Csillagászati szenzáció: Egyszerre négy bolygó és egy fényes üstökös lesz látható a januári égbolton

Mozgalmasan indul 2025 első hónapja a csillagászat szerelmesei számára, ugyanis több különleges égi jelenség is feltűnik az égbolton, némelyik még szabad szemmel is látható lesz. Legyen szó üstökösökről, vagy négy bolygó egyidejű látványáról, januárban a ritka kozmikus események szó szerint elkápráztatnak bennünket.

Különleges égi jelenség: a 2007-es C/2006 P1 üstökös az ausztráliai Victoriából fotózva - illusztrációForrás: Wikipedia/Soerfm

2025 legfényesebb üstököse

Rögtön a jövő héten, január 13-án érkezik a fényes C/2024 G3 (ATLAS) üstökös, amely a Vénusznál, de még a tavalyi csillageseménynél, a C/2023 A3-nál (Tsuchinshan-ATLAS) is fényesebb lehet. Mindent összevetve várhatóan ez lesz az egész 2025-ös esztendő legfényesebb üstököse. De ha ez sem lenne elég, januárban egyszerre négy bolygót is láthatunk majd az égbolton, ami így együtt valóságos csillagászati szenzációt jelent.

A C/2024 G3 már elérte az olyan híresen fényes csillagokhoz hasonló fényerőt is, mint az Antares és a Spica, ez azonban nem jelenti azt, hogy könnyen látható lenne – és nem is lesz az. A mi szemszögünkből ugyanis a C/2024 G3 fényereje tetőzésekor lesz a legközelebb a Naphoz, így könnyebb észrevenni, amikor még/már távolabb van tőle, noha ekkor az üstökös jóval halványabb. Az égi jelenséget egyébként a déli féltekéről, Johannesburgból vagy São Pauloból lehet majd legjobban megfigyelni.

A szóban forgó üstökösnek rendkívül hosszú, és vékony pályája van – olyan hosszú, hogy a feltételezések szerint 135 000 éve járt erre utoljára. A bolygók gravitációja miatt, a pályáját érintő változások azt jelentik, hogy a jövőben még tovább fog tartani, mielőtt ismét visszatérne; feltéve, ha túléli a Nappal való találkozását. Azonban, bár 135 000 év hosszú idő, ez azt jelenti, hogy a C/2024 G3 már korábban is túlélt egy hasonló találkozást, amely valószínűleg ugyanilyen közel volt, ami növeli annak esélyét, hogy ezen is túljut.

A 2020 júliusban feltűnt C/2020 F3 NEOWISE elnevezésű üstökös - illusztrációForrás: Wikipedia/Dbot3000

A C/2024 G3 üstökös ugyanis napközelpontján (perihelium) elég közel kerül a Naphoz ahhoz, hogy fennálljon annak a veszélye, hogy teljesen szétesik, minden jege gázzá változzon. A C/2024 G3 üstökös esetében ugyanis a pályája több mint tízszer közelebb viszi a Naphoz, mint amennyire a Föld valaha is tette.

Egyszerre négy bolygó is látható lesz

A másik eseményt azonban szabad szemmel is látni lehet majd. Január nagy részében ugyanis Naprendszerünk nyolc bolygója közül négy (bocs, Plútó) látható lesz, ha éjszaka elég tiszta lesz az ég – írja az IFLScience. Sőt, ha esetleg egyike vagy a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósoknak, akik a csodálatos kék bolygót, a Földet is láthatják, akkor öt bolygó is látható lesz.

Tehát, ha szereted a szép éjszakai égboltot, azt javaslom, hogy valamelyik tiszta éjszakán menj ki valahová vidékre, és nézz fel az égre – akkor nagy valószínűséggel látni fogod ezeket a bolygókat.

Sajnos a Merkúr a Nap túloldalán van, így a csillagunkhoz (a Naphoz) legközelebb eső bolygó nem lesz látható. Majd csak februárban tér vissza az éjszakai égboltra.

Január nagy részében Naprendszerünk nyolc bolygója közül négy látható lesz, ha éjszaka elég tiszta lesz az ég - illusztrációForrás: --

A többit azonban nehéz nem észrevenni: a Vénusz, a Szaturnusz, a Jupiter és a Mars nyugatról keletre helyezkednek el, és ebben a sorrendben, változó méretben lesznek láthatók a csillagnézők számára. A Vénusz és a Jupiter lesznek a legfényesebb bolygók az égbolton, ráadásul az előbbit könnyű is megtalálni: naplemente után csak nézz nyugat felé, és vissza fog ragyogni rád.

A Szaturnusz egy kicsit nehezebben észrevehető bolygó, mivel ez van a legtávolabb a négy közül, bár lehet, hogy még a fényszennyezett területeken is kivehető lesz, amíg tiszta az ég. Január 17-én és 18-án lesz a legjobb időpont ennek a megfigyelésre, mivel földi szemszögből nézve „kozmikus csókot" fog váltani a Vénusszal, mielőtt elindulna Nyugat felé.

A Jupitert könnyű megtalálni, mivel naplemente után is fényes és látható az égi kupola magasában. Mivel Naprendszerünk legnagyobb bolygója, így tényleg nehéz nem észrevenni. A Mars az a bolygó, amelyik a legkeletebbre lesz, a vörös bolygó január 16-án éri el legfényesebb pontját, amikor eléri az oppozíciót, a szembenállást.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek