Dél-Tirol Európa egyik legtöbb kastélyával rendelkező régiója. Az elmúlt évszázadokban több mint 800 ilyen várkastélyt építettek. Ezúttal Dél-Tirol nyolc legszebb palotáját és kastélyát mutatjuk be, amelyeket semmiképpen nem szabad kihagyni, ha az embert arra veti jó szerencséje.
Ezeket a dél-tiroli kastélyokat semmiképpen se hagyd ki, ha arra jársz!
Nehéz közülük választani
Ha Dél-Tirolba utazol, és végig szeretnéd látogatni az ott található összes kastélyt és palotát, egyhamar nem fogod viszontlátni az otthonodat. Mert hogy itt több mint 800 ilyen építmény található!
Egy 7400 négyzetkilométer körüli kis régiónak ez meglehetősen magas szám. Összehasonlításul: a jóval nagyobb Szászország 18 000 négyzetkilométerén is hasonló számú impozáns épület található.
A legtöbb dél-tiroli várkastély sziklákra épült, és magasan a völgyek felett tornyosul. Egyes épületek legalább 900 évesek, és leginkább védelemként vagy csak pompás lakóhelyként szolgáltak.
1. Taufers kastély
A Taufers-kastély Sand településen, Taufersben található. A kastélyt először 1225-ben említik, és a XIV. század elején a Tauferek voltak a kastély urai és tulajdonosai. 1349-ben azonban a család kihalt, és az épület elkezdett tönkremenni. A román stílusú rész, azaz a vár, a gyönyörű íves ablakú lakótorony és a várkápolna a mai napig megőrződött. A XV. században az osztrák hercegek megkezdték a vár bővítését. Hozzáépítették a felvonóhidakat, egy kútházat és a védműveket.
Az első felújítási munkálatok a XX. század elején kezdődtek. A komplexum nagy része látogatható, így a mai napig megőrzött 64 szobát is meg lehet nézni. Rendszeresen zajlanak itt különleges kiállítások, rendezvények és gyermekprogramok.
2. Tiroli vár
A dél-tiroli Kultúr- és Regionális Történeti Múzeum ma a tiroli grófok egykori ősi otthonában található. A tiroli grófok 1253-ban kihaltak, de kastélyuk a mai napig fennmaradt az utókornak, sőt ma is rekordot dönt: az 1100 körül épült függönyfal a világ egyik legrégebbi, máig fennmaradt várfala.
A kastélyból festői kilátás nyílik Meranóra, a helyszínen pedig megcsodálhatod a várkápolnát és a palota kapuit. 2003 óta itt található a fent említett múzeum is. Közvetlenül a vár mellett rendszeresen tartanak röptéket és madár-bemutatókat.
3. Prösels kastély
A Prösels-kastély az azonos nevű településen, közvetlenül Völs mellett található. A kastélyt 1279-ben említették először „Castrum Presile" néven. Bár a várat Völs urai valószínűleg 1200 körül építették, jelenlegi megjelenését csak a XVI. században nyerte el, amikor Tirol kormányzója, Leonard von Völs gótikus kastéllyá alakíttatta a kastélyt.
A legenda szerint még a XV. században is zajlottak boszorkányperek a pröselsi kastélyban. Azt azonban továbbra sem tudni, hogy pontosan hol is végezték ezeket a borzalmas kínzásokat. A következő évszázadokban a kastély folyamatosan újabb és újabb tulajdonost cserélt, akik közül az utolsó 1978-ban halt meg. Ma a Kuratorium Schloss Prösels GmbH tulajdona. Felújítása után 1982 óta látogatható, és rendszeresen ad otthont tárlatvezetéseknek, koncerteknek és kiállításoknak.
4. Trostburg
Az Isarco-völgyben található Trostburg lenyűgöző főúri épület, mely ma az egyik dél-tiroli kastélymúzeumnak ad otthont. A kastély, amely a XII. század óta magasan a völgy felett trónol, Waidbruck fölött található. Az iratok először 1173-ban említik, amikor még Konrad von Trostberg székhelye volt. 1290 körül a vár a tiroli grófokhoz, végül a wolkenstein-trostburgi grófokhoz került, akik 600 évig birtokolták.
