A Hold hideg, élettelen sziklának tűnhet, még is egyre többször merül fel az emberiségben, hogy élhetnénk a Holdon. De valójában milyen hőmérséklet fogadna bennünket? Borzasztóan hideg, vagy forróság?
Élhetnénk a Holdon?
Ahhoz, hogy tudjuk, élhetnének emberek a Holdon, nem árt tudni, hogy mi vár ott ránk. Valójában nincs olyan hideg – legalábbis nem állandóan. Akárcsak a Földön, a Hold felszínének hőmérséklete attól függően változik, hogy éri-e napfény. Valójában ezek a hőmérséklet-ingadozások meglehetősen drámaiak lehetnek.
Mennyi a Hold hőmérséklete?
„A hőmérséklet vadul ingadozik a rendkívül melegről a rendkívül hidegre" - mondta John Monnier, a Michigani Egyetem csillagászprofesszora a Live Science-nek. „A Hold hőmérséklete körülbelül mínusz mínusz 100 Celsius-fok és több mint 100 Celsius-fok között ingadozik."
Ezzel szemben a Föld átlagos felszíni hőmérséklete 15 fokos, de mínusz 89 fok is lehet a NASA szerint.
Bár a Föld és a Hold nagyjából azonos távolságra van a Naptól – körülbelül 150 millió kilométerre –, néhány tényező befolyásolja, hogy miért olyan eltérő a hőmérsékletük. Először is, a Földnek van légköre, amely felfogja a hőt, és mérsékelt, lakható hőmérsékletet tart fenn bolygónkon. A Holdnak nincs légköre, így ki van téve a Nap teljes melegének, mondta Monnier.
A Földnek hatalmas óceánjai is vannak, amelyek elnyelik és tárolják a Nap energiáját, majd éjszaka lassan felszabadítják. Ezzel szemben a sziklás Hold napfényben nagyon meleg, és árnyékban viszont hűvös. Mi több, égi kísérőnk nappal-éjszaka ciklusa megközelítőleg egy földi hónapot jelent, így a felülete hosszabb ideig ki van téve a fénynek és a sötétségnek.
A Hold talaja, amelyet regolitnak neveznek, „nagyon jó szigetelő" - mondta Monnier. Tehát fényben és sötétben is megtartja a hőt vagy a hideget. Ezek a hőmérséklet-változások a Hold egész felületén jelen vannak. Bár a regolit jó szigetelő, nem jó vezető. Az Apollo 15 és 17 küldetések során a legénység hőáramlási méréseket végzett a felszín alatt. A mért területek felszíne alatt 35 centiméterrel mért átlaghőmérséklet 40-45 kelvinnel volt melegebb, mint a felszín, ami azt jelzi, hogy a Hold felszíne nem viseli el ugyanazokat a hőmérsékleti szélsőségeket.
A NASA szerint a Hold Egyenlítője közelében a hőmérséklet napfényben elérheti a 121 fokot, sötétben pedig mínusz 133 fokra süllyedhet. A Merkúr után a Hold felszínén van a legszélsőségesebb termikus környezet a Naprendszerben.
Csapdába esett jég
A Holdon viszont nem olyan a napnyugta, mint a Földön. 1,5 foknál soha nem magasabb a horizont felett vagy alatt, ezért hosszú árnyékokat vet, amelyek a Holddal együtt forognak. Ezek az alacsony szögek azt jelentik, hogy vannak kráterek az örökös sötétségben. Monnier szerint lehetséges, hogy ezek a kráterek, amelyeket állandóan árnyékolt régióknak neveznek, csapdába esett jégrészecskéket tartalmaznak, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek az emberiség Holdon való túlélése szempontjából.
A NASA a Hold hőmérsékletét a 2009 júniusában felbocsátott Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) segítségével mérte meg. 2022 júliusában az LRO fedélzeti hőkamerája felfedezte, hogy a gödrökben néhány árnyékolt régió 17 fokos hőmérsékletű maradt. Ez arra utal, hogy ezek a gödrök megfelelő helyet biztosíthatnak az emberi menedéknek.
A Hold azonban bizonyos árnyékos területeken rendkívül lehűlhet, és a Naprendszer leghidegebb hőmérséklete is előfordulhat ott – derül ki a kutatásból. A Hold déli sarkán lévő kráterek „kettős árnyékban" lehetnek, ami azt jelenti, hogy nemcsak a közvetlen naphőtől, hanem a másodlagos hőforrásoktól is védve vannak, például a közeli területekről visszaverődő napsugárzástól. A kráterek közvetlen hőmérsékletét nem mérték meg, de lehetséges, hogy mínusz 248 fokos, vagy még ennél is hidegebb lehet.
Ember a Holdon
A Hold hőmérsékletének különböző helyeken történő ingadozásának megértése szintén kulcsfontosságú lesz a jövőbeli kutatások szempontjából. Még mielőtt megfontolnánk az emberi Holdon való hosszabb tartózkodás lehetőségét, olyan berendezéseket kell építenünk, amelyek ellenállók a legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékleti viszonyok között – mondta Monnier. Fontos megérteni azt is, hogy a szigetelő regolit hogyan működik együtt a különböző műszerekkel, hogy elkerüljük azok túlmelegedését.
„Ha állandó települést akarunk létrehozni a Holdon, például egy bázist, vagy tudományos műszereket akarunk, akkor természetesen ismernünk kell a hőmérsékletet és annak változásait, hogy tartós dolgokat készíthessünk" – mondta Monnier.
Az alábbi dokumentumfilm a Holdra szállás rejtélyeit mutatja be: