanácsa, amely nem tud döntést hozni az autonóm régióról.
Az alábbi dokumentumfilm betekintést nyújt a görögországi Athos-hegyen élő szerzetesek világába: