Az elmúlt 71 évben mindenki úgy gondolta, hogy az új-zélandi Sir Edmund Hillary hegymászó és a nepáli-indiai serpa, Tenzing Norgay voltak az első emberek, akik feljutottak a Mount Everest csúcsára. De valóban ők voltak?
Ki mászta meg először a Mount Everestet?
Valóban Sir Edmund Hillary és Tenzing Norgay voltak az elsők?
Ők ketten 1953-ban írtak történelmet, miután olyasmit vittek végbe, amit egészen addig senki – elérték a világ legmagasabb hegyének, a 8 849 méter magas Csomolungmának a csúcsát.
Azonban 29 évvel korábban, 1924. június 8-án egy brit expedíció még látta, ahogy a 37 éves hegymászó George Mallory és a 22 éves Andrew 'Sandy' Irvine elhagyták a tábort.
A páros azonban soha nem tért vissza, és semmi bizonyíték nem utalt arra, hogy valóban el is érték a csúcsot, noha a hegymászók többsége úgy véli, hogy a két férfi elérhette a csúcsot, mielőtt a leereszkedés során meghaltak volna.
Vajon feljuthattak a csúcsra?
Hogy bebizonyítsa, hogy feljutottak a Mount Everest tetejére, Irvine azt tervezte, hogy Kodak zsebkamerájával készít egy képet, míg Mallory feleségének, Ruthnak a képét kívánta a hegy tetején hagyni. Miután azonban a párosnak nem sikerült visszajutnia a táborba, a hegymászó közösség számára nyilvánvalóvá vált, hogy feltehetően meghaltak a hegyen.
Kilenc év telt el, míg Irvine jégcsákányát Hugh Ruttledge, egy másik brit expedíció vezetője felfedezte, aki később ezt írta: "Először is valószínűnek tűnik, hogy a csákány egy halálos baleset helyszínét jelölte (...) a jelenléte azt jelzi, hogy véletlenül leesett, amikor a tulajdonosa megcsúszott, vagy letette, hogy mindkét kezével kapaszkodhasson a kötélbe."
Mallory holttestét 1999-ben fedezték fel hegymászók mindössze 2263 méterrel a csúcstól – a feleségéről készült képet azonban sehol nem találták, viszont a sérülései a zuhanás jeleit mutatták – ami arra utal, hogy feljuthattak a csúcsra.
100 évvel az eltűnésük után egy elképesztő felfedezés
Jimmy Chin, az Oscar-díjas rendező, aki a National Geographic dokumentumfilmes csapatával együtt eredt az eset nyomába, egy zoknit, egy csizmát és szörnyű módon egy lábfejet talált. Az emberi maradványt a zokniba hímzett nevének köszönhetően Irvine-éként azonosították.
A felfedezésről Chin a következőt mondta: "amikor felemeltem a zoknit, egy címkét láttam rajta, amelyre piros betűkkel AC IRVINE volt hímezve."A felfedezés fontossága azonnal nyilvánvalóvá vált Chin számára, aki azt is hozzátette: "Ez az első valódi bizonyíték arra vonatkozóan, hogy mi lett Sandy sorsa."
Sajnos azonban Irvine kamerája még mindig nem találták meg, így továbbra sem bizonyítható, hogy ő és Mallory jutottak fel először a Mount Everest csúcsára, a személyazonosságának megerősítésére azonban DNS-mintát vettek a maradványokból.