A kardszárnyú delfinek, más néven az orkák amellett, hogy a delfinfélék családjának legnagyobb testű faja, a világ egyik legnagyobb vízi csúcsragadozójaként is ismertek – de azt tudtad, hogy még az emberi beszédet is tudják utánozni?
Emberi beszédet utánzó orkák
A National Geographic szerint az orkák – más néven gyilkos bálnák – napi csaknem 65 kilométert is képesek úszni. Akár szárazföldről is tudnak vadászni (a vastag jeget alulról áttörve képesek a vízbe rántani a jégen lévő állatokat), és lényegében a legnagyobb tengeri emlősagy birtokában vannak.
Azonban egy valamit egészen biztosan nem tudtál az orkákról – képesek lemásolni az olyan egyszerű emberi szavakat, mint a „hello" és „bye bye".
2018-ban német, spanyol, angol és chilei szakemberek készítettek egy videofelvételekkel alátámasztott tanulmányt, melyet a Proceedings of the Royal Society folyóiratban tettek közzé. Ebben leírták, hogyan fedezték fel, hogy a gyilkos bálnák képesek utánozni az emberi nyelvet.
Josep Call, aki egy, a St Andrews Egyetemen az elme evolúciós eredetével foglalkozó professzor, és a tanulmány társszerzője, elmagyarázta, hogy a kutatók kezdetben azt akarták látni, hogy „milyen rugalmas lehet egy gyilkos bálna", amikor olyan hangokat másol, amelyekhez nem szokott hozzá.
"Arra gondoltunk, hogy az lenne igazán meggyőző, ha olyasmit mutatnánk nekik, ami nem szerepel a repertoárjukban – ebben az esetben pedig a „helló" nem éppen az, amit egy gyilkos bálna mondana" – mondta el Call a The Guardiannek.
A csoport egy 14 éves, Wikie nevű orkával kezdte a kutatást, amit három ismerős orka hang lemásolására tanított meg, amelyet hároméves borja hallatott, majd öt olyan orka hangot mutattak neki, amelyeket korábban még soha nem hallott. Wikie-t, a már fogságban született kardszárnyú delfint az Antibes-i Marineland vízi vidámparkban tartják, a kísérletek is ott folytak.
Az emberi hangok, amelyeket az orca ki tudott mondani
Végül egy ember három orka hangot, majd hat emberi szót tanított Wikie-nek, köztük a „hello", az „Amy"(az oktatója), az „ah ha",a „one, two" (egy, kettő) és a „bye bye" szavakat.
Miután meghallgatták Wikie válaszait, a csapat megállapította, hogy az orka gyorsan lemásolta a hangokat, beleértve első próbálkozásra két emberi szót is.
A Wikie-ről készült felvételek rögzítik, ahogy megpróbálja utánozni a hozzá beszélő embert, és bár kétségtelen, néhány próbálkozás úgy hangzik, mintha egy félelmetes koboldtól származnának, mások kísértetiesen pontosak.
A hallgatókat nyugtalanították a felvételek, az egyik néző például így kommentálta: "A helló meglehetősen ördögien hangzott."
Egy másik viszont így viccelődött: "OK, a második köszönés egy kicsit valóban démoni volt. Ez tényleg egy orka volt, vagy az ördög beszél egy szellemdobozon keresztül? A legviccesebb, egyben a legfélelmetesebb dolog amit valaha hallottam! Ez ma az én napom, nem tudom abbahagyni a nevetést."
De bármilyen démonian is hangzanak a felvételek, más nézők rámutattak, milyen csodálatos hallani, ahogy a bálnák utánozzák az embereket.
"Elsírom magam, hogy milyen gyönyörű világban élünk, tele csodálatos lényekkel" - írta egy másik ember.
Míg a Wikie-nek adott emberi hangok közül az esetek több mint 50 százalékában csak egyetlen kifejezés – a „hello" – hangzott el helyesen, bebizonyosodott, hogy az orkák hangutánzással tanulhatnak hangokat.
"Ez valami olyasmi, ami annak a kommunikációnak az alapja lehet, amiket a vadonban figyeltünk meg - valószínűleg" – tette hozzá Call.
Vajon képesek megérteni, hogy mit jelentenek ezek a hangok?
Wikie válaszait még lenyűgözőbbé teszi az a tény, hogy hangképző szerve teljesen különbözik az emberekétől.
Call a kövekezőt mondta: "Bár az orkák morfológiája (alaktan, a szóalkotási eszközökkel foglalkozó nyelvészeti tudomány) egészen eltérő, mégis képesek olyan hangot produkálni, amely közel áll ahhoz, amit egy másik faj, jelen esetben az ember, képes produkálni."
Call még hozzátette: „Nincs bizonyítékunk arra, hogy megértenék, mit jelent a „hello" szó.
Bár a Wikie-vel végzett kísérlet adott némi kezdeti tapasztalatot, Call megjegyezte, hogy további kísérleteket kell végezni vad orkákkal, hogy még többet tudhassanak meg arról, hogyan tanulják meg a hangokat.
A kísérlet nyilvánosságra kerülése után a PETA (People for Ethical Treatment of Animals) és a Human Society International felszólalt annak érdekében, hogy Wikie-t engedjék szabadon.