Ez idő alatt a komplexumot többször bővítették, sőt a XVII. században reneszánsz stílusban át is építették. Aztán hosszú évekig nem történt semmi, amíg 1981-ben a dél-tiroli kastélyintézet tulajdonába kerülése megmentette a Trostburgot a pusztulástól. Az épület ma nagyon jó állapotban van, a XVI-XVII. századi pompás termei is látogathatók, ahogy korának híres könyvtára is.
5. Hofburg Brixen
A Hofburg Brixen a XIII. század közepe óta szolgált az azonos nevű egyházmegye püspöki rezidenciájaként. 1803-ig a püspökök még világi uralmat is gyakoroltak, így közigazgatással egybekötött fejedelmi udvar is működött itt. 1973-ban azonban a püspöki székhely Bolzanóba, az egyházmegyei múzeum, a betlehem múzeum és az egyházmegyei archívum pedig a Hofburgba került.
Ha a Hofburg Brixenbe látogatsz, megnézheted az udvari templomot, az udvari tanács kancelláriáját és a császári és püspöki szárnyat is. A belső udvar reneszánsz stílusban épült, és Dél-Tirol egyik leghangulatosabb építészeti emléke.
6. Reifenstein kastély
Vipiteno közelében, a Wipptalban található a Reifenstein-kastély, amely a XII. században egy sziklás dombra épült. Ez az egyik legjobb állapotban fennmaradt kastély Dél-Tirolban. Az évszázadok során a tulajdonosok gyakran cserélődtek, és ami egy kastélyban különleges: soha nem hódították meg vagy pusztították el, ez magyarázza nagyon jó állapotát.
A komplexum része a kis Szent Zénó-templom is, ahol úgynevezett bajor fakoporsókat találtak, amelyek valószínűleg a negyedik-nyolcadik századból származnak, és a mai bajorok őseié lehettek. Ma összesen tíz szoba, valamint a vár és a palota látogatható. Ez utóbbiak a XII. és a XV. századból származnak. A börtönben, kínzókamrában egy igazi lovagvár helyiségei sejlenek fel.
7. Schenna-kastély
Schenna önmagában is megér egy kirándulást, és ha már ott jársz, érdemes felkeresned az azonos nevű kastélyt is. A történet a XIV. században kezdődik, a kastélyt először 1346-ban említik. Akkoriban az még egy korábbi várkastély volt. A következő évszázadokban aztán sokszor cserélődtek a tulajdonosok, mindenki saját ízlése szerint alakította át, újította fel az épületet, így lett olyan, amilyennek ma láthatjuk.
Most Merano grófjai élnek a kastélyban, és kis szerencsével egyikük személyesen vezeti a túrát. A Schenna-kastélyhoz egy hídon keresztül jutunk el, és a várbörtön mellett a belső udvarba juthatunk be. Itt különféle helyiségek várják a látogatókat, egy reneszánsz kori terem, valamint egy képgaléria és egy fegyvergyűjtemény. Különlegessége a hozzátartozó mauzóleum, amely gótikus stílusban épült, és vizuálisan is igencsak mutatós.
8. Brunnenburg
Mivel a több mint 800 kis dél-tiroli kastélynak ugyanazon a helyen kellett elférnie, néhány nagyon közel van a másikhoz. Ilyen a misztikus kinézetű Brunnenburg is, amely közvetlenül a tiroli vár alatt található. A komplexum egy közeli forrásról kapta a nevét, és a XIII. század közepe táján épült. A következő évszázadokban aztán elkezdett lepusztulni.
A Brunnenburgot a XX. század elején egy magánvásárló mentette meg. Az 1950-es években bizonyos szintű hírnevet szerzett, amikor Ezra Pound amerikai költő telepedett le itt, és itt fejezte be életművét, a Cantost. Ma a kastélyban a neki szentelt emlékmű látható. A Brunnenburg nemcsak hogy misztikusan fest, hanem mindenféle legenda és történet is övezi a kastélyt. Az egyik szerint kincs van benne...