A Hold Föld körüli keringése annyira szabályosnak tűnik, hogy a civilizációk évezredek óta a Hold mozgására alapozzák a hónapok számolását. A Hold azonban valójában lassan távolodik el a Földtől. Milyen hatással lesz ez ránk, elveszíthetjük az égi kísérőnket?
Távolodik Földtől a Hold
A tudósok a NASA által az Apollo-küldetések során elhelyezett fényvisszaverő panelek segítségével határozták meg, hogy a milyen sebességgel távolodik el a Földtől a Hold. A kutatók több mint 50 éve lőttek ki lézersugarat a Földről ezekre a tükrökre, és megmérték, mennyi ideig tartott a visszavert impulzusok észlelése. A fénysebesség alapján a tudósok úgy becsülték, hogy a Hold évente körülbelül 3,8 centiméterrel távolodik el a Földtől.
A Hold gravitációs vonzása arra készteti a Föld óceánjait, hogy kidudorodjanak maga felé, ami holdapályhoz vezet – közölte a NASA. A Föld gravitációja hasonló árapály-hatásokat okoz a Holdon, így égi kísérőnk kissé futball alakú.
A Föld árapály-kidudorodásának gravitációs ereje magával ragadja a Holdat. Eközben az óceánok a holdi árapály miatt eltolódnak, súrlódást okozva a Föld felszínén, és ezáltal lelassítják a bolygó forgását – mondta el a Live Science-nek Madelyn Broome, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem asztrofizikusa. Körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt, amikor a Hold keletkezett, a Föld forgási sebessége lényegesen gyorsabb lett volna nélküle, körülbelül öt órából állt volna egy nap" - mondta Broome.
„Mivel a Föld és a Hold ugyanannak a gravitációs kölcsönhatásba lépő rendszernek a részei, a teljes szögimpulzusnak változatlannak kell maradnia a kettő között. Minél gyorsabban forog valami, annál nagyobb a szögimpulzusa. Minél lassabban forog, annál kisebb."
Az Arizonai Egyetem szerint a Hold valószínűleg a születőben lévő Föld és egy Mars méretű objektum összeütközéséből származó törmelékből keletkezett. Az angliai Greenwichben található Királyi Obszervatórium szerint az árapály-erők segítették a Holdat a Földtől a jelenlegi kb. 384 400 kilométeres távolságra húzni.
Az árapályhatások is lassítják a Hold forgási sebességét a tengelye körül, ami azt eredményezi, hogy a Hold mindig ugyanazt az arcát mutatja bolygónk felé. Ezek az erők csökkentik a Föld forgási sebességét is.
A Nap halála
Azonban körülbelül 5 milliárd év múlva, amikor a Nap haldokolni kezd, vörös óriáscsillaggá duzzad. Addigra a Hold a jelenlegi távolodási sebességével számítva további 189 000 kilométerre fog eltávolodni, de így sem ússza meg, hogy a haldokló Nap elpusztítsa. Tehát végül a Hold nem hagyja el a Földet teljesen, hanem a Nap tünteti el mindkettőt.
Így fog kinézni a Nap, amikor vörös óriás lesz belőle: