Törökország lenyűgöző 18 szintes földalatti városában egykor 20 ezer ember élt

A Törökország központi régiójában található több ezer éves múltra visszatekintő földalatti városban, Derinkuyuban egyszerre több ezer ember élhetett – ma pedig egy kevés belépődíj ellenében megcsodálható ez a különleges világ.

A törökországi Derinkuyu földalatti város 18 szintjét alagutak és üregek százai hálózzák beForrás: Wikipedia/Patrick Barry

Derinkuyu földalatti városának egykori lakói

Törökország közepén egy különleges földalatti város található, ahol 20 000 ember is élhetne, akár hónapokig is.

Az eredetileg Elengubu nevet viselő város, az ókori Derinkuyu több mint 85 méterrel a földfelszín alatt húzódik Törökországban, mely 18 szinten terül el, a különböző szinteket alagutak hálózata köti össze – így ez a világ legnagyobb és legkiterjedtebb földalatti városa.

Derinkuyu felett évezredeken át más és más népek rendelkeztek, a frígektől, egy ősi indoeurópai nyelvű néptől kezdve, a perzsákon át a bizánci korszak keresztényeiig. Az 1920-as években kappadokiai görögök éltek itt, akik a görög-török háborúk utáni lakosságcsere után elhagyták, és Görögországba mentek.

Derinkuyu városát több száz kilométer hosszú alagútrendszer szövi átForrás: Wikipedia/Nevit Dilmen

A földalatti városban számos barlangszerű helyiség található, amelyek hosszú kilométereken keresztül húzódnak egymás után. A régészek úgy vélik, hogy a régióban több mint 200 kisebb, különálló földalatti város létezhetett, amelyek így, vagy úgy kapcsolódhatnak Derinkuyu alagútjaihoz, hatalmas földalatti hálózatot létre hozva.

Derinkuyu felfedezése

Az évtizedekig rejtőzködő várost akkor fedezték fel, amikor 1963-ban egy férfi ledöntött egy falat az otthonában, és egy alagutat talált alatta. Ez az alagút – amely újabb alagutakhoz vezetett, amelyek végül csarnokok és kamrák sokaságát kötötte össze – volt az egész város felfedezésének kezdete.

Derinkuyu 1985-ben felkerült az UNESCO Világörökség listájáraForrás: Wikipedia/Ziegler175

A turisták most 60 török líráért (685 Ft) belekóstolhatnak a föld alatti életbe. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy ez a kaland a bevállalósabbaknak való – az alagutak keskenyek és viszonylag alacsony mennyezetűek, ami azt jelenti, hogy a látogatóknak görnyedve kell áthaladniuk rajtuk. Az alagutakban nagy, kerek sziklákból készült „ajtók" is találhatók, amelyek csak belülről mozgathatók. Egy kis lyuk is van rajtuk, amely a betolakodók ellen szolgált: ezen keresztül tudták lándzsáikkal távol tartani az ellenséget.

Hatékony védelmi rendszerrel volt felszerelve a földalatti városForrás: Wikipedia/Elena Pleskevish

Nem csak emberek éltek a földalatti alagutakban – az állatokat azonban a felszín közelében tartották, hogy csökkentsék a szagot és az általuk termelt mérgező gázokat. A város belső magját a lakóhelyiségek, az iskolák és a közös használatú terek alkották. Lenyűgöző módon még egy komplex szellőzőrendszer is helyet kapott benne, amely lehetővé tette, hogy a lakók akár hónapokig is a föld alatti városban maradhassanak tiszta levegővel és vízzel ellátva. 1985-ben a város felkerült az UNESCO Világörökség listájára.

Derinkuyunak komplex földalatti szellőzőrendszere volt a friss levegő biztosításáraForrás: Wikipedia/Nevit Dilmen

Kappadókia csodái

A város Kappadókia régióban található, mintegy 40 kilométerre Nevşehirtől. További felfedezésre váró úti célok a közelben: a Vörös-völgy, ahol túralehetőségek várnak, vagy a Zelve Szabadtéri Múzeum, egy festői szabadtéri skanzen kanyargós ösvényekkel, amelyek barlanglakásokhoz vezetnek. Óriási sláger a hőlégballonozás is, mely elképesztő panorámát kínál Kappadókia holdbéli tájára.

Ha a valóságban nem is mernél a föld alá szállni, nézd meg filmen a különleges várost:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek